Baśnie braci Grimm 2

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Baśnie braci Grimm". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Kinder- und Hausmärchen gesammelt durch die Brüder Grimm
83-205-3775-4
baśnie, bracia Grimm
bythewoods

Baśnie domowe i dziecięce zebrane przez braci Grimm. Pierwsza pełna edycja w polskim przekładzie. Obszerny zbiór zawierający następujące baśnie: Młody olbrzym; Podziomek; Król na Złotej Górze; Kruk; Mądra wieśniaczka; Stary Hildebrand; Trzy ptaszki; Woda życia; Doktor Wszechwiedzący; Duch w butelce; Smoluch diabli kamrat; Niedźwiedzia skóra; Mysikrólik i niedźwiedź; Słodka zupa; Mądrzy ludziska; Bajeczki o żabce; O biednym młynarczyku i o kotce; Dwaj wędrowcy; Jasio-Jeżyk; Śmiertelna koszulka; Żyd pośród cierni; Wytrawny myśliwy; Bajka o cepie z nieba przyniesionym; Dwa królewiątka; O mądrym krawczyku; Jasne słońce cię wyda; Błękitne światełko; Uparte dziecko; Trzej cyrulicy; Siedmiu zuchów ze Szwabii; Trzej wędrowni czeladnicy; O królewiczu, który nie znał strachu; Ośla sałata; Staruszka w lesie; Trzej bracia; Diabeł i jego babka; Ferdynand Wierny i Ferdynand Niewierny; Żelazny piec; Leniwa prządka; Bajka o czterech braciach; Jednooczka; Dwuoczka, Trójoczka; Śliczna Katrinela i Piotr Pif-Paf; Lis i koń; Stańcowane pantofelki; Bajka o sześciu sługach; Biała i czarna narzeczona; Żelazny Jan; Trzy czarne księżniczki; Knoist i jego trzej synowie; Dziewczyna z Brakel; Domowa czeladka; Rybka i owieczka; Sezamowa góra; O wędrowaniu; Osiołek; Niewdzięczny syn; Rzepa; Staruszek w ogniu odmłodzony; Zwierzęta Pana i diabła; Kogucia belka; Stara żebraczka; Trzech leniuchów; Dwunastu leniwych parobków; Pastuszek; Gwiazdy dukaty; Skradziony grosz; Wybór narzeczonej; Pakuły; Wróbel i jego czworo dzieci; Bajka o krainie pieczonych gołąbków; Bajka - bajdurka; Bajka- zagadka; Białośnieżka i Różyczka; Mądry parobek; Szklana trumna; O Jasiu leniuchu; Bajka o gryfie; O Jasiu mocarzu; Biedny chłopczyna w niebie; Chuda Eliza; Domek leśny; Dzielić dobrą i złą dolę; Mysikrólik; Gładzica; Bąk i dudek; Sowa; Księżyc; Długość żywota; Wysłannicy Śmierci; Majster Ćwiek; Gęsiareczka u studni; Niejednakie dzieci Ewy; Boginka w stawie; Dary małego ludku; Olbrzym i krawczyk; Hufnał; Biedny chłopczyna w grobie; Prawdziwa narzeczona; Jeż i zając; Wrzeciono, czółenko i igła; Chłop i diabeł; Okruchy ze stołu; Świnka morska; Złodziej nad złodzieje; Dobosz; Kłos żyta; Mogiłka; Stary Rinkrank; Kryształowa kula; Dziewica Malena; But z bawolej skóry; Złoty kluczyk.

ChicaDeAyer | 2015-05-24
Przeczytana: 2000 rok

Pomimo upływu lat, wciąż darzę te opowieści ogromnym sentymentem - pełne wiedzy życiowej, pozwalają na wyrobienie w sobie rozumnych podwalin, które ukształtują zdrowe postawy, zwłaszcza u dzieci. Strasznie mocno cenię braci Grimm za to, że bezkompromisowo ukazują blaski i cienie życia, niczego nie ułagadzając. Cenna lektura, cieszę się że była jedyną z fundamentalnych mego dzieciństwa.

MountainTobacco | 2014-03-08

Kiedy sięgnęłam po te baśnie po raz pierwszy muszę przyznać, że nie zrobiły na mnie najlepszego wrażenia. Okładki zdobione ilustracjami kruka i żaby w koronie sugerowały, że odnajdę w nich swoje ówcześnie dziecięce jeszcze fantazje. I chociaż zielonkawo-szare ilustracje mogły stanowić zapowiedź nieco bardziej mrocznych historii, treść baśni zebranych przez Braci Grimm stanowczo przekroczyło moją wyobraźnię i na krótko zapełniło ją makabrycznymi opisami. Odczekałam jednak trochę, zanim znów po nie sięgnęłam, tym razem z większym dystansem i przygotowana na przepełnione okrucieństwem historie... Tym razem ujrzałam w nich jednakże źródło inspiracji oraz niebanalne, fascynujące historie spisane ładnym językiem. Tym właśnie Baśnie zebrane przez Braci Grimm dla mnie pozostały. Polecam w odpowiednim dla siebie czasie:)

W krainie mrocznych baśni…

„Białe gołąbeczki, szare turkaweczki
i wszystkie ptaszki podniebne!
Prędko przybywajcie,
ziarnka przebierajcie;
dobre do kociołka,
a złe do gardziołka!”.*

Mam pewną czytelniczą słabość, odkąd pamiętam zachwycałam się baśniami. Na początku były te Andersena, później zaś braci Grimm. Nie mogłam darować sobie żadnej książki z przeróżnymi bajkami. A co najlepsza za każdym razem dostawałam i dostaję, bo w dalszym ciągu sięgam po nowe wydania, inne wersje. Zawsze opatrzone przepięknymi ilustracjami. Naszła mnie właśnie ochota na opowieści braci Grimm wydane w tamtym roku przez Naszą Księgarnie, jakie są moje wrażenia po przeczytaniu?

Publikacja składa się z dwudziestu ośmiu, mniej lub bardziej, znanych baśni. I tak, „Kopciuszka”, „Czerwonego Kapturka”, „Gęsiareczki” czy też „Śnieżki” opisywać nikomu zapewne nie muszę, są historie powszechnie znane. Za to przykładowo „Słomka, węgielek i groch”, „Sześciu zawsze sobie radę da”, „Tańczące krasnoludki” lub „Trzy...

PABLOPAN | 2012-07-28

Piękne, prawdziwe życie przedstawione w zjawiskowy sposób.

jolene7 | 2014-02-02

Lubiłam. Do bajek Braci Grimm w dzieciństwie wracałam najczęściej.

Degamisz | 2014-04-21

Baśnie braci Grimm dorwałem w swoje spragnione książek szpony w wieku lat 8 i pamiętam, że dość szybko się zraziłem - były zbyt mroczne, czasem okrutne. Wbrew pozorom musiałem odczekać kolejne 8 lat żeby do nich wrócić i urzekł mnie baśniowy świat braci Grimm. Bo mam takie wrażenie, że baśnie braci Grimm są jednak skierowane do troszkę starszych czytelników niż dzieci w podstawówce.

Pięknie zilustrowane Baśnie braci Grimm,,cudowne ilustracje moje ulubione bardzo lubię czytać je, moimi ulubionymi są.

Danway | 2012-01-21
Przeczytana: 1991 rok

Baśnie braci Grimm to najbardziej znany zbiór bajek obok Jana Christiana Andersena...

Wiele z nich znamy i kochamy do dziś, mimo, że niewiele w nas zostało z dziecka to ciągle patrzymy na nie z sentymentem... Tym bardziej, że na każdym kroku powstają nowe adaptacje i ekranizacje...

Ten świat jest tak bogaty i różnorodny, że nie sposób go nie poznać... Oczywiście polecam wszystkie baśnie, bo wiele z nich można się nauczyć...

Polecam...

Ewelina | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2013, Dla dzieci
Przeczytana: 16 września 2013

Baśnie braci Grimm z jednej strony wspaniałe, pokazujące, że dobro zawsze zwycięża, że ten kto jest uczciwy, pobożny i postępuje zgodnie z kodeksem zasad moralnych w końcu dostanie zasłużoną nagrodę (zwykle ma ona postać królewny lub królewicza i całego królestwa) i będzie szczęśliwy, z drugiej strony jednak to baśnie a nie bajki i czy aby na pewno dla dzieci?

Czasami są to dosyć drastyczne baśnie, np "Kopciuszek", w którym jedna ze złych sióstr obcina sobie kawałek pięty, a druga kawałek palca, by zmieścić stopę w maleńkim pantofelku, a z buta krew się leje albo w "Królewnie Śnieżce", gdzie stara królowa, która wszelkimi sposobami próbuje zabić swą pasierbicę. Jak dla mnie to podchodzi to już pod taki mini horror.

Chociaż tak sobie myślę, w końcu dzieci muszą wiedzieć, że zło istnieje na świecie. Lepszy więc wilk zjadający Czerwonego Kapturka niż codzienne wiadomości ze świata.

Mimo wszystko mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Cenię ją jako dziedzictwo światowej...

Małgorzata | 2011-07-18

Jako dziecko bardzo często czytałam ich baśnie,niektóre nawet po kilka razy. Rozwijały moją wyobraźnie,wzbudzały zainteresowanie. Miło się wspomina tamte beztroskie czasy.