Sławnych Polaków uczucia i śluby

Wydawnictwo: Sens
83-86944-50-1
kryptonite

Autor przytacza opowieści o największych miłościach i ślubach znanych Polaków zaczynając od Wandy, a kończąc na Krzysztofie Kamilu Baczyńskim.

książek: 1989
kryptonite | 2010-07-08
Przeczytana: marzec 2010

Ludwik Stomma jest eseistą, ale największą popularność przyniosły mu książki odnośnie Naszych sławnych rodaków - ukazuje nam takich, jakich nie znaliśmy. Tak samo jest ze 'Sławnych Polaków uczucia i Śluby'.
Sam spis treści wywołuje zaciekawienie. Mamy tu historię słynnej Wandy, co niby nie chciała Niemca, Izabeli Czartoryskiej, Henryka Sienkiewicza i wielu innych. Pierwszą historią jest wspomniana przeze mnie wyżej córka Kraka, która zakochała się w Niemcu, ale nie mogła do poślubić. Przyznam, zaskoczyło mnie to - autor obala dobrze znaną legendę o tle patriotycznym. Ba, nawet znana miłość Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny ukazana jest jako jedno z wielu podbojów poety, do których można zaliczyć romans ze sporo starszą kobietą! Bezduszny okazuje się Zygmunt Krasiński, Jan Kasprowicz - mizoginem, a nasz noblista Sienkiewicz był mężczyzną gorąco pragnący ciepła ciała kobiet. Lektura tej książki przyprawia głównie o uczucie zszokowanie i zdziwienia. Stomma nie oszczędza też królów...

ellatiene | 2014-01-26
Przeczytana: kwiecień 2014