Bezmiar sławy. Powieść z życia Camille'a Pissarra

Wydawnictwo: Muza
Depths of glory
978-83-7495-387-0
Freja78

Zbeletryzowana biografia malarza impresjonisty, Camillea Pissaro, porównywana do Pasji życia. Barwna opowieść o życiu artysty, fascynujący obraz epoki i jej twórców: Degasa, Moneta, Renoira, Van Gogha. Irving Stone, znakomity autor niezwykłych biografii wielkich artystów i uczonych, opisuje dzieje życia "ojca impresjonizmu". Kreśli portret paryskiej bohemy XIX-wiecznego Paryża. Pośród...

Irving Stone, znakomity autor niezwykłych biografii wielkich artystów i uczonych, opisuje dzieje życia "ojca impresjonizmu". Kreśli portret paryskiej bohemy XIX-wiecznego Paryża. Pośród bohaterów opowieści Stone'a znajdziemy wielu wielkich malarzy impresjonistów, przedstawionych w nieznanym dotąd świetle.

ira | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 lipca 2013

Podtytuł dobrze charakteryzuje tę książkę - "Powieść z życia Camille'a Pissarra". Nie biografia, ale powieść z życia właśnie.
Stone nie wypełnia 800 stron laniem wody - każde zdanie ma znaczenie, każde słowo swoje miejsce. "Bezmiar sławy" to opowieść o Camille Pissarro, ale także o Monecie, Manecie, Zoli, Baudelairze, Renoirze, Degas... Kogo tam nie ma?
800 stron... mogłoby być 2000 w trzech tomach, za to uzupełnione reprodukcjami - tego mi zawsze w tych powieściach brakuje. Szalone bogactwo treści byłoby pełniejsze.
Polecam, to cudo, nie powieść.

Edi_Edi | 2011-08-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Jak Stone to robi??? Pisze arcyciekawą książkę o w zasadzie nudnym człowieku. Pissaro nie pił, nie ćpał, nie szlajał się po knajpach, nie testował swoich modelek. Przeżył ponad siedemdziesiąt lat wierząc w swoją sztukę i prowadząc spokojne i biedne życie jako syn, mąż, ojciec, zupełnie nie jak artysta/malarz. Stone prowadzi nas przez owe siedemdziesiąt lat, wydawałoby się, że nudy, w sposób zapierający dech w piersiach. Nie znałam twórczości Pissara wcześniej, ale dzięki tej książce zechciałam ją poznać :)

Soledad | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Bardzo dobra, ale...nieco męcząca w lekturze. Podziwiam pracę, jaką autor musiał włożyć w tak drobiazgową biografię, zahaczającą przecież o wielu impresjonistów, o całą epokę, której historyczne tło tak dobrze zostało ukazane. Niestety, mimo piękna przekładu i fascynującego obrazu zwykłego życia malarza, po przeczytaniu 3/4 tomiska, czekałam z niecierpliwością na koniec. Podejrzewam, że owa książka to hołd złożony nie tyle Pissaro, ale jego wiernej i heroicznej żonie, Julii.

Stefi | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Pan Stone jak zwykle nie zawodzi... Jeżeli macie ochotę wziąć wózek, załadować na niego obrazy i udać się do Paryża aby sprzedać to co namalowaliście to trzeba wziąć do ręki właśnie tę książkę... Irving Stone ma niesamowitą umiejętność opisywania bohaterów tak, że dochodzi do integracji czytającego z opisywanym bohaterem. Jeszcze słyszę śmiech kpiarzy z pierwszej wystawy impresjonistów! Polecam również dlatego, że jest to nienudne źródło wielu szczegółów na temat malarstwa, technik pracy i relacji w grupie impresjonistów.

Mariusz | 2016-10-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2016

Książka bardzo ciekawa o jednym z twórców impresjonizmu. Nie na jeden wieczór, ale dzięki temu pozostaje na dłużej. Malarzy w chwili ich tworzenia rzadko się docenia. Autor prowadzi nas poprzez bohatera przez wszystkie etapy jego życia. Polecam.

Anna Maria | 2011-07-27
Przeczytana: lipiec 2011

Książka pasjonująca- tak samo jak pasjonujące było życie impresjonistów. Nieustanne wzloty i upadki, ciągła niepewnośc, ale głęboka wiara w swoje umiejętności, w swój geniusz. Camille Pisarro był jednym z nich. Z jednej strony niespokojny duch, ale z drugiej kochający ojciec i mąż. Wydawac by się to mogło niemożliwe, ale po przeczytaniu tej książki, wierzę, że tak było. Irving Stone robi po raz kolejny coś niezwykłego - czytelnik ma wrażenie, że dokładnie poznaje życie artysty. Jest z nim w dobrych, ale również złych chwilach. Uwielbiam jego utwory.

zaczytAnna | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Przeczytanie tej książki zajęło mi ...dwa miesiące.To chyba mój rekord, ale warto było poświęcić każdą wolną chwilę,aby poznać życie i twórczość ojca impresjonizmu, Camille'a Pissarro. Niezwykła osobowość, wspaniały ojciec,kochający maż...WIELKI ARTYSTA.
Kolejna wspaniała książka Irvinge'a Stone'a.
POLECAM MIŁOŚNIKOM MALARSTWA, ALE NIE TYLKO...

judmar | 2015-09-24

Książka bardzo wciąga, aż trudno sie od niej oderwać. Bardzo dobrze ukazuje ówczesne zycie i udręki życia młodych impresjonistów. Pokazuje, jak rodzą sie nowe idee w sztuce. Gorąco polecam.

olgaolga | 2012-06-24
Przeczytana: 18 maja 2012

Początkowo ciężkawo, ale jak wpadłam w rytm życia bohaterów to ciężko było się oderwać od tej lektury.Polecam.

elle | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013