Ostatni żołnierz polski kampanii roku 1939

Wydawnictwo: ARS-HIT Centrum Wydawniczo-Handlowe
Kleeberg, Kobryń, 1939
historyczna
Maciek87

Przedruk książki wydanej w 1942r. opowiadająca o walkach oddziałów podlegających gen. Kleebergowi. Autorem jest podlegający mu wówczas płk. Adam Epler.

Piotrek | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Książkę przeczytałem "jednym tchem", czytało się mniej więcej tak jak wiersz Zbigniewa Herberta "Dlaczego klasycy", z tą różnicą, że jest trochę dłuższa. Żadnych oskarżeń, narzekania, marudzenia, suche fakty, garść spostrzeżeń i patriotyzm poza tym nic. 60 DP zwana dywizją "Kobryń" od miejsca utworzenia, powstała już w trakcie wojny, dowódca płk dyplomowany artylerii Adam Epler. Postawiłem sobie za punkt honoru przeczytać najpierw wspomnienia wartościowego dowódcy polskiego niż np. reklamowane wspomnienia Guderiana lub innego niemieckiego dowódcy, dyplomaty czy polityka i słowa dotrzymałem. Obie postacie zresztą wymieniam nieprzypadkowo bo właśnie pod polskim Kobryniem, oddziały Heinza Guderiana dostały lanie od świetnie dowodzonych i dużo słabszych oddziałów polskich. Pułkownik opisuje trud, wysiłek, poświęcenie i żarliwy patriotyzm żołnierza, jego wiarę w dowódców, którzy to dowódcy zdali egzamin na "szóstkę" z plusem, takich dowódców na Kresach nie było wielu i ich właśnie...

Zimo | 2015-02-22
Przeczytana: październik 2014

Księżaka przestawia wojnę obronna w 1939 roku oczami młodego oficera wojska polskiego, szalenie ciekawa pokazująca dlaczego broniliśmy się tak krótko.

Kesanna | 2011-11-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dlaczego książka Adama Eplera "Ostatni żołnierz polski kampanii 1939 roku" jest niedostępna w zbiorach Polskiej Biblioteki Internetowej?

MateuszMazurkiewicz | 2014-12-28
Milijon | 2013-12-22