62. model do składania

Wydawnictwo: Muza
62. modelo para armar
8372005214
morgengretten

62. Model do składania" to protest Julia Cortázara przeciwko tradycyjnej powieści psychologicznej. Zdaniem autora w kontaktach między ludźmi to nie psychika, ale ich wzajemne powiązania decydują o zachowaniu. Pojedynczy człowiek to zaledwie element większej całości, drobny trybik składający się na mechanizm - nazwany przez Cortázara figurą - w którym każdy czyn, podejmowany na pozór samodzielnie i niezależnie, wywołuje reakcję łańcuchową i wpływa na losy pozostałych. Być może taka interpretacja tytułu tej "antypsychologicznej" powieści zachęci do refleksji nad własnym życiem i rolą, jaką ma się do odegrania w swoim najbliższym otoczeniu.

źródło okładki: antykwariat-mit.pl

Leśna_czytelnia | 2013-11-03
Przeczytana: 01 października 2013

To, że Julio Cortazar jest jednym z czołowych prozaików XX wieku, współtwórcą nowej powieści latynoamerykańskiej, człowiekiem, z którym kojarzy się Argentyna, i reprezentatywnym pisarzem literatury iberoamerykańskiej, jest niezaprzeczalne i niepodważalne. Rodzi się pytanie – czy słusznie?
Cenię sobie Cortazara niezwykle mocno, choć czasami nienawidzę go z całego serca. Zwłaszcza teraz, gdy jestem po lekturze "62. modelu do składania", antypsychologicznej powieści, łamiącej chyba wszystkie konwencje literackie, mającej za nic tradycję, a już na pewno przyzwyczajenia czytelnika. Z jednej strony uważam to za plus, wszak nie możemy zamykać się na utarte schematy, a Cortazar za każdym razem otwiera nasz umysł, zmienia sposób percepcji, ale z drugiej…
"62. model do składania" powinno się zacząć dopiero po przypomnieniu/zapoznaniu się z sześćdziesiątym drugim rozdziałem "Gry w klasy", jako rzecze autor krótkiej przedmowy. Czy coś nam to daje? Niewiele. A potem już tylko brniemy...

Anuszka | 2016-04-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Uprzedzam, że opinia jest nieobiektywna. Kocham twórczość Cortazara miłością bezwarunkową. Pochłaniam bezkrytycznie, wielkrotnie wracam.

gggagg | 2015-03-02

Bez szału ale da się przeczytać.

eliwka | 2016-11-03
Judym | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016
gnoj | 2016-02-21
Jestem z miasta

Spodziewałam się, że „Zagubiona dzielnica” Modiano przyniesie kolejne spojrzenie na mnie samą, na moje miejsce. I w zasadzie nie pomyliłam się. Nie wiem jak Wy, ale często w książkach szukam siebie albo jakiejś swojej wersji, albo odmiany, albo też siebie, jaką nigdy nie będę, choć mogłabym.

Było takie miejsce...

Miasto dla mnie to nie tylko ludzie, architektura czy infrastruktura. Miasto, to przede wszystkim niewidzialne nici, którymi przyszyci jesteśmy do miejsc, do sąsiadów, do widoków. To wydeptana po tysiąckroć droga do piekarni czy szewca.