Zamglony horyzont

Tłumaczenie: Jarosław Cieśla
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ALFA
A Miracle of Rare Design
Resnick, Science Fiction, przygoda, obcy, UFO
Pablos

Na planecie Grotamana, zwanej przez ludzi Medina, Xawier William Lennox, autor literatury podróżniczej i tajny agent Ministerstwa Spraw Pozaludzkich, zostaje schwytany podczas próby obserwacji miejscowego rytuały religijnego i bezlitośnie okaleczony za ów akt świętokradztwa. Ale pragnienie poznania tajemnicy jest silniejsze niż groźba unicestwienia. Lennox wraca na Medinę w ciele...

Ale pragnienie poznania tajemnicy jest silniejsze niż groźba unicestwienia. Lennox wraca na Medinę w ciele ukształtowanym tak, by niczym nie różniło się od ciała Medińczyka...

Jedna z najlepszych powieści Mike'a Resnicka, w której przygoda splata się fascynująco z metafizyczną tajemnicą i niezwykłymi spekulacjami filozoficznymi i antropologicznymi.

Pablos | 2010-07-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Autor w "Mrocznej Pani" udowodnił, że obserwacja ludzkich zachowań z punktu widzenia Obcego nie jest dla niego problemem, że jego wyobraźnia poradzi sobie z takim wyzwaniem. Dlatego poszedł dalej - "Zamglony horyzont" opowiada o naukowcu, badaczu, który pragnie odkrywać tajemnice innych cywilizacji. Problemem jednak jest fakt, iż bohater ze swego hobby uczynił manię, a odkrycia stały się jego obsesją. Co więcej, najbardziej pragnie odkryć fakty dotyczące tych ras, które na swych planetach ludzi nie chcą oglądać. Poddaje się zatem... operacjom, dzięki którym coraz mniej ma wspólnego z rasą ludzką, stając się... No właśnie, akurat Resnick jest tym pisarzem, który doskonale potrafi przewidzieć co będzie się działo w umyśle człowieka poddawanego takim eksperymentom.

krasnylud | 2016-11-07
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 26 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Krótki opis z tyłu nie mówi jaka to jest książka. Człowiek myśli kosmici, sci-fi nienajwyższych lotów. Nie. To książka jednocześnie o utracie człowieczeństwa i znajdowaniu siebie. O tym, jak możliwości mogą zawrócić w głowie, jak prąc na przód można zapomnieć o tym co już mamy.
Zadziwiająco dobra książka, choć cały czas myślałam, że wróci na Medinę, by skoczyć z wieży. To byłoby bardzo moje zakończenie i trochę mi smutno, że tak nie było. Podobało mi się też, że na każdą kolejną rasę przeznacza się mniej czasu, bo dla niego jest już niesamowicie łatwe się przystosować, ale nie zostać.

Dama_z_mikroskopem | 2015-04-21
adamk | 2015-02-02