Ender na wygnaniu

Okładka książki Ender na wygnaniu Orson Scott Card
Okładka książki Ender na wygnaniu
Orson Scott Card Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga Endera (tom 1.5) fantasy, science fiction
Saga Endera (tom 1.5)
Ender in Exile
Prószyński i S-ka
2010-08-24
2010-08-24
Piotr W. Cholewa
Card Ender Mówca Umarłych science fiction filozofia obcy

Uważam, że tę pozycję powinno się czytać po lekturze całej sagi cienia. Ja tego nie zrobiłam (przeczytałam tylko kilka tomów) i zaspojlerowałam sobie mnóstwo wątków. Druga sprawa, to styl pisania O.Carda. Gra Endera to powieść akcji. Dzieje się dużo, szybko i tylko gdzieniegdzie pojawiają się filozoficzne wstawki. Po lekturze trudno uwierzyć, że książka miała zaledwie 200stron! To nie jest typowy styl dla tego autora. On lubi dumać, poddawać w wątpliwość, skłaniać czytelnika do rozmyśleń. Nie inaczej jest w powieści o wygnaniu Endera. Tam akcji jest bardzo niewiele. Poznajemy za to relacje między bohaterami i motywy jakie nimi kierują. Mi bardzo się podobało i uważam, że część była bardzo potrzebna. Jedna z lepszych w całym świecie Endera.

Tak myślę...rewelacyjna.
Tak wiele z uniwersum Endera można by wprowadzić jako standaryzację życia społecznego.

Tak myślę...rewelacyjna.

2099

Akcja powieści toczy się gdzieś pomiędzy rozdziałami Gry Endera. Nadaje ona pewna spójność cyklowi i tłumaczy pewne niuanse przyszłych działań bohaterów. Bardzo dobra powieść dla miłośników cyklu.

"Grę Endera" przeczytałam już z rok temu i przez dłuższy czas nie czułam potrzeby, żeby sprawdzać, co słychać u głównego bohatera. Dopiero ostatnio tak zupełnie niepodziewanie dla samej siebie, sięgnęłam po kolejny chronologicznie tom.
To było całkiem ciekawe doznanie. Okazało się, że pamiętam znacznie więcej niż mi się do tej pory wydawało, więc czułam jakby tego czasu pomiędzy obiema częściami nie było.
Akcji nie ma tu jakoś za dużo, skupiamy się bardziej na bohaterach i intrygach, w których biorą udział. Obserwujemy życie Endera oraz jego rodziny po wydarzeniach z pierwszego tomu. Są tutaj zarówno momenty ciekawsze jak i te mniej interesujące. Całość wypada według mnie nieźle, ale też bez szału

Wbrew części opinii, uważam że tą książkę należy przeczytać od razu po grze endera i jest to solidna pozycja, która znakomicie uzupełnia lukę jak powstała w pierwszej wizji autora. Sam autor sugeruje żeby tą pozycje wybrać jako drugą bo wprowadza osoby i wątki, które znakomicie uzupełniają "mówce umarłych"

Nie wiem po co ta książka została napisana, chyba rzeczywiście dla kasy. Mam nadzieję, że jednak coś wniesie w zrozumieniu kolejnych części, inaczej to strata czasu.

Po pierwszej bardzo dobrej częsci trochę mi zabrakło czegoś w tej książce. Za dużo nowych bohaterów, pomieszanie listów z tekstem. Tak jakby trochę na siłę. Podobał mi się wątek "olbrzyma", mam nadzieję, że będzie rozwinięty w następnej części powieści.

Parę lat temu przeczytałam „Grę Endera” i byłam pod wrażeniem pomysłowości autora. Teraz sięgnęłam po następny tom według chronologii wydarzeń. Zakończyła się wojna, fornoidzi przestali istnieć, pozostali bohaterowie, dzięki którym ta wojna została wygrana. Jednym z głównych bohaterów jest trzynastoletni Ender, który staje się postacią problematyczną dla Armii, ale też dla przywódców państw. Nawet rodzice przyjmują w stosunku do niego dość dziwną postawę. Zostaje mianowany gubernatorem pierwszej kolonii powstałej na planecie do tej pory zamieszkałej przez fornoidów. Podróż na tą planetę potrwa według czasu ziemskiego czterdzieści lat, a według czasu na statku dwa lata. Dzięki temu zostaje odsunięty w przestrzeni i czasie od Ziemi. Sam Ender musi uporać się, z tym że tysiące żołnierzy wysyłał na śmierć i unicestwił całą inteligentną rasę. Ender nie pragnie władzy, ale zgadza się na propozycję. Cały czas studiuje dostępne materiały, aby zrozumieć, dlaczego ta inteligentna rasa pozwoliła mu się pokonać. Dzięki tej podróży zbliży się do resztek cywilizacji formidów, które mogą być dostępne na tej planecie. Większą część książki wypełnia podróż Endera, gdzie musi w realnym świecie wykazać się dyplomacją w przeprowadzeniu własnych zamierzeń, gdyż nie jest to spokojna podróż. Razem z nim wyrusza na tą planetę duża grupa osadników, z którymi stara się nawiązać jak najlepszy kontakt. Z drugiej strony pragnie jak najlepiej poznać swój nowy dom i nawiązuje kontakt z przywódcami tej planety. Czy po wylądowaniu stanie się dobrym przywódcą tej planety? Czy uda mu się odnaleźć ślady fornidów i uzyskać odpowiedzi na dręczące go pytania?
Przyjemna, lekka lektura, którą się z przyjemnością słucha. Autor nie skupia się na losach samego Endera, ale przeplata to z losami innych bohaterów i korespondencją między poszczególnymi bohaterami. Dlatego mimo mało dynamicznej akcji, nie jest to lektura nudna. Na pewno sięgnę kiedyś po następne tomy tego cyklu.

Skok na kasę. :)

Skok na kasę. :)

"Ender na wygnaniu" to taki suplement/epilog/posłowie w stosunku do "Gry Endera". Akcja(której właściwie nie ma) rozgrywa się między 14 a 15 rozdziałem czyli jak zwycięstwo nad robalami wpłynęło na tytułowego Endera itd. Minusem ten powieści jest fakt, że dużo tutaj tzw. "flashbacków" i informacji które znamy z "Gry..." lub "Cienia Endera". Nawet znalazłem kilka zapowiedzi z "Sagi Cienia" dotyczącej Groszka i reszty rekrutów. Jedynie co mi się podobało w tej powieści to "origin story" Achillesa, który był najbarwniejszą postacią w tej książce.
Dlatego najlepiej jest ją przeczytać zaraz po "Grze Endera" i "Cieniu Endera", żeby się ciągłość fabularna zgadzała.

• Science Fiction
  • Orson Scott Card