The Structure of Scientific Revolutions
filozofia i etyka

Dziełem "Struktura rewolucji naukowych" (1962, 1969) Kuhn ugruntował "ponowoczesny" obraz nauki jako takiej, a nawet wszelkich formacji intelektualnych. W zupełnie niepozytywistycznym duchu opisał nie tyle jej liniowy rozwój, ile "skokowe" przemiany. Nauka, mocno osadzona przez Kuhna w społeczno-kulturowym kontekście, staje się instytucją o własnej strategii. Strategia ta polega na dostosowywaniu zachowań nauk do wybuchających co pewien czas naukowych rewolucji. Stary "paradygmat" jest porzucany, nowy obrasta w zorientowaną na niego "naukę normalną". Ten mało pocieszający dla pozytywisty obraz nieciągłości znajduje jednak oczywiste potwierdzenie w historii nauki. Jednocześnie "nauki normalne" jakoś się ze sobą na przestrzeni wieków dogadują. Teoria Kuhna zrobiła światową karierę. Dziś, komplikując prostą opowieść z podręczników poszczególnych dyscyplin, nadal zachowuje świeżość i należy do intelektualnego kanonu współczesności.

źródło opisu: Aletheia

źródło okładki: Aletheia

lbadura | 2017-12-29
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Tego audiobooka kupiłem ponad rok temu. W momencie kiedy odkryłem tą książkę wiedziałem że to jest lektura obowiązkowa. Zakup miał mnie zobligować do rychłego przeczytania. Nastąpiło to dopiero po dłuższej przerwie. Lektura na pewno nie jest łatwa w odbiorze.

Książka to długi esej. Długi wywód na temat historii nauki. Pierwsze wydanie zostalo opublikowane już ponad 50 lat temu. W międzyczasie zostalo zaktualizowane kilka razy. Wersja której słuchałem to bodajże czwarte wydanie.

Trudno jest mi w skrócie podsumować to o autor zawarł w książce. Postaram się to zrobić krótko i zwięźle. Pewnie uproszczę dość mocno tezy autora.

Spora część książki oparta jest na konkretny studiach przypadku. Szczególnie z dziedzin nauk przyrodniczych. Jest przykład rewolucji dokonanej przez Kopernika, Newtona, Galileusza, Keplera, Rentgena. Jest tez troche bardziej współczesnych przykładów z dziedziny biologii, medycyny. Prawie każda rewolucja naukowa ma wspólną ceche, mianowicie zmianę...

Carmel | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Jeśli byłoby nam dane zapytać albatrosa, jakim cudem udaje mu się latać nie znając termodynamiki, czy przeprowadzić wywiad z elektronem, dopytując o podleganie przez niego statystyce Fermiego-Diraca, znaleźlibyśmy się w dziwnej rzeczywistości, którą w środowisku naukowców wykreował Thomas Kuhn. Bowiem jego najważniejsza publikacja, "Struktura rewolucji naukowych" jest taką próbą powiadomienia albatrosa czy elektron, o ich przyrodzonych umiejętnościach i własnościach. Na szczęście jest kilka ALE, które sprawiają, że nawet po ponad półwieczu od pierwszego wydania, opiniowana książka jest warta uwagi.

"Struktura ..." to, obok słynnych dzieł Karla Poppera i Imre Lakatosa, jedna z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych XX-wiecznych publikacji pogranicza filozofii, metodologii i historii nauki. Jej wydanie wywołało od razu dużą falę krytyki środowiska i odrzucenie podstawowych tez autora, choć i były głosy poparcia czy zrozumienia (jeśli skupimy się na środowiskach, o których...

Książka, którą powinni przeczytać nie tylko zainteresowani nauką i filozofią nauki. Powód - idee i pojęcia w niej zawarte (np. paradygmat) przeszły już do kultury i języka. Trudno znaleźć listę najważniejszych, najbardziej wpływowych ksiażek XX wieku, która nie zawierałaby pracy Kuhna. Sama lektura? Nie jest porywająca, więc raczej czytałem "z obowiązku".

Loki | 2014-02-09

Arcydzieło w swoim gatunku. Ale warto pamiętać, że tezy Kuhna bywają nieustannie nadinterpretowane przez socjologów nauki i niektórych relatywizująch filozofów nauki. Po 50 latach od publikacji i rzeczowej krytyce, książka Kuhna jest ciekawym elementem dyskursu o tym czym jest nauka, ale trudno powiedzieć by sama mogła być dla współczesnego czytelnika (nie filozofa) dziełem szczególnie interesującym czy zaskakującym.

Tomasz | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Warto znać to dzieło... A w każdym razie jego istotę. Autor pisze, że naukowcy mogą opierać swoją wiedzę na podręcznikach, które bardzo upraszczają informacje o przeszłych odkryciach. Analogicznie można bez problemu sięgnąć po krótkie opracowanie tego dzieła i się weń nie zagłębiać - mnogość przykładów czyni ją dobrą pracą naukową, ale dosyć żmudną lekturą.

Krzysztof_g | 2013-09-02

Dla filozofii nauki jest to klasyka. Wielu autorów często powołuje się na Kuhna pisząc o losach paradygmatów. Pewnie w swojej kategorii jest arcydziełem, ale przegadany styl pisarski do mnie nie przemawia. Wolałbym więcej konkretów i przykładów, a mniej dywagacji, które i tak trzeba syntetyzować, żeby wyciągnąć z nich coś przydatnego.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: luty 2006

Opasła, przegadana książka, poddająca oglądowi proces przekształcania paradygmatów. Pomysł wyjściowy znakomity, wykładowcy na kierunkach humanistycznych polecają – a studenci i tak wybiorą esencjonalne streszczenie.

Filinka | 2011-12-02
Przeczytana: 2011 rok

filozofia nauki. przez niego i tę książkę jestem, gdzie jestem ;)

jeremieblanc | 2017-07-21
Przeczytana: 2017 rok

Trudna, chociaż czy zawsze trzeba wszystko rozumieć.

barbara_niechcic | 2018-08-17