Historia choroby, historia żałoby

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza POMOST
83-85521-10-0
Kredzia

W tomie znajdują się dwie niewielkie powieści - "Czarna iluminacja" i "Madam Frankensztajn" (wyd. poza cenzurą w l. 80-tych) oraz opowiadanie tytułowe. Całość układa się w obrachunek z PRL. Liczna jest galeria postaci wpisanych w realia tamtego czasu - siermiężnego, naznaczonego ideologią zatruwającą serca i umysły (obrazują to losy bohaterki "Czarnej iluminacji", której lata szkolne minęły w dobie stalinizmu). Konformizm, karierowiczostwo, tragiczne powojenne dzieje "dobrze urodzonych", duszna atmosfera miasteczek, trudy i absurdy PRL-owskiej codzienności ukazane są w wymiarze groteskowym.

monia | 2016-03-31
nunachopin | 2011-05-16
Kredzia | 2010-09-24
Przeczytana: sierpień 2010
​Gryfia dla Zyty Oryszyn

W drugiej edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, przyznawanej przez „Kurier Szczeciński”, jury pod przewodnictwem Ingi Iwasiów postanowiło uhonorować Zytę Oryszyn za jej książkę „Ocalenie Atlantydy".