Śmiech i młot. Historia komunizmu w dowcipach

Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hammer & tickle : the history of communism told through communist jokes
978-83-245-8728-5
humor, komunizm, śmiech, dowcipy
historia

Czy humor obalił komunizm? Dowcipy komunistyczne, czy też raczej antykomunistyczne, to dla czytelników naszego portalu zapewne żadne novum. Starsi słyszeli pewnie wiele z nich jeszcze przed 1989 rokiem. Młodszym też musiały się one obić o uszy, bo kawały o Breżniewie, Chruszczowie, trabantach czy gigantycznych kolejkach do dziś są powtarzane, choć znacznie rzadziej niż niegdyś. Ile łącznie...

Czy humor obalił komunizm?

Dowcipy komunistyczne, czy też raczej antykomunistyczne, to dla czytelników naszego portalu zapewne żadne novum. Starsi słyszeli pewnie wiele z nich jeszcze przed 1989 rokiem. Młodszym też musiały się one obić o uszy, bo kawały o Breżniewie, Chruszczowie, trabantach czy gigantycznych kolejkach do dziś są powtarzane, choć znacznie rzadziej niż niegdyś. Ile łącznie powstało dowcipów tego typu? Kilkanaście tysięcy? Może kilkadziesiąt albo kilkaset? Nie wiadomo. Dotąd ten temat (i trudno się dziwić) nie był traktowany zbyt poważnie i podejmowano go głównie w popularnych lub nad wyraz przyczynkarskich pracach. Ben Lewis, brytyjski reżyser i dziennikarz współpracujący m.in. z BBC, podjął się zadania nowatorskiego – rozwiązania zagadki komunistycznych dowcipów i gruntownego ich przebadania. Jaką pełniły rolę? Dlaczego je opowiadano? Kto to robił? Jak reagowały komunistyczne władze? I wreszcie: czy dowcipy pomogły obalić komunizm, czy wręcz przeciwnie – wydłużyły agonię Związku Radzieckiego?

Finkla | 2016-03-18
Przeczytana: 17 marca 2016

Spodobał mi się tytuł - zabawna gra słów.
Nastroszyły mnie naukowe pretensje Autora, a szczególnie uznanie statystyki na temat żartów opracowanej przez pewnego rumuńskiego socjologa za "niepodważalny dowód" czegokolwiek. Po prostu nie.
Książka natomiast nieźle się sprawdza jako zbiór kawałów komunistycznych, poparty, powierzchownym bo powierzchownym, ale zawsze rysem historycznym.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/03/smiech-i-mot-dowcipy-komunistyczne.html

Paprykarz Szczeciński | 2013-03-19
isis_panopticon | 2012-08-18