Solista

Wydawnictwo: Twój Styl
The Soloist
978-83-7163-550-2
Freja78

Steve Lopez opisuje niezwykłe dzieje Nathaniela Anthony'ego Ayersa, bezdomnego mężczyzny, którego przypadkowo spotkał w biednej dzielnicy Los Angeles Skid Row (zamieszkałej głownie przez alkoholików, narkomanów i wszelkiego rodzaju "element"), gdy ten na rogu ulicy grał na wiolonczeli. Ze swojej dwustrunowej wiolonczeli wydobywał tak piękne dźwięki, że zwrócił tym uwagę Stevena. Okazało się, że Nathaniel był kiedyś uczniem elitarnej szkoły muzycznej Juilliard, ale był chory psychicznie. To przypadkowe spotkanie sprawiło, że Nathaniel i Steve polubili się i zaczęli spędzać ze sobą coraz więcej czasu. W końcu Steve postanowił pomóc Nathanielowi wyrwać się z bezdomności. Książka SOLISTA opisuje problem choroby psychicznej i schizofrenii w porównaniu z większym problemem bezdomności i braku akceptacji ze strony społeczeństwa.

Książkowo_czyta | 2011-07-04
Na półkach: Pudło_1, Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 04 lipca 2011

Nathaniel Anthony Ayers jest czarnoskórym, ogromnie utalentowanym muzycznie schizofrenikiem mieszkającym na ulicach Skid Row - najbiedniejszej dzielnicy L.A.
Gdy Steve Lopez, dziennikarz "L.A. Times" poszukuje pomysłu na kolejny felieton, dostrzega w jednym z tuneli Nathaniela grającego na skrzypcach... Mężczyzna intryguje go, więc postanawia o nim napisać...
"Solista" jest historią bardzo specyficznej przyjaźni, mającej znamienny wpływ na życie obu jej bohaterów...
Na podstawie w/w książki w roku 2009 powstał także film w reżyserii Joe Wright'a o tym samym tytule.
Polecam!!!

Pcheleczka92 | 2012-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Solista to jedna z takich książek, które człowiek zamyka i kolejne pół godziny ja przetrawia.
Podobała mi się. Właściwie, muszę przyznać że opowieści o ludziach żyjacych w innym świecie do mnie trafiają.
Oczywiście Solista nie daje tyle emocji co "Ptasiek" Whartona, ale mogłabym pokusić się o lekkie porównanie tych dwóch pozycji.

Solista mnie urzekł. Nie jestem fanka muzyki klasycznej a przesluchałam już VIII i III symfonie Beethovena.

Jest to opowieść o pięćdziesięcioletnim felietoniście, który uwikłany w pewne formy, powoli odkrywa, a właściwie stara się odkryć " Świat widziany oczami Nathaniela" swojego przyjaciela, bezdomnego muzyka. Poznajemy jego historię i możemy okiem Steviego Lopeza zerknąć na uliczny świat Los Angeles, o którym w filmach się nie wspomina.

Oceniam pozycje 7/10
podobała mi się i polecam tym którzy oczekują od książki krztyny wzruszenia.

Jola | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Historia bardzo ciekawa, mam ogromny szacunek dla autora i tego co zrobił dla głównego bohatera. Sama książka napisana jest jednak ciężkim, prostym językiem, nie ma polotu literackiego, ale naprawdę warto ją przeczytać z uwagi na jej treść.

Adrianna Strzyżewska | 2011-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Pierwszy był film i to dzięki niemu sięgnęłam po książkę.
Historia, o której chce się czytać, którą chce się poznawać i na której happy end czekamy. Bardzo trudna relacja chorego psychicznie człowieka i dziennikarza, który próbuje mu pomóc w przywróceniu życia do normalności - względnej normalności. Autor daje nam możliwość poznania wątpliwości, jakie miał, pozwala nam poznać trochę siebie. Za to lubię książki na faktach, które pisze sam bohater - on daje nam możliwość oglądania historii z pierwszych rzędów. Do tego duży ładunek pozytywnej energii przeplatanej spadkami formy, chwilami poczucia bezsensowności działania. Pozycja godna uwagi.

MartaKa | 2014-02-20
Przeczytana: 2014 rok

Jeśli czytam o muzyce to często słucham tego co proponuje autor. Tak było w tym przypadku i pewnie dlatego książka wydała mi się jeszcze lepsza.Historia dziennikarza i genialnego muzyka chorego psychicznie, których przypadkowi losy się splatają. Oparta na faktach wspaniała historia. Gorąco polecam. A system opieki socjalnej w USA jest diametralnie inny...

Historia niezwykle ciekawa tylko, że strasznie trudno się to czyta. Autor owej książki jest felietonistą, przez co styl pisania jaki ma wypracowany na dłuższą metę staje się niewiarygodnie męczący. Z tego powodu sama niestety "utknęłam" na 155 stronie i chociaż jestem strasznie ciekawa dalszego rozwoju zdarzeń, to nie jestem w stanie znów zabrać się za tą książkę.

Anerlam | 2014-03-03
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Wzruszająca historia człowieka, który nie radząc sobie z normalnym życiem stworzył swój własny świat.
Pokazuje jak niewiele trzeba, by z szanowanego, utalentowanego człowieka stać się mieszkającym na ulicy szaleńcem.
Porusza tym bardziej, że zdarzenia tu opisane zdarzyły się naprawdę.

arven1989 | 2015-02-18

gdzieś mi się zapodziała muszę poszukać (rzadko mi się zawieruszają książki), czytałam ją nawet nie raz, może nie jest jakaś wybitna i czasem przynudza, ale historię się pamięta i przemawia. muzyka to co kocham. film również świetny, od niego się zaczęło

Makabra1039 | 2012-05-11

Najwspanialsze w tej książce jest to, że oparta została na faktach. W tym tkwi magia "Solisty". Błyskawicznie przeczytałam, ciekawa lektura, której nigdy się nie zapomni. Polecam każdemu.

| 2012-08-13

Momentami nudna, ale jest to książka oparta na faktach, więc warto przeczytać.