Srebro Stortebeckera

Wydawnictwo: Radwan
978-83-89938-02-2
marcus

"Srebro Stortebeckera" to debiutancka książka autorstwa Krzysztofa Wytrykowskiego, której wartka i wciągająca akcja koncentruje się wokół tajemniczej śmierci agenta polskiego wywiadu. Ta powieść sensacyjna została mocno osadzona w realiach późnego średniowiecza. Autor misternie konstruuje bogatą, pełną nagłych zwrotów akcji, fabułę. Jej poszczególne, dynamicznie rozwijające się wątki, łączą się w zaskakującym zakończeniu. Powieść została wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego i Naukowego RADWAN.

Fabuła powieści została osnuta wokół zagadkowej śmierci agenta polskiego wywiadu. Dla jej wyjaśnienia, z rozkazu krakowskiego dworu, do Torunia przybywają: ambitny, realistycznie postrzegający rzeczywistość kupiec Niclos de Tulow i idealizujący otaczający go świat Jan z rodu Tęczyńskich. Próbując wyjaśnić zagadkę, wpadają w wir walki o bogactwo i wpływy. Wszystkie wskazówki, które odnajdują, prowadzą ich między najbogatszych mieszczan Torunia i toczonej za fasadą kamienic, uczt i pięknych strojów, nieustannej walki o srebro. Wiele tropów okazuje się jednak mylnych, a odkrycie zaskakującej przyczyny śmierci agenta poprzedzają dynamiczne zwroty akcji.

Akcja książki znajduje mocne podbudowanie w prawdziwych wydarzeniach historycznych. Ukazuje epokę, którą większość osób zna choćby z lekcji historii (Polska i Zakon Krzyżacki w przededniu wojny z 1410 roku), jednak przedstawia ją w świetle cichej walki służb wywiadowczych. Historyczny fundament powieści zbudowany jest w sposób niezwykle dla czytelników przystępny i zajmujący.

Również większość bohaterów powieści to postacie autentyczne. Autor nieco je tylko ubarwił i pozwolił im mówić językiem nam współczesnym. Wielką zaletą powieści jest również fakt, iż ślady opisanych wydarzeń łatwo można odnaleźć w pięknie zachowanej średniowiecznej starówce Torunia.

Violy | 2012-09-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2010
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Do książki podeszłam dosyć sceptycznie, mimo iż bardzo się starałam być obiektywną. Z mojego doświadczenia wiem, że polscy autorzy rzadko kiedy potrafią mnie mile zaskoczyć i napisać coś, co "nada się" do czytania - oczywiście nie wszyscy. Dlatego też często wolę zagłębić się w literaturze obcej, niż spędzać nudne godziny, niemal
usypiając, przy autorach polskich. Zaraz po rozpoczęciu lektury natychmiast odeszłam od tego przekonania. Pan Wytrykowski zrobił na mnie duże wrażenie, zwłaszcza, że to jego debiut literacki.

"Srebro Stortebeckera" przenosi nas w czasy średniowiecza. Bohaterowie, przedstawiciele polskiego tajnego wywiadu, jadą pod przebraniem kupców do Torunia, aby rozwikłać trudną zagadkę śmierci Petera von Velde, którego ktoś zabił. Niclos de Tulow i Jan z Tęczyńskich, którym zostało powierzone to zadanie wpadają w wir walki o władze, pieniądze. Intrygi, spiski i zdarada są ich odwiecznym druhem w tej skomplikowanej walce. Czy uda im się odnaleźć morderce ? Czy...

liliput | 2010-07-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 18 lipca 2010

Właśnie skończyłam czytać. Bardzo polecam - świetny, błyskotliwy debiut! Największe plusy powieści według mnie to:
- wartka, trzymająca w napięciu akcja - to coś dla miłośników sensacji :)
- powieść wielowątkowa, wspaniale "zbudowane" postaci - zarówno te pierwszo- jak i drugoplanowe
- książka mocno oparta na faktach historycznych - ale jest to historia wyłożona w sposób naprawdę fascynujący (nawet dla osób, które do historii wielką miłością nie pałają ;)
Warto przeczytać!

LaLa | 2011-09-08