23 czerwca - Dzień „M”

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Mark Sołonin, autor bestselleru 22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana, który wstrząsnął Rosją nie mniej niż Lodołamacz Suworowa, kontynuuje w tej książce frapującą analizę tragicznych wydarzeń lata 1941 roku.Po wszechstronnych badaniach nad licznymi dokumentami z owych czasów, przestu­dio­wawszy przygotowania związku Sowieckiego do wielkiej wojny oraz plany strategiczne, autor dochodzi do oszałamiającego wniosku: w czerwcu 1941 roku Hitler, sam się tego nie spodziewając, uprzedził uderzenie Stalina dokładnie o jeden dzieńa Mark Siemionowicz Sołonin, nazywany na­stępcą Wiktora Suworowa, urodził się w 1958 roku w Kujbyszewie. W roku 1975 ukończył ze złotym medalem tamtejszy Instytut Lotniczy i podjął pracę w tajnym biurze konstrukcyjnym. W okresie pierestrojki założył klub polityczny. Przed dwudziestu laty zaczął studiować historię udziału zSRS w II wojnie światowej. REBIS opublikował jego 22 czerwca 1941, wyda także poświęconą temu tematowi książkę Na uśpionych lot­niskach. aPragnę wyrazić Markowi Sołoninowi wdzięczność, zdjąć czapkę i pokłonić mu się do ziemia Kiedy czytałem jego książkę, rozumiałem uczucia Salieriego. [a] myślałem: dlaczego ja sam do tego nie doszedłema [a] Mark Sołonin dokonał wielkiego naukowego osiągnięciaa. z wykładu Wiktora Suworowa

Adrian F | 2014-06-28
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Bardzo dobra kontynuacja "22 czerwca", dzieło dość ciężkie, mnóstwo liczb i tabel, napisane naukowo, ale naprawdę warto przeczytać od deski do deski.

Jurek | 2013-11-10

Rzecz o początkach wojny pomiędzy III Rzeszą a ZSRR, polemizująca z opiniami o „kompletnym zaskoczeniu lojalnego ZSRR (w ramach paktu Ribbentrop-Mołotow) przez zdradliwą III Rzeszę”. Nie da się powiedzieć że książka jest „rewolucyjna”, gdyż Suworow swoimi publikacjami już „przetarł szlak” i napisał o ofensywnych planach Stalina, jednak stanowi interesujące rozwinięcie tematu.
W odróżnieniu od książek Suworowa – trudniejsza do strawienia dla „przeciętnego czytelnika”, ponieważ wręcz wylewa się z niej rzeka danych dotyczących liczebności, uzbrojenia i wyposażenia jednostek Wehrmachtu, a przede wszystkim – Armii Czerwonej, ponadto autor cytuje też i drobiazgowo analizuje wiele rozkazów i instrukcji Armii Czerwonej. Jest to jednak element z którego trudno byłoby zrezygnować, ponieważ posługując się tym „materiałem dowodowym” Sołonin uzasadnia swoje najważniejsze tezy: kierownictwo ZSRR kosztem olbrzymich nakładów szykowało Armię Czerwoną do powtórki rajdu z roku 1920 (tylko teraz...

MG42 | 2012-08-21
Na półkach: Przeczytane, Wojna

Suworow naznaczył Sołonina jako kontynuatora jego badań. W przeciwieństwie do mistrza Sołonin tworzy opracowania bardziej naukowe - szczegółowe. Zdecydowanie dla entuzjastów historii IIWŚ.

Magnat | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Duzo informacji,niestety napisana tak siermieznie, ze dla przecietnego czytelnika trudna do przerobienia.

Marcin Łukasiewicz | 2017-01-18
Przemos19 | 2016-12-18