Ender na wygnaniu

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Saga Endera (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ender in Exile
Pablos

Kolejna część znakomitego cyklu o Enderze. „Ender na wygnaniu” to długo wyczekiwana odpowiedź na pytanie dręczące czytelników: co działo się z Enderem między „Grą Endera” a „Mówcą Umarłych”? Trzynastoletni Ender Wiggin powinien wracać do domu jako bohater po zwycięstwie odniesionym nad Robalami. Ponieważ jednak jednocześnie uznano go za niebezpiecznego i postanowiono trzymać z daleka od...

Kolejna część znakomitego cyklu o Enderze.

Trzynastoletni Ender Wiggin powinien wracać do domu jako bohater po zwycięstwie odniesionym nad Robalami. Ponieważ jednak jednocześnie uznano go za niebezpiecznego i postanowiono trzymać z daleka od Ziemi, decyduje się na przyjęcie stanowiska gubernatora pierwszej ludzkiej kolonii na planecie, która kiedyś należała do wroga. Jego ukochana siostra Valentine dołącza do niego, ale nie jest w stanie zburzyć muru, który wokół siebie wzniósł. Dręczony wyrzutami sumienia z powodu Ksenobójstwa Ender szuka przyczyny, dla której obcy pozwolili mu się unicestwić…

Villiana | 2014-10-12
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

To nie było tak dobre i tak ciekawe jak pierwsza część przygód Endera, ale ogólnie nie było źle. Dość ciężko się czytało, ale chciałem poznać dalsze losy Endera. Bardzo ciekawy charakter Alessandry.

byłem_fprefectem | 2012-05-18
Przeczytana: 17 maja 2012

Byłem w wojsku, właśnie tak, nie w armii tylko w wojsku. Co mi to dało, tyle co pobyt na fermie kurczakom przed wysłaniem ich do KFC. Już przed wojskiem wiedziałem, z której strony karabinu stać, coby się otwornicy nie nabawić lub śmiertelnego zatrucia ołowiem. Za to w jednostce do perfekcji opanowałem mycie podłogi na czas i pastowanie lamperii w kółka za pomocą szczotki. Ze strzelaniem trochę gorzej, bo przez cały mój szlak bojowy dostałem i wystrzelałem 5 (napiszę jeszcze, bo w cyferkę może nikt nie uwierzy, a więc PIĘĆ) naboi, większość trafiła w tarczę. O jakimkolwiek szkoleniu w walce czy taktycznym mogliśmy sobie tylko pomarzyć. Miałem o tyle dobrze, że trafiłem do kompani saperskiej, dowiedziałem się więc trochę o minach i materiałach wybuchowych, oraz dali mi zdetonować kawałeczek trotylu i to wszystko.
Nie dziwcie się więc, że Gra Endera przeczytana w odcinkach w Fantastyce zrobiła na mnie tak niesamowite wrażenie. Nie dość, że była to fantastycznie fantastyczna i...

Firewarrior | 2013-12-14

"Gra Endera", która zapoczątkowała kultowy cykl, jest książką wybitną. Card napisał wiele powieści dziejących się w tym samym uniwersum - kontynuujących historię Endera, dopowiadających inne wątki, bądź też ukazujących wydarzenia z punktu widzenia innych postaci ("Cień Endera"). "Ender na wygnaniu" jest pozycją mającą na celu wypełnić miejsce pomiędzy "Grą Endera" a "Mówcą umarłych", jednocześnie kończąc wątki poruszone w "Cieniu olbrzyma". Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, książka-zapychacz. Jest na to po prostu zbyt dobra.

Wojna z formidami się skończyła. Andrew Wiggins, znany jako Ender, został wielkim bohaterem. Mimo tego nie dostaje zezwolenia na powrót na Ziemię. Sam nie jest pewien, czy chciałby tego - nie jest już tym samym człowiekiem, co przed wojną. Powrót do normalnego życia wydaje się niemożliwy. W dodatku cały czas gnębi go pytanie, dlaczego formidzi dali się pokonać i unicestwić - staje się to jego obsesją. Wkrótce Ender dostaje propozycję nie do...

chelsea1991 | 2016-07-10
Na półkach: Sci-fi, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

Krajobraz po bitwie a raczej po wojnie. Tak można podsumować drugi tom cyklu opowiadający o przygodach Endera. Pisarz napisał tą powieść dopiero 23 lata po premierze książki Gra Endera .Celem powstania tej książki było zapełnienie luki pomiędzy pierwszym tomem a Mówcą Umarłych . Pomimo , że książka dużymi fragmentami jest przegadana to mi się ją jednak świetnie czytało .Pisarz w sposób mistrzowski opisuje wewnętrzne rozterki i przeżycia bohaterów.Przez co książka ma w sobie pewną głębię. Mozę taka tematyka to nie moja bajka , ale przygody Endera czytam z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem.Ostatnie rozdziały to science fiction najwyższych lotów.Polecam każdemu który poszukuje w książkach czegoś wyjątkowego i oryginalnego.

Azkabanowy | 2013-11-01
Przeczytana: 2012 rok

Kolejna bardzo dobra część sagi. Tym razem przenosimy się w czasie i możemy poznać co działo się z Enderem tuż po
zakończeniu wojny z robalami. Akcja dzieje się między "Grą Endera" a "Mówcą umarłych". Młody Ender wraz z
Valentine, która do niego dołączyła podróżuje by objąć gubernatorstwo pierwszej kolonii osiedlonej na świecie
Robali. Możemy zagłębić się w intrygi mające na celu pozbawienie go tej funkcji a także odkryć nowych bohaterów
i problemy kolonii "Szekspir". Dowiadujemy się również bliższych szczegółów o tym jak Ender znalazł Królową kopca
i jak napisał kluczowe dla dalszej historii "Królową kopca" i "Hegemona". Widzimy relacje Endera i Valentine, jak
rodzi się w większych lub mniejszych trudach więź, która łączy ich w późniejszych częściach.
Wciąż echem w tej powieści odbijają się wydarzenia, które mają miejsce na Ziemi. Walki i zjednoczenie pod
władzą Petera Wiggina. To wszystko dzieje się niejako w tle, ale stanowi ważne dopełnienie tego co działo się w
uniwersum...

Paweł | 2013-06-30
Na półkach: 2013, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Jak większość czytelników wie, można wybrać dwie drogi czytania sagi endera. Ender na wygnaniu może być ostatnią jak i drugą książką w cyklu. Ja wybrałem opcję drugą kierując się zamierzeniem autora bardziej niż planem wydawniczym. Nie zawiodłem się. Książka jest bardzo dobrze wpisana w świat i czas gry endera także nic nie stracicie. Sama w sobie książka wciąga i to bardzo. Osobiście ją przeczytałem w tydzień, nawet przy moim globalnym brakiem czasu na czytanie. Trzeba podkreślić to, że czas nad enderem na wygnaniu nie będę uważać za stracony bo książka zachwyca, wciąga i aż chce się krzyknąć "Mówco umarłych, nadchodzę!". Pozdrawiam i polecam ^^

Paris | 2016-04-24

Mimo że "Gra Endera" jakoś niespecjalnie mnie porwało, to fajnie było przeczytać ciąg dalszy i myślę, że sięgnę po cały cykl :)

Mateusz R | 2013-06-09
Przeczytana: 28 maja 2013

Tą książką powróciłem do wieku nastoletniego. Demokracja dopiero kiełkowała, a mi wydawało się, że jestem dorosły. Cykl o Enderze był pierwszym krokiem do zadawania sobie pytań o to, jakim jest człowiek i co nim powoduje. Muszę przyznać, że obok cyklu o Diunie, przygody Endera były na początku mojej pobudki do myślenia.

Ender na wygnaniu uzupełnia przyjemność wcześniejszej lektury, uzupełnia poprzednie tomy, wgryza się pomiędzy nie. Mam do tej opowieści sentyment, lecz tylko ze względu na poprzednie tomy. Ten jest już grą czysto komercyjną i raczej niepotrzebną. A może to dlatego, że w poszukiwaniach jestem gdzieś dużo dalej...

Lektura raczej z sentymentu.

Watcher | 2015-12-17
Przeczytana: 23 września 2015

"Ender na wygnaniu" Carda: po "Dzieciach umysłu" nie miałem wielkich oczekiwań, więc ciężko stwierdzić, bym się zawiódł. Zresztą, książka jest trochę lepsza od Dzieci: nie ma tu jeszcze tej mętnej metafizyki filotycznej, która już w "Ksenocydzie" (zdecydowanie lepszym) trochę psuła mi zabawę, a w ostatnim chronologicznie tomie cyklu robi wręcz za deus ex machina. Niestety, podobnie jak Dzieci, "Ender na wygnaniu" ma dla mnie kłopoty z budowaniem akcji, w sumie nawet większe. Chodzi mi o to, że książkę budują w sumie dwa wątki, dość słabo powiązane (nazwijmy je wątkiem Szekspira i wątkiem Achillesa) i to słabe powiązanie poważnie zaburza strukturę powieści. Tym bardziej, że wątek ważniejszy w sumie jest tu potraktowany tak zdawkowo, że po jego zakończeniu zacząłem się zastanawiać, po co on w ogóle tam był (bo uzasadnienie zaserwowane przez Carda było imho mało przekonujące). Na szczęście nie jest tragicznie: ozdobą książki nadal jest Ender z jego pozbawioną złudzeń brutalną...

Riboq | 2012-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2012

Skończyłam. Trzy dni. Nie wiem co oznacza to dla innych Czytelników (tak, duża litera, traktuje ich jak osobna narodowość), dla mnie oznacza to tyle, że gdyby nie miażdżący obowiązek wykonywania pracy, trwałoby to krócej.
Książka niesamowita. Zawiera w sobie tyle przejrzystych postaw społecznych, tyle analiz związanych z nimi i tyle propozycji ich postrzegania, że jak urzeczona wzdychałam nad kartkami. Wzdychałam - to bardzo złe określenie. Klęłam, syczałam, a nawet krzyknęłam.

Ender po wojnie.
Młody zabójca ras zszedł z fotela dowódcy jeeshu i wraca do domu. Do domu, w którym grozi mu niebezpieczeństwo. Domu z którego nikt nie wyciąga dłoni ku niemu. Targany obsesyjnym poczuciem winy, odrzucony przez Matkę Ziemię, wyrusza za pierwszymi kolonistami, którzy budują domy na zgliszczach Robali.
Ender i ludzie, którzy orbitują wokół niego nie potrafiąc się do niego zbliżyć. Andrew Wiggin i jego wpływ na światy.

W opisie, nim rozpoczęłam lekturę napisano, że to wyczekiwany tom...