Nowi Adam i Ewa

Wydawnictwo: Czytelnik
The New Adam & Eve
Adam, Ewa
dona

Nathaniel Hawthorne (1804-1864), jeden z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiego romantyzmu, znany jest polskiemu czytelnikowi przede wszystkim z dwu powieści - gotyckich "romansów": "Szkarłatnej litery" i "Domu o siedmiu szczytach". Niniejszy tom zawiera wybór na poły baśniowych, na poły realistycznych opowiadań: ich motywem przewodnim jest Hawthorne'owska wizja istoty ludzkiej - z gruntu wrażliwej i obdarzonej wrodzoną moralnością - która, w konfrontacji ze skostniałymi normami obyczajowymi współczesnego autorowi świata, zatraca swoje człowieczeństwo.

Tomasz Hansen | 2013-02-17
Przeczytana: 18 lutego 2013

jestem świeżo po przeczytaniu trzech pierwszych opowiadań i bardzo mi się podobały, zwłaszcza "Pióropusz". Porządnie napisane, z elementami baśniowymi, moralizatorskimi i gotyckimi. Hawthorne mimo, iż bardzo wierzący, konserwatywny i tępiący wszelakie przejawy próżności czy grzechu w ogóle to potrafi być zarazem błyskotliwym żartownisiem. Lekkie, pouczające i przyjemne. Polecam bo Hawthorne to klasyk z najwyższej półki!

Anna | 2016-11-21
Przeczytana: 1982 rok