Wojna o Bactę

Wydawnictwo: Amber
The Bacta War
star wars, x-wingi, x-wings
Drzewko

Eskadra Łotrów toczy walkę z Ysanną Isard, która włada Thyferrą - jedyną planetą w galaktyce, gdzie produkuje się bactę. Cenny związek ma być wykorzystany przeciwko Nowej Republice. Piloci X-wingów muszą temu zapobiec. Ale kiedy lądują na planecie, wpadają prosto w zasadzkę. Staje się jasne, że wśród Łotrów jest zdrajca...

Sebastian Janek | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Jak w każdej dłuższej serii - fabuła ewoluuje. Stare wątki zostają zamknięte, pojawiają się nowe. Bohaterowie ewoluują, dorastają. Tak samo stało się i teraz. Największą niespodzianką jest chyba ostać Corrana Horna, o którym dowiadujemy się niezłych rewelacji. Z resztą za sprawą Luka Skywalkera, który pojawia się na jeden rozdział, aby dosłownie - wywrócić stolik. Minusem tego zabiegu jest postawienie Horna jakoby w centrum, a wszystkie pozostałe postacie i wątki zostają wprawione w ruch wokół niego jak jakieś satelity. Mnie to osobiście nie dziwi, ponieważ Horne jest postacią stworzoną przez Stackpole'a. A niech ma, tym bardziej, że ciekawa z niego postać i naprawdę z potencjałem.

Idąc za ciosem trzeba również stwierdzić, że na pierwszy plan wysuwa się Horn i Antilles. Poza nimi pozostałe postacie są na kolejnym planie i niewyraźne. Nawet główne postacie z Imperium są również mało widoczne. Sama Isard jest jakby przystawką, a poza nią i Fliry Vorru ma niewiele do powiedzenia....

Janush Jarosh | 2014-07-28
Na półkach: Star Wars, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2014

X-Wingi IV - Wojna o Bactę. Czwarta czesc z 10 (dotychczas). Galaktyka wciaz potrzebuje duzych ilosci bacty do uzdrowienia chorych zarazonych Krytosem, jednak jedyny swiat - Thyferra - ktory ja produkuje ustanawia Ysanne Isard swoja przywodczynia. Cala ekipa odchodzi z eskadry lotrow i na wlasna reke probuje rozprawic sie z Isard. Zakladaja baze na planecie Yag’Dhul. Zaczynaja tez dzialalnosc wywrotowa na Thyferrze.
Ksiazka napisana nadal w klimacie poprzednich czesci. Poziom sredni, czyta sie szybko, latwo i lekko.

Zorg | 2016-08-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Podchodziłem do tego tomu X-wingów z niemałymi oczekiwaniami. Przecież to 4 tom, zamykający pierwszą część cyklu. Myślałem, że autor dopieści go i uwypukli to co w serii najfajniejsze. Niestety mocno się rozczarowałem. Przedstawiona w niej historia jest dla mnie zupełnie niewiarygodna. Można powiedzieć: hej, to świat gdzie w kosmosie jest dźwięk, istnieją Jedi i miecze świetlne. Ale to wszystko przecież przyjęta konwencja a ja mam na myśli opisane w książce zdarzenia, relacje między walczącymi stronami, zbiegi okoliczności. Dodatkowo niekompetencja wszystkich dowódców strony Imperialnej jest wprost kosmiczna. Dalej będą spoilery - uwaga!

Przedstawiona historia miała być zupełnie odmienna od pozostałych książek - miała przedstawiać wyzwalanie planety Thyferra, której demokratycznie "wybraną" władczynią została pani dyrektor Isard. Dodatkowo Wedge i spółka zrzekli się członkostwa w Nowej Republice i założyli grupę pseudo piracką walczącą z Isard i jej siłami.

Oczywiście Łotrom...

Piettrucha | 2013-10-20

X-wingi to jedna z najciekawszych serii Star Wars. Bardzo dobrze napisana, pełna intryg i świetnych zwrotów akcji.

Livrin | 2016-06-21
Przeczytana: 11 lipca 2016