Bezmiar sławy. Powieść z życia Camille'a Pissarra

Wydawnictwo: Muza
Depths of glory
978-83-7495-387-0
Freja78

Zbeletryzowana biografia malarza impresjonisty, Camillea Pissaro, porównywana do Pasji życia. Barwna opowieść o życiu artysty, fascynujący obraz epoki i jej twórców: Degasa, Moneta, Renoira, Van Gogha. Irving Stone, znakomity autor niezwykłych biografii wielkich artystów i uczonych, opisuje dzieje życia "ojca impresjonizmu". Kreśli portret paryskiej bohemy XIX-wiecznego Paryża. Pośród...

Irving Stone, znakomity autor niezwykłych biografii wielkich artystów i uczonych, opisuje dzieje życia "ojca impresjonizmu". Kreśli portret paryskiej bohemy XIX-wiecznego Paryża. Pośród bohaterów opowieści Stone'a znajdziemy wielu wielkich malarzy impresjonistów, przedstawionych w nieznanym dotąd świetle.

LunaSowa | 2017-01-16

Irving Stone specjalizował się w pisaniu zbeletryzowanych powieści dotyczących życia, twórczości lub dokonań wielkich tego świata. Był pisarzem dociekliwym i wcześniej bardzo długo zapoznawał się z istniejącymi dokumentami, listami czy dziennikami. Współpracował też z instytucjami naukowymi i specjalistami z różnych dziedzin.
Bohaterem powieści "Bezmiar sławy" jest Camille Pissarro, malarz francuski nazywany też ojcem impresjonizmu. Poznajemy go jako bardzo młodego człowieka, który dokładnie wie, co chce w życiu osiągnąć i do czego jest powołany. Jego celem jest malarstwo. Wbrew protestom najbliższej rodziny i świadomy konsekwencji wynikających z takiego wyboru, wyjeżdża do Paryża. Dostaje się do świata francuskiej bohemy. Poznaje malarzy, poetów, dziennikarzy. Zaczyna tworzyć. Jednak w zupełnie innym stylu. Na tyle nowatorskim, że dla odbiorców zupełnie niezrozumiałym, nie do przyjęcia. Poznaje to, to w zasadzie żadnemu prekursorowi nie jest darowane: drwinę, lekceważenie,...

ira | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 lipca 2013

Podtytuł dobrze charakteryzuje tę książkę - "Powieść z życia Camille'a Pissarra". Nie biografia, ale powieść z życia właśnie.
Stone nie wypełnia 800 stron laniem wody - każde zdanie ma znaczenie, każde słowo swoje miejsce. "Bezmiar sławy" to opowieść o Camille Pissarro, ale także o Monecie, Manecie, Zoli, Baudelairze, Renoirze, Degas... Kogo tam nie ma?
800 stron... mogłoby być 2000 w trzech tomach, za to uzupełnione reprodukcjami - tego mi zawsze w tych powieściach brakuje. Szalone bogactwo treści byłoby pełniejsze.
Polecam, to cudo, nie powieść.

Meduza | 2017-04-12
Przeczytana: kwiecień 2017

Jeśli ktoś chce poznać życiorys artysty w literackiej, zbeletryzowanej oprawie, to zachęcam do czytania.
Styl I.Stona jest dla mnie dość nudny w odbiorze, szału nie ma, ale ja jestem dość wymagająca w tej kwestii.
Widać ogrom pracy włożonej w przygotowanie książki, zebranie wszystkich faktów z życia Pissarra. Ale szczerze, z tego, co czytam, artysta nie był specjalnie interesującym człowiekiem, interesujący był po prostu jego dorobek artystyczny.
Uwielbiam malarstwo impresjonistów, ale oglądanie obrazów, to nie to samo co pisanie o nich.

Edi_Edi | 2011-08-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Jak Stone to robi??? Pisze arcyciekawą książkę o w zasadzie nudnym człowieku. Pissaro nie pił, nie ćpał, nie szlajał się po knajpach, nie testował swoich modelek. Przeżył ponad siedemdziesiąt lat wierząc w swoją sztukę i prowadząc spokojne i biedne życie jako syn, mąż, ojciec, zupełnie nie jak artysta/malarz. Stone prowadzi nas przez owe siedemdziesiąt lat, wydawałoby się, że nudy, w sposób zapierający dech w piersiach. Nie znałam twórczości Pissara wcześniej, ale dzięki tej książce zechciałam ją poznać :)

Soledad | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Bardzo dobra, ale...nieco męcząca w lekturze. Podziwiam pracę, jaką autor musiał włożyć w tak drobiazgową biografię, zahaczającą przecież o wielu impresjonistów, o całą epokę, której historyczne tło tak dobrze zostało ukazane. Niestety, mimo piękna przekładu i fascynującego obrazu zwykłego życia malarza, po przeczytaniu 3/4 tomiska, czekałam z niecierpliwością na koniec. Podejrzewam, że owa książka to hołd złożony nie tyle Pissaro, ale jego wiernej i heroicznej żonie, Julii.

Mariusz | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 lipca 2016

Książka bardzo ciekawa o jednym z twórców impresjonizmu. Nie na jeden wieczór, ale dzięki temu pozostaje na dłużej. Malarzy w chwili ich tworzenia rzadko się docenia. Autor prowadzi nas poprzez bohatera przez wszystkie etapy jego życia. Polecam.

Stefi | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Pan Stone jak zwykle nie zawodzi... Jeżeli macie ochotę wziąć wózek, załadować na niego obrazy i udać się do Paryża aby sprzedać to co namalowaliście to trzeba wziąć do ręki właśnie tę książkę... Irving Stone ma niesamowitą umiejętność opisywania bohaterów tak, że dochodzi do integracji czytającego z opisywanym bohaterem. Jeszcze słyszę śmiech kpiarzy z pierwszej wystawy impresjonistów! Polecam również dlatego, że jest to nienudne źródło wielu szczegółów na temat malarstwa, technik pracy i relacji w grupie impresjonistów.

venicet5 | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Same pozytywne wrażenia.Przyznam, że przed lekturą "Bezmiaru sławy" nie słyszałam o Camillu Pissarro. Książka zaciekawiła mnie malarzem na tyle, że zapoznałam się z jego twórczością.Ten facet naprawdę miał talent!
Jedna myśl natrętnie towarzyszyła mi podczas czytania:tak ogromnie żal, że malarze przeważnie zyskują sławę po śmierci.Wierząc w sukces skazani są na ubóstwo i społeczne lekceważenie.
Teraz wiem, że sięgnę po resztę dorobku Stone'a.
Polecam lekturę!

Ania | 2017-01-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Najpierw przeczytała ją moja mama więc zapytałam: " Dobra książka? "
- "Coś niesamowitego...." - odpowiedziała.Podpisuję się pod tymi słowami.Nic dodać, nic ująć ;-)

Anna Maria | 2011-07-27
Przeczytana: lipiec 2011

Książka pasjonująca- tak samo jak pasjonujące było życie impresjonistów. Nieustanne wzloty i upadki, ciągła niepewnośc, ale głęboka wiara w swoje umiejętności, w swój geniusz. Camille Pisarro był jednym z nich. Z jednej strony niespokojny duch, ale z drugiej kochający ojciec i mąż. Wydawac by się to mogło niemożliwe, ale po przeczytaniu tej książki, wierzę, że tak było. Irving Stone robi po raz kolejny coś niezwykłego - czytelnik ma wrażenie, że dokładnie poznaje życie artysty. Jest z nim w dobrych, ale również złych chwilach. Uwielbiam jego utwory.