Struktura rewolucji naukowych

Tłumaczenie: Helena Ostromęcka
Wydawnictwo: Aletheia
The Structure of Scientific Revolutions
filozofia i etyka

Thomas S. Kuhn (1922-1996) to nie tylko najbardziej wpływowy ze współczesnych amerykańskich historyków i teoretyków nauki. Swoim głównym dziełem Struktura rewolucji naukowych (1962, 1969) Kuhn ugruntował "ponowoczesny" obraz nauki jako takiej, a nawet wszelkich formacji intelektualnych. W zupełnie niepozytywistycznym duchu opisał nie tyle jej liniowy rozwój, ile "skokowe" przemiany. Nauka, mocno osadzona przez Kuhna w społeczno-kulturowym kontekście, staje się instytucją o własnej strategii. Strategia ta polega na dostosowywaniu zachowań nauk do wybuchających co pewien czas naukowych rewolucji. Stary "paradygmat" jest porzucany, nowy obrasta w zorientowaną na niego "naukę normalną". Ten mało pocieszający dla pozytywisty obraz nieciągłości znajduje jednak oczywiste potwierdzenie w historii nauki. Jednocześnie "nauki normalne" jakoś się ze sobą na przestrzeni wieków dogadują. Teoria Kuhna zrobiła światową karierę. Dziś, komplikując prostą opowieść z podręczników poszczególnych dyscyplin, nadal zachowuje świeżość i należy do intelektualnego kanonu współczesności.

Carmel | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Jeśli byłoby nam dane zapytać albatrosa, jakim cudem udaje mu się latać nie znając termodynamiki, czy przeprowadzić wywiad z elektronem, dopytując o podleganie przez niego statystyce Fermiego-Diraca, znaleźlibyśmy się w dziwnej rzeczywistości, którą w środowisku naukowców wykreował Thomas Kuhn. Bowiem jego najważniejsza publikacja, "Struktura rewolucji naukowych" jest taką próbą powiadomienia albatrosa czy elektron, o ich przyrodzonych umiejętnościach i własnościach. Na szczęście jest kilka ALE, które sprawiają, że nawet po ponad półwieczu od pierwszego wydania, opiniowana książka jest warta uwagi.

"Struktura ..." to, obok słynnych dzieł Karla Poppera i Imre Lakatosa, jedna z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych XX-wiecznych publikacji pogranicza filozofii, metodologii i historii nauki. Jej wydanie wywołało od razu dużą falę krytyki środowiska i odrzucenie podstawowych tez autora, choć i były głosy poparcia czy zrozumienia (jeśli skupimy się na środowiskach, o których...

Książka, którą powinni przeczytać nie tylko zainteresowani nauką i filozofią nauki. Powód - idee i pojęcia w niej zawarte (np. paradygmat) przeszły już do kultury i języka. Trudno znaleźć listę najważniejszych, najbardziej wpływowych ksiażek XX wieku, która nie zawierałaby pracy Kuhna. Sama lektura? Nie jest porywająca, więc raczej czytałem "z obowiązku".

Loki | 2014-02-09

Arcydzieło w swoim gatunku. Ale warto pamiętać, że tezy Kuhna bywają nieustannie nadinterpretowane przez socjologów nauki i niektórych relatywizująch filozofów nauki. Po 50 latach od publikacji i rzeczowej krytyce, książka Kuhna jest ciekawym elementem dyskursu o tym czym jest nauka, ale trudno powiedzieć by sama mogła być dla współczesnego czytelnika (nie filozofa) dziełem szczególnie interesującym czy zaskakującym.

Tomasz | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Warto znać to dzieło... A w każdym razie jego istotę. Autor pisze, że naukowcy mogą opierać swoją wiedzę na podręcznikach, które bardzo upraszczają informacje o przeszłych odkryciach. Analogicznie można bez problemu sięgnąć po krótkie opracowanie tego dzieła i się weń nie zagłębiać - mnogość przykładów czyni ją dobrą pracą naukową, ale dosyć żmudną lekturą.

Krzysztof_g | 2013-09-02

Dla filozofii nauki jest to klasyka. Wielu autorów często powołuje się na Kuhna pisząc o losach paradygmatów. Pewnie w swojej kategorii jest arcydziełem, ale przegadany styl pisarski do mnie nie przemawia. Wolałbym więcej konkretów i przykładów, a mniej dywagacji, które i tak trzeba syntetyzować, żeby wyciągnąć z nich coś przydatnego.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: luty 2006

Opasła, przegadana książka, poddająca oglądowi proces przekształcania paradygmatów. Pomysł wyjściowy znakomity, wykładowcy na kierunkach humanistycznych polecają – a studenci i tak wybiorą esencjonalne streszczenie.

Filinka | 2011-12-02
Przeczytana: 2011 rok

filozofia nauki. przez niego i tę książkę jestem, gdzie jestem ;)

Marcin | 2017-02-14
Paweł Soja | 2017-02-08
Przeczytana: luty 2017
yyyyyyy | 2016-12-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2016
Książki, które poleca Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, serwisu, który zrewolucjonizował pojęcie „media społecznościowe” i bez którego wiele osób nie potrafi już sobie wyobrazić życia towarzyskiego, znany jest z dość śmiałych postanowień noworocznych oraz zacięcia filantropijnego.