Struktura rewolucji naukowych

Wydawnictwo: Aletheia
The Structure of Scientific Revolutions
978-83-61182-39-9
filozofia i etyka

Odkrycia nowych teorii nie są jedynymi zdarzeniami w nauce wywierającymi rewolucyjny wpływ na specjalistów z dziedziny, w której zostały dokonane. Założenia, na których opiera się nauka normalna, określają nie tylko, z jakiego rodzaju bytów składa się świat, lecz również z jakich się nie składa.

Książka, którą powinni przeczytać nie tylko zainteresowani nauką i filozofią nauki. Powód - idee i pojęcia w niej zawarte (np. paradygmat) przeszły już do kultury i języka. Trudno znaleźć listę najważniejszych, najbardziej wpływowych ksiażek XX wieku, która nie zawierałaby pracy Kuhna. Sama lektura? Nie jest porywająca, więc raczej czytałem "z obowiązku".

Loki | 2014-02-09

Arcydzieło w swoim gatunku. Ale warto pamiętać, że tezy Kuhna bywają nieustannie nadinterpretowane przez socjologów nauki i niektórych relatywizująch filozofów nauki. Po 50 latach od publikacji i rzeczowej krytyce, książka Kuhna jest ciekawym elementem dyskursu o tym czym jest nauka, ale trudno powiedzieć by sama mogła być dla współczesnego czytelnika (nie filozofa) dziełem szczególnie interesującym czy zaskakującym.

Tomasz | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Warto znać to dzieło... A w każdym razie jego istotę. Autor pisze, że naukowcy mogą opierać swoją wiedzę na podręcznikach, które bardzo upraszczają informacje o przeszłych odkryciach. Analogicznie można bez problemu sięgnąć po krótkie opracowanie tego dzieła i się weń nie zagłębiać - mnogość przykładów czyni ją dobrą pracą naukową, ale dosyć żmudną lekturą.

Krzysztof_g | 2013-09-02

Dla filozofii nauki jest to klasyka. Wielu autorów często powołuje się na Kuhna pisząc o losach paradygmatów. Pewnie w swojej kategorii jest arcydziełem, ale przegadany styl pisarski do mnie nie przemawia. Wolałbym więcej konkretów i przykładów, a mniej dywagacji, które i tak trzeba syntetyzować, żeby wyciągnąć z nich coś przydatnego.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: luty 2006

Opasła, przegadana książka, poddająca oglądowi proces przekształcania paradygmatów. Pomysł wyjściowy znakomity, wykładowcy na kierunkach humanistycznych polecają – a studenci i tak wybiorą esencjonalne streszczenie.

Filinka | 2011-12-02
Przeczytana: 2011 rok

filozofia nauki. przez niego i tę książkę jestem, gdzie jestem ;)

barbaraniechcic | 2016-11-24
wiosna | 2016-11-14
meduzek | 2016-08-08
Przeczytana: 2008 rok
| 2016-07-10
Na półkach: Studia, Przeczytane
Książki, które poleca Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, serwisu, który zrewolucjonizował pojęcie „media społecznościowe” i bez którego wiele osób nie potrafi już sobie wyobrazić życia towarzyskiego, znany jest z dość śmiałych postanowień noworocznych oraz zacięcia filantropijnego.