Opowiadania o Leninie

Tłumaczenie: Adam Galis
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Рассказы о Ленине
Lenin, hagiografia

"Opowiadania o Leninie" to zbiór 16 historyjek z dzieciństwa i życia twórcy rosyjskiego komunizmu. Lenin przedstawiany jest w sposób krystaliczny, każda jego decyzja jest prawa i sprawiedliwa. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że autor tego dziełka bawi się konwencją. Tworząc satyrę z utworu przypominajacego bajkę dla dzieci. W skład zbioru wchodzą następujące opowiadania: * Karafka *...

W skład zbioru wchodzą następujące opowiadania:
* Karafka
* Szary koziołeczek
* Opowieść o tym, jak się Lenin uczył
* O tym, jak Lenin przestał palić
* O tym, jak Lenin przechytrzył żandarmów
* Czasami można jeść kałamarze

źródło okładki: zdjęcie własne

K_Schmidt | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 września 2014

Satyra na głupotę sowieckiej propagandy udająca apologię tak dobrze, że najwyraźniej cenzura i wydawcy nie zwąchali ironii. Nawet czytelnik może mieć wątpliwości.
Ostrożnie: szczególnie opowiadanie "Omyłka" ze swoją puentą grozi udławieniem się śmiechem.

Grażyna | 2014-10-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 23 października 2014

Rockmargot | 2012-06-28

Rewelacyjna jest ze względu na sposób przedstawienia, oprawę, poziom edytorstwa. Niestety kwaśny papier zrobił swoje. Czytając nie sposób nie uśmiechnąć się do siebie, gdy uderza nas jak bardzo cenzura działa na opinię publiczną, a najbardziej na najmłodsze pokolenia. Lenin przedstawiony w "Opowiadaniach" jest wręcz szczerozłoty. Obecnie książka zasługuje na "śmiech pokoleń", więc śmiejmy się z opowiadań, bo cudna lektura. ;]

Ala | 2016-05-04

Trudno powiedzieć czy jest dobra , bo nie o to chodzi.
Zaśmiewaliśmy się z niej w liceum i nie mogliśmy uwierzyć , że radzieckie dzieci , te bajki na dobranoc , traktują serio.

Łukasz Mierzejewski | 2012-09-20
Przeczytana: 01 czerwca 1985

Nie pojmuję dlaczego ludzie sądzą, że ta książka to przykłąd literatury propagandowej, czy socrealistycznej. Przecież Zoszczenko pisał całość dla "jaj". Cenzura nawet się nie zorientowała , co się dzieje. Gdy książka rozeszła się na pniu w Polsce. Zajarzyli o co chodzi i konfiskowali. Potem już nie wyszła.
Jako nastolatek mama mi ją dała do czytania i wszyscy wtedy wiedzieli , że ta książka ma "podwójne dno" i zaśmiewali się do rozpuku. Np z ryb, które nie mogąc się doczekać radzieckich sieci odpływają na angielskie wody.

Katka | 2015-12-02
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 02 grudnia 2015

A mógł przecież wyjąć z kieszeni... Polecam

kazek_xxx | 2016-02-09
Behemot | 2015-10-31