Okładka książki Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce

Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce

religia
typ
papier
Weronika
6.39 (350 ocen i 42 opinie)

Opis książki

"Moja książka jest pierwszym i jedynym w swoim rodzaju świadectwem byłego księdza z kraju papieża. Nie piętnuje ona kapłańskich wad i słabości, ale zakłamanie systemu kamuflującego te wady; systemu który z góry niejako wyklucza istnienie takich wad i słabości u "nadludzi"".

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Katherina87 | 2013-08-22
Na półkach: Antykościelne, Przeczytane

Część I.
Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze Kościoła katolickiego w Polsce.

Najbardziej wstrząsająca, bardzo pouczająca i rozbijająca mity książka, w której były ksiądz- Roman Jonasz, na kanwie własnych przeżyć, opisuje prozę kapłańskiego życia- pełnego intryg, skandali, ludzkich słabości i upadków. Nie księża są tu jednak piętnowani, ale błędny system który ich deprawuje.

Teoria nieomylność przełożonych funkcjonująca w praktyce w seminarium. Każdy hierarchia w Kościele, na czele z papieżem, jest ex ofitio nieomylny w swoich decyzjach. Wychodzi się tu z założenia, że Duch Święty działając w Kościele udziela jego dostojnikom daru rozumu. Dar ten posiadany jest wprost proporcjonalnie do rangi zajmowanego urzędu. Innymi słowy- im wyższy stołek, tym więcej rozumu, a co za tym idzie- mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Tak więc taka osoba nigdy nie przyzna się do swojej pomyłki bo zawsze uważa się za nieomylną osobę.

Seminaria duchowne nastawione były i są na kształcenie posłu...

danielbk | 2013-12-21
Na półkach: Polskie, Przeczytane

Książka przedstawia szczerze instytucję Kościoła Katolickiego od wewnątrz - ukazuje obłudę, fałsz, dwulicowość, homoseksualizm, cynizm, egoizm i pragnienie zdobycia majątku.
Autor doświadczył wszystkich rzeczy o których pisze osobiście, zatem są to informacje z pierwszego źródła. Kotliński świetnie opisał realia, jednak nie potępił duchownych, obnażył jedynie cały chory system, nie negując wiary w Boga. Zdecydowanie warto przeczytać.

Książka mną wstrząsnęła. Dlaczego? Bo jest zupełnie inna niż się o niej mówiło i przede wszystkim dlatego, że to co pisze Kotliński można dość łatwo zweryfikować w sieci. To ciepła i przejmująca autobiografia. Polecam.

Weronika | 2010-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2010

Bardzo ciekawa książka. Polecam wszystkim, a w szczególności osobom ślepo zapatrzonym w księża. Z całej trylogii najlepsza i najbardziej wstrząsająca 3 część.

skumperlak | 2011-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Dla wszystkich ślepo zapatrzonych w INSTYTUCJĘ kościoła, jego dogmaty i "nieomylność". Ku przestrodze.

GosiaM | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

"Zakochani w sobie chłopcy łączyli się w pary. Wychodzili razem na wszystkie spacery, odwiedzali się ciągle w swoich pokojach, wykorzystywali każdy moment aby być sam na sam. W seminaryjnym parku, tzw. wirydarzu była alejka zakochanych, gęsto zarośnięta wysokim żywopłotem"

Chyba każdy Polak może powiedzieć, że chociaż raz był w kościele. W kraju katolickim, takim jak nasz, wiara dla wielu ludzi znaczy naprawdę dużo. W dzisiejszych czasach również utworzyło się przeświadczenie, że można "wierzyć, ale nie praktykować".
Ale co jest tego powodem? Czy kiedy widzimy na ulicy księdza, nie zastanawiamy się, co popchnęło go do seminarium? Jak to jest żyć niemalże w samotności, z Bogiem za plecami i Jego słowami jako bronią? Jak, tak naprawdę, wygląda instytucja Kościoła od drugiej strony, od kuchni?
Na te i wiele innych pytań odpowiada książka "Byłem księdzem..."

Kiedy zobaczyłam tę książkę na półce wiedziałam, że jest to tytuł, z którym muszę się zapoznać bliżej. Moją uwagę przyciągnęła głów...

Becia | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Słowa uznania dla autora.Świetna książka,godna polecenia osobom zapatrzonym w księży.Cieszę się że autor przedstawia nam prawdę o homoseksualizmie wśród księży co tak bardzo kościół próbuje ukryć.Nie mówiąc już o nadużywaniu alkoholu(ten problem miał ksiądz z mojej parafii).Gratulacje za odwagę napisania tej książki.Amen

Czytający_chłopak | 2013-01-25
Na półkach: Moje recenzje, 2013, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2013

Gdy wczoraj znalazłem tą książkę, chociaż o jej istnieniu nic nie wiedziałem, to musiałem ją przeczytać. Zajęło mi to jeden dzień - rano ściągnąłem sobie ebooka, a wieczorem był już on przeczytany. Dla osób, które są zapatrzone w księży i biskupów, i nigdy nie słyszeli o Kościele z tej złej strony, to ta książka może okazać się szokująca, ale chyba już każdy widzi współczesny obraz Kościoła Katolickiego, a ta książka świetnie pokazuje, że to jednak sam - Kościół - zniszczył wiarę ludzi i doprowadził do takiego stanu. Jednak, gdy dłużej zgłębiam tą wiedzę, to widzę, że komuna, która panowała w tamtych latach, też w pewnym sensie doprowadziła do zniszczenia Kościoła Katolickiego.

Książka Romana Kotlińskiego "Jonasza" jest autobiografią autora, który pochodzi z bardzo katolickiej rodziny, gdzie nauczył się ważnej wartości - kochać Boga i innych ludzi. Został ministrantem zaraz po swojej Pierwszej Komunii Świętej i od tego momentu zawsze był wpatrzony w księży, podziwiał ich za to kim są....

Anja | 2014-07-16

Po przeczytaniu wpomnień byłego księdza "scyzoryk się w kieszeni otwiera" .

I pytam w ktorym fragmencie Nowego Testamentu Jezus narzuca swoim uczniom celibat?? Czy nazywając Piotra skałą na ktorej zbuduje swoj kościół miał na mysli to zepsucie i przepych jakie na tej skale zbudowano?Jak to mozliwe ze wyznawcy Chrystusa, ktory przeganiał handlarzy ze swiątyn, ktory nie chciał "złotych cielców" stworzyli oblepiony złotem Watykan będący wlasnie Jego symbolem i wciąż tworzą takie świątnie zamiast przeznać pieniądze na potrzebujących. Chciał miłosci i pokoju, a w Jego imieniu wciąż toczą się wojny.
"Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie" jakze mocno wykorzystywane są te słowa przez księży i jakże rzadko są karani za krzywdy które wyrządzili .

Myślę,że gdyby Jezus ponownie powrócił na ziemię i zobaczył to co się dzieje pod przykrywką Jego imienia, najpierw gorzko by zapłakał, a potem widząc symbol swojej śmierci na jedwabnych szatach obwieszonych złotem...

Milka04 | 2011-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Tak naprawdę nie wiem dlaczego ta książka miałaby wywierać zdumienie. Szczerze mówiąc nie dowiedziałam się z niej niczego nowego. Tematy, które zostały poruszone znane są nam na codzień: homoseksualność, cynizm, egoizm i pragnienie zdobycia majątku. Spodziewałam się, iż autor opisze to wszystko z nienawiścią i odrazą, a tu się zdziwiłam, ponieważ usprawiedliwiał tych wszystkich ludzi, których przedstawiał w swojej książce. Sam jej koniec był beznadziejny, bo zniżył się do poziomu ludzi, którzy atakują Kościół, czyli do tematów oklepanych oraz głupich i bezsensownych pytań, na które ja przynajmniej, spokojnie mogłabym odpowiedzieć. Czytając tą lekturę nie zapominajmy, że księża także są ludźmi, takimi jak my, są gorsi i lepsi. Jednakże nigdy nie można mierzyć ludzi jedną miarką, bo nie wszyscy są tacy sami!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto