Doczekaj nowiu

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki
Paulina

Powieść sensacyjno-przygodowa dziejąca się w niedalekiej przyszłości - Political fiction; czy amerykańsko-polska misja uratuje zagrożona demokrację w Rosji? - Zaskakująca intryga, piękny język, celna analiza stosunków polsko-rosyjskich Polski marynarz, Michał Firley, dostaje od Amerykanów propozycję udziału w tajemniczym projekcie. Na luksusowym żaglowcu US Navy rusza słynnym Przejściem Północno-Wschodnim w kierunku Rosji, gdzie doszło do próby zamachu stanu. By uratować demokrację, Amerykanie chcą tam przywrócić monarchię. Do misji zostaje zwerbowana także Ludka, była dziewczyna Michała, córka Polki i potomka rodu Godunowów. To ona ma zostać żoną wielkiego księcia Dmitrija Romanowa, nowego cara Rosji... Świetny literacko thriller polityczny, zaskakujący zarówno intrygą, jak i celną analizą trudnych stosunków Polaków i Rosjan.

maszkowa | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na prawdę niezła... zaskakująca. Właściwie dopiero po zamknięciu ostatniej strony zdałam sobie sprawę że autor zastosował zabieg znany z "podwójnego życia Weroniki" Kieślowskiego. Trudno się oprzeć wrażeniu, metafizycznych podobieństw, choć fabuła książki traktuje zgoła o czymś innym niż wspomniany film. Jak już napisałam dopiero po zamknięciu książki zdałam sobie sprawę z pokazania alternatywnej rzeczywistości. Autor osaczył mnie jak pająk i praktycznie do końca nie zdawałam sobie z tego sprawy. Szacuneczek dla autora.
Ta książka jest smaczna, w tej książce jest tekst... Zjawisko ostatnio przeze mnie rzadko spotykane. Zbrodnią byłoby proszę Państwa nie dokarmić się tą pozycją. Jest tu tyle naszej polskiej romantyczności i tak fajnie ciepłej a jednocześnie nieśmiałej melancholii... a ile hardości i pogardy dla śmierci i przeciwieństw losu... Takie emocje sprawiają, że wierze iż możemy wygrywać Samosierrę codziennie - jeśli tylko zechcemy.
Jednak nie daję ani 8 ani 9 gwiazdek...

Michal | 2013-12-13
Wojtek Zarzyka | 2013-05-18