7 (13 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Sun: A Biography
978-83-7469-492-6
słońce, gwiazda, badania
nroht

Słońce, to fascynująca i wielowątkowa opowieść o gwieździe, dzięki której istniejemy. Opowieść o jej roli w historii, kulturze, sztuce, religiach, ale jednocześnie opowieść o wysiłkach wielu pokoleń uczonych, dążących do poznania jej fizycznej natury, a tym samym całego Wszechświata. D. Whitehouse zabiera czytelnika w podróż z samego jądra Słońca ku jego powierzchni, opisując zachodzące tam procesy, by później skierować się ku krańcom słonecznej atmosfery na pokładach sond kosmicznych i poznać przyszłość naszej gwiazdy, a więc i naszej planety, Ziemi. Jakie procesy zajdą na Słońcu jeszcze za naszego życia? Czy potrafimy je przewidzieć i im przeciwdziałać? Jak potoczą się losy Ziemi, gdy Słońce stanie się czerwonym olbrzymem? Czy ludzkość ma szansę przetrwać? Na te i wiele innych pytań odpowiada właśnie zajmująco niniejsza książka.

julia | 2012-03-07
Przeczytana: 02 października 2009

Książka jest na swój sposób wyjątkowa. Niby przygotowana z myślą a pasjonatach astronomii, a jednak nie tylko opowiada o słońcu, ale robi to ciekawie. Autor wprowadza nas najpierw w dawne wierzenia o słońcu, a potem poprzez badania naukowe, ukazuje nam to co wiemy o naszej gwieździe i to co musimy się jeszcze dowiedzieć. Odniosłam jednak wrażenie że osoby bez podstaw astronomii będą mogły mieć problemy ze zrozumieniem książki. Wiele informacji które przeczytałam były dla mnie znane zdarzyło się jednak parę perełek:
1) opisy skutków burz magnetycznych na życie na Ziemi
2) ukazanie globalnego ocieplenia jako wywołane z powodu zmian na Słońcu, a nie jak nam się to wmawia wynikłe z rozwoju technologicznego człowieka (teoria spiskowa)
3) autor odnosi się do książek fantastycznych opowiadających o Słońcu i sugeruje jak uratować Żiemię i życie na niej, gdy Słońce zacznie rosnąć do rozmiarów czerwonego olbrzyma.
Powiem tak – kupiłabym tą książkę gdyby nie jeden fakt. Tę przeczytaną a...

Wojciech444z | 2015-12-29
Thur44PL | 2015-03-28