Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce

83-909042-0-9
celibat, kościół, religia
religia
Weronika

"Moja książka jest pierwszym i jedynym w swoim rodzaju świadectwem byłego księdza z kraju papieża. Nie piętnuje ona kapłańskich wad i słabości, ale zakłamanie systemu kamuflującego te wady; systemu który z góry niejako wyklucza istnienie takich wad i słabości u "nadludzi"".

• Bohaterowie są zmęczeni
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Niepowszedni. Porwanie
  • Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Obce dziecko
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Pora westchnień, pora burz

8,83 (6 ocen i opinii)
Obce dziecko
Rachel Abbott

8,13 (8 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

6 (1 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,11 (9 ocen i opinii)
Pora westchnień, pora burz
Magdalena Kawka

7,5 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Katherina87 | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Antykościelne

Część I.
Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze Kościoła katolickiego w Polsce.

Najbardziej wstrząsająca, bardzo pouczająca i rozbijająca mity książka, w której były ksiądz- Roman Jonasz, na kanwie własnych przeżyć, opisuje prozę kapłańskiego życia- pełnego intryg, skandali, ludzkich słabości i upadków. Nie księża są tu jednak piętnowani, ale błędny system który ich deprawuje.

Teoria nieomylność przełożonych funkcjonująca w praktyce w seminarium. Każdy hierarchia w Kościele, na czele z papieżem, jest ex ofitio nieomylny w swoich decyzjach. Wychodzi się tu z założenia, że Duch Święty działając w Kościele udziela jego dostojnikom daru rozumu. Dar ten posiadany jest wprost proporcjonalnie do rangi zajmowanego urzędu. Innymi słowy- im wyższy stołek, tym więcej rozumu, a co za tym idzie- mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Tak więc taka osoba nigdy nie przyzna się do swojej pomyłki bo zawsze uważa się za nieomylną osobę.

Seminaria duchowne nastawione były i są na kształcenie...

Witold Lisek | 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane, Nabytki, 2014
Przeczytana: 26 września 2014

Ja nie mogę.ten facet naprawdę uważa się za drugiego Lutra!
Ale palant!

Marcin B | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Ksiądz = alkoholik, dziwkarz, pedał i złodziej.

Książka ukazuje prawdziwe "powołanie" kleryków w Polsce. Zapewne większe wrażenie zrobiłaby na mnie gdybym mógł ją przeczytać w roku wydania. Dzięki ówczesnym mediom coraz więcej grzechów kościoła wychodzi na światło dzienne więc fakt, iż ksiądz ma dzieci, okrada swoich parafian i molestuje ministrantów nie robi już na nikim większego wrażenia w 2016r. a jedynie pogłębia niechęć dla tego "zawodu".

Przesłanie, iż to system nauczania i staroświeckie zwyczaje, w tym doktryny katolickie, panujące i głoszone w seminariach deprawują przyszłych księży dla mnie trafny.

danielbk | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, Polskie

Książka przedstawia szczerze instytucję Kościoła Katolickiego od wewnątrz - ukazuje obłudę, fałsz, dwulicowość, homoseksualizm, cynizm, egoizm i pragnienie zdobycia majątku.
Autor doświadczył wszystkich rzeczy o których pisze osobiście, zatem są to informacje z pierwszego źródła. Kotliński świetnie opisał realia, jednak nie potępił duchownych, obnażył jedynie cały chory system, nie negując wiary w Boga. Zdecydowanie warto przeczytać.

Becia | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Słowa uznania dla autora.Świetna książka,godna polecenia osobom zapatrzonym w księży.Cieszę się że autor przedstawia nam prawdę o homoseksualizmie wśród księży co tak bardzo kościół próbuje ukryć.Nie mówiąc już o nadużywaniu alkoholu(ten problem miał ksiądz z mojej parafii).Gratulacje za odwagę napisania tej książki.Amen

Książka mną wstrząsnęła. Dlaczego? Bo jest zupełnie inna niż się o niej mówiło i przede wszystkim dlatego, że to co pisze Kotliński można dość łatwo zweryfikować w sieci. To ciepła i przejmująca autobiografia. Polecam.

Merythia | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Wbrew szumnym zapewnieniom z okładki książka nie jest ani wstrząsająca, ani szokująca, a już na pewno nie dla tych, którzy mają dostęp do środków masowego przekazu, oczy którymi nie tylko patrzą ale też widzą i potrafią dojść do odpowiednich wniosków na podstawie obserwacji chociażby własnego podwórka. Wystarczy nie być kompletnie oślepionym i omamionym przez ''głosicieli słowa Bożego'', bezkrytycznie przyjmującym wszystko co ksiądz powie z ambony. Jednak trzeba brać pod uwagę fakt, że książka została wydana w roku 1998, a wtedy zapewne poczynania Kościoła były w większości tematem tabu i wielu związanych z nim kwestii nie poruszano w telewizji czy gazetach.

W obliczu tego, że obecnie niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych występkach sukienkowych, większość faktów tu przedstawionych nie jest niczym nowym, niczym co spowodowałoby opad szczęki do samej ziemi. Wiele osób wie, a przynajmniej domyśla się jak wygląda Kościół od kuchni. Że ci, którzy głoszą życie w ubóstwie, sami...

skumperlak | 2011-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Dla wszystkich ślepo zapatrzonych w INSTYTUCJĘ kościoła, jego dogmaty i "nieomylność". Ku przestrodze.

Weronika | 2010-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2010

Bardzo ciekawa książka. Polecam wszystkim, a w szczególności osobom ślepo zapatrzonym w księża. Z całej trylogii najlepsza i najbardziej wstrząsająca 3 część.

GosiaM | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

"Zakochani w sobie chłopcy łączyli się w pary. Wychodzili razem na wszystkie spacery, odwiedzali się ciągle w swoich pokojach, wykorzystywali każdy moment aby być sam na sam. W seminaryjnym parku, tzw. wirydarzu była alejka zakochanych, gęsto zarośnięta wysokim żywopłotem"

Chyba każdy Polak może powiedzieć, że chociaż raz był w kościele. W kraju katolickim, takim jak nasz, wiara dla wielu ludzi znaczy naprawdę dużo. W dzisiejszych czasach również utworzyło się przeświadczenie, że można "wierzyć, ale nie praktykować".
Ale co jest tego powodem? Czy kiedy widzimy na ulicy księdza, nie zastanawiamy się, co popchnęło go do seminarium? Jak to jest żyć niemalże w samotności, z Bogiem za plecami i Jego słowami jako bronią? Jak, tak naprawdę, wygląda instytucja Kościoła od drugiej strony, od kuchni?
Na te i wiele innych pytań odpowiada książka "Byłem księdzem..."

Kiedy zobaczyłam tę książkę na półce wiedziałam, że jest to tytuł, z którym muszę się zapoznać bliżej. Moją uwagę przyciągnęła...