Kresy w czerwieni 1939. Agresja zwiazku Sowieckiego na Polskę

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Przygotowania i przebieg aniewypowiedzianej wojny rozpoczętej zdradzieckim atakiem Armii Czerwonej na Rzeczpospolitą w dniu 17 września 1939 roku. Opis walk z agresorem podjętych przez oddziały Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, organizacje paramilitarne, ochotników. Relacja o bohaterskiej obronie polskich strażnic granicznych przez żołnierzy KOP-u, zmaganiach z najeźdźcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej aPolesiea gen. Franciszka Kleeberga, zgrupowania KOP-u gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna, pułku KOP aSarnya, zgrupowania Kawalerii gen. Władysława Andersa, heroizmie aOrląt Grodzieńskicha, to niektóre motywy tej książki dotyczącej wydarzeń, które przez prawie półwiecze pokrywała zmowa milczenia. Narrację wzbogacają liczne szkice, tabele i schematy oraz interesujące, zwykle publikowane po raz pierwszy dokumenty. Bogata treść książki stanowi rezultat wnikliwej kwerendy archiwalnej autora przeprowadzonej m.in. w Rosyjskim Państwowym Archiwum Wojskowym w Moskwie i Archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Konradini | 2015-05-04
Piotrek | 2015-01-23