Dzień chrztu i co dalej...

Wydawnictwo: DiG
historyczna

„Jeżeli szukamy kolejnych etapów naszego łączenia się z Europą, ze wspólną kulturą opartą na wartościach wnoszonych przez chrześcijaństwo, to akt z 966 roku stanowił pierwszy i jeden z najważniejszych. Stał się także składnikiem naszego wspólnego życiorysu. Chrzest Mieszka I stanowi na pewno początek dziejów wspólnoty Polaków. Od tego dopiero momentu inne więzi, szersze i węższe, rodzinne, plemienne, językowe, zaczęły być uzupełniane poczuciem przynależności do wspólnego państwa, z czasem wspólnego narodu i wspólnej wiary” — w ten sposób chrzest w dziejach Polski postrzega Henryk Samsonowicz, stawiając jednocześnie wiele pytań i poszukując na nie odpowiedzi.

ZdolnaHistoria | 2016-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2016