Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce

religia
typ
papier
Weronika
6,4 (401 ocen i 52 opinie)

Opis książki

"Moja książka jest pierwszym i jedynym w swoim rodzaju świadectwem byłego księdza z kraju papieża. Nie piętnuje ona kapłańskich wad i słabości, ale zakłamanie systemu kamuflującego te wady; systemu który z góry niejako wyklucza istnienie takich wad i słabości u "nadludzi"".

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Katherina87 | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Antykościelne

Część I.
Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze Kościoła katolickiego w Polsce.

Najbardziej wstrząsająca, bardzo pouczająca i rozbijająca mity książka, w której były ksiądz- Roman Jonasz, na kanwie własnych przeżyć, opisuje prozę kapłańskiego życia- pełnego intryg, skandali, ludzkich słabości i upadków. Nie księża są tu jednak piętnowani, ale błędny system który ich deprawuje.

Teoria nieomylność przełożonych funkcjonująca w praktyce w seminarium. Każdy hierarchia w Kościele, na czele z papieżem, jest ex ofitio nieomylny w swoich decyzjach. Wychodzi się tu z założenia, że Duch Święty działając w Kościele udziela jego dostojnikom daru rozumu. Dar ten posiadany jest wprost proporcjonalnie do rangi zajmowanego urzędu. Innymi słowy- im wyższy stołek, tym więcej rozumu, a co za tym idzie- mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Tak więc taka osoba nigdy nie przyzna się do swojej pomyłki bo zawsze uważa się za nieomylną osobę.

Seminaria duchowne nastawione były i są na kształcenie...

danielbk | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, Polskie

Książka przedstawia szczerze instytucję Kościoła Katolickiego od wewnątrz - ukazuje obłudę, fałsz, dwulicowość, homoseksualizm, cynizm, egoizm i pragnienie zdobycia majątku.
Autor doświadczył wszystkich rzeczy o których pisze osobiście, zatem są to informacje z pierwszego źródła. Kotliński świetnie opisał realia, jednak nie potępił duchownych, obnażył jedynie cały chory system, nie negując wiary w Boga. Zdecydowanie warto przeczytać.

Książka mną wstrząsnęła. Dlaczego? Bo jest zupełnie inna niż się o niej mówiło i przede wszystkim dlatego, że to co pisze Kotliński można dość łatwo zweryfikować w sieci. To ciepła i przejmująca autobiografia. Polecam.

Becia | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Słowa uznania dla autora.Świetna książka,godna polecenia osobom zapatrzonym w księży.Cieszę się że autor przedstawia nam prawdę o homoseksualizmie wśród księży co tak bardzo kościół próbuje ukryć.Nie mówiąc już o nadużywaniu alkoholu(ten problem miał ksiądz z mojej parafii).Gratulacje za odwagę napisania tej książki.Amen

Weronika | 2010-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2010

Bardzo ciekawa książka. Polecam wszystkim, a w szczególności osobom ślepo zapatrzonym w księża. Z całej trylogii najlepsza i najbardziej wstrząsająca 3 część.

skumperlak | 2011-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Dla wszystkich ślepo zapatrzonych w INSTYTUCJĘ kościoła, jego dogmaty i "nieomylność". Ku przestrodze.

GosiaM | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

"Zakochani w sobie chłopcy łączyli się w pary. Wychodzili razem na wszystkie spacery, odwiedzali się ciągle w swoich pokojach, wykorzystywali każdy moment aby być sam na sam. W seminaryjnym parku, tzw. wirydarzu była alejka zakochanych, gęsto zarośnięta wysokim żywopłotem"

Chyba każdy Polak może powiedzieć, że chociaż raz był w kościele. W kraju katolickim, takim jak nasz, wiara dla wielu ludzi znaczy naprawdę dużo. W dzisiejszych czasach również utworzyło się przeświadczenie, że można "wierzyć, ale nie praktykować".
Ale co jest tego powodem? Czy kiedy widzimy na ulicy księdza, nie zastanawiamy się, co popchnęło go do seminarium? Jak to jest żyć niemalże w samotności, z Bogiem za plecami i Jego słowami jako bronią? Jak, tak naprawdę, wygląda instytucja Kościoła od drugiej strony, od kuchni?
Na te i wiele innych pytań odpowiada książka "Byłem księdzem..."

Kiedy zobaczyłam tę książkę na półce wiedziałam, że jest to tytuł, z którym muszę się zapoznać bliżej. Moją uwagę przyciągnęła...

Czytający_chłopak | 2013-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2013, Moje recenzje
Przeczytana: styczeń 2013

Gdy wczoraj znalazłem tą książkę, chociaż o jej istnieniu nic nie wiedziałem, to musiałem ją przeczytać. Zajęło mi to jeden dzień - rano ściągnąłem sobie ebooka, a wieczorem był już on przeczytany. Dla osób, które są zapatrzone w księży i biskupów, i nigdy nie słyszeli o Kościele z tej złej strony, to ta książka może okazać się szokująca, ale chyba już każdy widzi współczesny obraz Kościoła Katolickiego, a ta książka świetnie pokazuje, że to jednak sam - Kościół - zniszczył wiarę ludzi i doprowadził do takiego stanu. Jednak, gdy dłużej zgłębiam tą wiedzę, to widzę, że komuna, która panowała w tamtych latach, też w pewnym sensie doprowadziła do zniszczenia Kościoła Katolickiego.

Książka Romana Kotlińskiego "Jonasza" jest autobiografią autora, który pochodzi z bardzo katolickiej rodziny, gdzie nauczył się ważnej wartości - kochać Boga i innych ludzi. Został ministrantem zaraz po swojej Pierwszej Komunii Świętej i od tego momentu zawsze był wpatrzony w księży, podziwiał ich za to kim...

Milka04 | 2011-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Tak naprawdę nie wiem dlaczego ta książka miałaby wywierać zdumienie. Szczerze mówiąc nie dowiedziałam się z niej niczego nowego. Tematy, które zostały poruszone znane są nam na codzień: homoseksualność, cynizm, egoizm i pragnienie zdobycia majątku. Spodziewałam się, iż autor opisze to wszystko z nienawiścią i odrazą, a tu się zdziwiłam, ponieważ usprawiedliwiał tych wszystkich ludzi, których przedstawiał w swojej książce. Sam jej koniec był beznadziejny, bo zniżył się do poziomu ludzi, którzy atakują Kościół, czyli do tematów oklepanych oraz głupich i bezsensownych pytań, na które ja przynajmniej, spokojnie mogłabym odpowiedzieć. Czytając tą lekturę nie zapominajmy, że księża także są ludźmi, takimi jak my, są gorsi i lepsi. Jednakże nigdy nie można mierzyć ludzi jedną miarką, bo nie wszyscy są tacy sami!

visenna88 | 2011-09-08
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Może teraz ta książka nie szokuje tak, jak kilkanaście lat temu, gdy została wydana. Ale może też to dzięki niej pewne fakty wyszły na jaw. O dziwo, nie jest stronnicza, jest po prostu świadectwem prawdy.
Reszta trylogii czeka na półce.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica