Niebieska księga

Wydawnictwo: Czytelnik
Голубая книга/ Gołubaja kniga
Rosja radziecka
satyra

Te humorystyczno-satyryczne miniatury, tropiące uparcie wszelkie nonsensy, absurdy i anomalie codziennego życia, ciągle bawią a zarazem skłaniają do gorzkiej nierzadko refleksji. "Niebieska księga" napisana z inspiracji Maksyma Gorkiego, gorącego wielbiciela talentu Zoszczenki - to swoista historia stosunków między ludźmi, widzianych oczyma człowieka, który umie dostrzec sedno poruszanych zagadnień.

źródło opisu: Czytelnik, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gapcio | 2015-04-28

Dowcipna, lecz niewesoła dokumentacja działalności człowieka na przestrzeni wieków. Zoszczenko przepuszcza dzieje ludzkie przez pryzmat pięciu arbitralnie dobranych kategorii, a o tak skonstruowaną siatkę rozbijają się i piękne ptaszki, i żuki gnojowe. Przy czym żuków jest jakby więcej.
Narracja przybiera postać sielskiej gawędy, anegdoty. W związku z tym styl trudno nazwać oszczędnym, występują liczne powtórzenia, przerywniki i zapętlenia. Sama treść jest cokolwiek tragikomiczna i bardzo przy tym prawdziwa. Dwoma nerwami dysponuje Zoszczenko bez wątpienia - obserwacyjnym i satyrycznym. A może to ten sam nerw.
Większość opisanych tu współczesnych niegodziwości ma miejsce na arenie rosyjskiej, a życie dopisało do powieści Zoszczenki okrutny prolog.
Na szczególną uwagę zasługuje mocno autorska i nieortodoksyjna analiza wybranych utworów poetyckich, przy której nie sposób głośno się nie uchachać.
Jest jednak pewien problem. Być może ktoś podejrzewa, że zbiór jest nierówny. Podejrzewa...

Dykunka | 2017-05-15
kazek_xxx | 2016-07-04