23 czerwca - Dzień „M”

Okładka książki 23 czerwca - Dzień „M” Mark Siemionowicz Sołonin
Okładka książki 23 czerwca - Dzień „M”
Mark Siemionowicz Sołonin Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
powieść historyczna
Rebis
2008-01-01
2008-01-01

Dla osób niezorientowanych pewne zakłopotanie mogą spowodować tendencja Marka Sołonina do nadawania bardzo podobnych tytułów z czerwcem w tle. Przykładowo: „Czerwiec 1941. Ostateczna diagnoza”, „22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana”, „23 czerwca – Dzień M”, „25 czerwca – Głupota czy agresja?”. Grunt, że właściwie wszystkie książki tego pisarza trzymają dobry, równy poziom. Choć czasem ilość liczb i faktów przywoływanych dla potrzeb potwierdzenia dowodzonych tez może początkujących czytelników nieco przerażać.
Pogląd o wyprzedzającym charakterze operacji „Barbarossa” oraz zaawansowanych przygotowaniach Armii Czerwonej do ataku na Niemcy jest znanym co najmniej od publikacji Wiktora Suworowa. Tym niemniej dopiero w tej książce teoria została tak mocno przyobleczona w fakty i materiały. Pamiętam, że zabrałem ten niezwykle starannie wydany tom na kilkunastodniowy wyjazd do Krynicy Morskiej. I mało która książka zrobiła na mnie tak pozytywne wrażenie. Po prostu bardzo sprawne pióro i smakowita lektura. Zaiste, warto poznać.

Książka reklamowana jako przełomowa, może w Rosji. W Polsce rozkład moralny armii czerwonej jest powszechnie znany.

Książka pokazuje prawdę o ZSRR. Prawdę, którą propaganda sowiecka skrzętnie starała się ukryć. A prawdą tą jest fakt, że Związek Radziecki szykował się do wojny z Niemcami i był na nią gotowy. Miał zaawansowane technicznie czołgi i najnowszy sprzęt. Nie miał elity oficerskiej, którą wymordowano.

Książka obrazuje, że stereotyp o niezdolnej do walki, zacofanej Armii Czerwonej to nie prawda. Wermacht podczas operacji Barbarossa pokonał równego sobie jak nie silniejszego przeciwnika. Polecam.

Książka obrazuje, że stereotyp o niezdolnej do walki, zacofanej Armii...

Mark Sołonin nie pozostawia złudzeń, co do tego, że wszystko to, o czym pisze w tak fascynujący sposób niestety zdarzyło się naprawdę. Po raz kolejny zaskakuje bogactwem trudnej do ogarnięcia ludzkim rozumem treści i tego, co działo się na granicy niemiecko-rosyjskiej w czerwcu 1941 roku, na długo przed i miesiące po tym, jak Niemcy postawiły wszystko na jedną kartę i wola Hitlera została zamieniona w wielki czyn milionów żołnierzy. Natarcie, które uprzedziło inne natarcie i być może w znaczący sposób zmieniło bieg wydarzeń tamtych lat.

Po 22 czerwca 1941 roku wydarzyło się wiele i wiele jeszcze mogło się wydarzyć, dlatego tak pasjonującą lekturą jest ta książka autora, jak też inne dzieła, które napisał.

Duzo informacji,niestety napisana tak siermieznie, ze dla przecietnego czytelnika trudna do przerobienia.

Bardzo dobra kontynuacja "22 czerwca", dzieło dość ciężkie, mnóstwo liczb i tabel, napisane naukowo, ale naprawdę warto przeczytać od deski do deski.

Rzecz o początkach wojny pomiędzy III Rzeszą a ZSRR, polemizująca z opiniami o „kompletnym zaskoczeniu lojalnego ZSRR (w ramach paktu Ribbentrop-Mołotow) przez zdradliwą III Rzeszę”. Nie da się powiedzieć że książka jest „rewolucyjna”, gdyż Suworow swoimi publikacjami już „przetarł szlak” i napisał o ofensywnych planach Stalina, jednak stanowi interesujące rozwinięcie tematu.
W odróżnieniu od książek Suworowa – trudniejsza do strawienia dla „przeciętnego czytelnika”, ponieważ wręcz wylewa się z niej rzeka danych dotyczących liczebności, uzbrojenia i wyposażenia jednostek Wehrmachtu, a przede wszystkim – Armii Czerwonej, ponadto autor cytuje też i drobiazgowo analizuje wiele rozkazów i instrukcji Armii Czerwonej. Jest to jednak element z którego trudno byłoby zrezygnować, ponieważ posługując się tym „materiałem dowodowym” Sołonin uzasadnia swoje najważniejsze tezy: kierownictwo ZSRR kosztem olbrzymich nakładów szykowało Armię Czerwoną do powtórki rajdu z roku 1920 (tylko teraz należało zacząć od rozjechania III Rzeszy a nie Polski),pod względem „sprzętowym” Armia Czerwona była znacznie lepiej przygotowana do blitzkiriegu niż Wehrmacht, i nawet liczono się z ewentualnym wyprzedzającym uderzeniem Niemców. „Zaskoczenie” – jak się okazało – miało inny charakter: nikt z najwyższego kierownictwa ZSRR i dowódców Armii Czerwonej nie spodziewał się, że różnica w wyszkoleniu i dyscyplinie żołnierzy niemieckich i radzieckich będzie tak kolosalna – stąd niebywałe sukcesy Niemców z roku 1941. I to właśnie, używając drobiazgowych i żmudnych wyliczeń, przedstawia Sołonin jako jedną z najważniejszych myśli swojej książki: po ataku Niemców Armia Czerwona w większości poddała się lub na własną rękę „poszła do cywila”, a góry wyposażenia które miała nie zostały utracone w walce, lecz zostawione „w przydrożnych rowach”.
Warto przebrnąć przez wspomniane żmudne wyliczanki i kalkulacje, pomimo ich wszechobecności autor pisze ciekawie i przystępnie, a i dla czytelników mających nikłe pojęcie o wojsku zawsze znajdzie się wyjaśnienie czy komentarz w formie „dla ludzi”.

Suworow naznaczył Sołonina jako kontynuatora jego badań. W przeciwieństwie do mistrza Sołonin tworzy opracowania bardziej naukowe - szczegółowe. Zdecydowanie dla entuzjastów historii IIWŚ.

• II wojna światowa
  • Historia,Militaria
  • 2017
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Sowiety

Dodaj cytat z książki 23 czerwca - Dzień „M”