Kościół katolicki w drugiej połowie XX wieku

Tłumaczenie: Paweł Skibiński
Wydawnictwo: POLWEN
La Iglasja Catalica en la segunda mitad del siglo XX
religia

Historia Kościoła katolickiego w drugiej połowie XX wieku obfituje w liczne, czasami niezmiernie istotne wydarzenia. Jedne z nich wiążą się z życiem samego Kościoła, jak chociażby zwołanie Soboru Watykańskiego II i konsekwencje jego postanowień (np. nowa liturgia czy nowy Kodeks Prawa Kanonicznego) inne są związane z gwałtownymi zmianami zachodzącymi w świecie, by wspomnieć tylko upadek komunizmu, głębokie przemiany cywilizacyjne bądź zmianę hierarchii wartości. Książka José Orlandisa w przystępny sposób przedstawia dzieje Kościoła w ciągu pięćdziesięciu lat. Opisuje stosunek Kościoła do komunizmu i marksizmu, do teologii wyzwolenia, kryzysu rodziny, feminizmu, aborcji i eutanazji. Prezentuje sylwetki pięciu papieży, którzy zasiadali na Stolicy Piotrowej w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Podkreśla, jak ewolucja zachodząca w świecie, wpływa na ewolucję Kościoła - zwiększając jego autorytet, a papieża czyniąc moralnym sumieniem świata. Znaczenie tej publikacji jest tym większe, że stanowi o­na na polskim rynku wydawniczym jedno z bardzo nielicznych opracowań, które dotyczy dziejów najnowszych Kościoła katolickiego.

Dominik | 2011-05-24
Przeczytana: grudzień 2008