Historia współczesna świata arabskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
historyczna

Prezentowana książka to przekrojowe spojrzenie na historię polityczną świata arabskiego od zakończenia I wojny światowej, aż do początków XXI w. W kolejnych rozdziałach autorka opisuje dzieje poszczególnych państw arabskich, szczegółowo charakteryzując procesy polityczne tam zachodzące. Analiza ta uwzględnia także szerokie tło (kontekst) tych zjawisk nie tylko w regionie, ale także na świecie. Omawia tam m.in. takie zagadnienia, jak: powstanie nowych państw arabskich i Izraela, ingerencja wielkich mocarstw w sprawy regionu, sytuacja regionu po II wojnie światowej w kontekście umacniania się ideologii najpierw nacjonalizmu arabskiego, a następnie islamizmu.

źródło opisu: Matras

Biel | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

Sucha i niezbyt głęboka faktografia, głównie w zakresie historii politycznej. Porządkuje wiedzę, kraj po kraju, dekada po dekadzie. Ale zdaje się, że taki był zamysł autorki, która resztę pozostawia naszej ciekawości, dociekliwości, interpretacji.

Dominika | 2014-07-05
SirBrianW | 2011-12-20