Odwaga prawdy. Spór o lustrację w polskim Kościele

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7469-464-3
lustracja, Kościół, katolicyzm
religia

"Nie byłoby sporu o oczyszczenie pamięci w polskim Kościele (popularnie zwanego sporem o lustrację w Kościele), gdyby nie komunizm i jego pryncypialna walka z religią, to, że niektórzy duchowni upadli - zdradzili, zostali przekupieni lub po prostu złamani - jest efektem nie tylko ludzkiej słabości - właśnie przeciwko nim system komunistyczny wytoczył najcięższe działa. Każdy kleryk już na...

Każdy kleryk już na początku studiów miał zakładaną teczkę, każdy był obserwowany, o każdym gromadzono szczegółową wiedzę, czekając na odpowiedni moment do złamania lub kupienia. Zaangażowany był w to ogromny aparat urzędniczy, a nawet grupy przestępcze. Mimo to udało się złamać tylko nielicznych duchownych - i jest to ogromny sukces polskiego Kościoła katolickiego, szczególnie w kontekście danych odnoszących się do innych Kościołów w Polsce czy Kościoła katolickiego w innych krajach bloku sowieckiego".
Prószyński i S-ka

| 2012-10-06
Przeczytana: 05 października 2012

Bardzo dobra pozycja, w której Tomasz P. Terlikowski nie sili się na żaden obiektywizm, ale w dobrze uargumentowany, spójny i logiczny sposób przedstawia swoje poglądy na temat lustracji w polskim Kościele, której (tak jak ja) jest zwolennikiem, jej historii, związanych z nią kłótni, kłamstw, manipulacji etc, jej aspektu moralnego, zarówno tego rzeczywistego, jak również tego, który starają się wmówić wiodące media, z Gazetą Wyborczą na czele.

Tomasz | 2014-05-16
Przeczytana: 2012 rok