Malarka z Szanghaju

Wydawnictwo: Muza
The painter from Shanghai
Chiny, malarka
Freja78

- Prawdziwa i fascynująca opowieść o losach Pan Yuliang: kurtyzany i znanej malarki z początku XX wieku - Niezwykła opowieść o życiu, miłości i pasji artystycznej wpleciona w burzliwą historię Chin z przełomu wieków Pan urodziła się w 1899 roku i we wczesnym dzieciństwie została osierocona przez oboje rodziców. Wuj, który przejął nad nią opiekę, był człowiekiem uczonym, o wszechstronnych...

Pan urodziła się w 1899 roku i we wczesnym dzieciństwie została osierocona przez oboje rodziców. Wuj, który przejął nad nią opiekę, był człowiekiem uczonym, o wszechstronnych zainteresowaniach i to on zaszczepił w małej Pan miłość do piękna, cytując jej obszerne fragmenty poezji chińskich liryków. Wuj miał jednak jedną słabość - opium, i gdy Pan skończyła czternaście lat, a dłużnicy zapukali do jego drzwi, bez mrugnięcia okiem sprzedał dziewczynkę do burdelu. W domu schadzek Pan otarła się o zło i niewyobrażalne wprost plugastwa. Tam też spotkała swojego wybawiciela i przyszłego męża, który nie tylko wykupił ją z niewoli, ale także umożliwił studia malarskie w Europie.

kinga | 2011-09-29
Przeczytana: 29 września 2011

"Ale oczywiście najważniejsza jest sztuka malarska"

Powieść przestawiająca nam malarkę chińskiego pochodzenia - Yuliang Pan , narodziny jej pasji, przeszkody w drodze do spełnienia marzeń, wreszcie jako taki sukces.

"Powieść ta, choć osnuta na faktach z życia i twórczości Pan Yuliang, jest dziełem fikcyjnym. Stara się odtworzyć wiernie główne koleje jej losu, tak jak przedstawiają je nieliczne dostępne źródła. Jednak ukazane tu postacie, wydarzenia i miejsca to w większości impresjonistyczne portrety, podobnie jak obrazy, które były ich inspiracją." - tak we wstępie określa swój utwór autorka.

Xiuqing, chińska dziewczyna, urodzona w roku dzika (co ma oznaczać, że jej przeznaczeniem jest trzymać się domu) wychowywana jest przez wuja, który reprezentuje dość liberalny światopogląd.

"Otwieram przed tobą możliwości dużo szersze niż daje małżeństwo (...) wysyłam cię do pracy (...) będziesz pracować (...) będziesz niezależną kobietą."

Wydaje się, że wuj naprawdę troszczy się...

Bastet | 2011-06-23
Przeczytana: 12 lipca 2010

Ciekawa i barwna powieść nie tylko dla fanów biografii artystów. Poznamy w niej interesującą postać Pan,która mimo przeciwności losu zostaje artystką.

Paulina5393 | 2012-11-23

wspaniała książka która pokazuje że ,, sztuka budzi życie do życia '' kobieta ktora walczy o siebie i pomimo trudu dazy do swojego celu , ksiazka inspirujaca przypomina o tym ze sila jest kobieta, przedstawia piekny swiat sztuki lecz takze jego cienie i tylko zycie swoja pasja ma sens i daje motywy do dzialania

| 2012-01-15
Przeczytana: luty 2011

Autorka opisała realia i mentalność Chin w bardzo autentyczny sposób podpierając się niezliczoną liczbą artykułów i książek historycznych, kulturoznawczych i socjologicznych. Do tego piękna historia.

srebrnanatalia | 2015-05-25
Na półkach: Dkk, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2014

Opowieść o Pan Yuliang kurtyzanie, która została znaną malarką.

Małgorzata Gnitecka | 2016-11-11
Przeczytana: lipiec 2011