Wyznania i anatemy

Aveux et anathemes
filozofia, nihilizm, aforyzmy
filozofia i etyka
Snoopy

Tematyka esejów i aforyzmów Ciorana skupia się wokół pesymistycznie ujętej kondycji człowieka, absurdalnej i wypełnionej cierpieniem egzystencji, paradoksów cywilizacji i kultury. Nihilistyczne, zabarwione cynizmem poglądy, wyrażone chłodnym stylem, nawiązywały do myśli F. Nietzschego, A. Schopenhauera, a także do filozofii Wschodu.

krzysiek | 2015-01-17
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Będzie przydługo, sorry!

1. Pokuszę się o najbardziej osobistą jak dotąd, opinię o książce.
Na wstępie muszę Was jednak rozczarować. Będzie tutaj przede wszystkim o mnie, a mniej o Cioranie. (Egocentryzm bowiem, to beczka bez dna).
Ale czy na pewno? Przecież tyle razy wydaję mi się, że jestem „jabłkiem”, a Cioran „jabłonią”.
A jak wiadomo, niedaleko pada jabłko od jabłoni. A wszystko to, na zasadzie powinowactwa dusz.

2. Zdarzyło mi się kilka razy pożyczać „Wyznania i anatemy” nowopoznanym osobom. Następnie liczyłem na kilka słów opinii. Książka okazywała się swoistym probierzem, a ja miałem już szczątkowe pojęcie o tym, z kim mam do czynienia. Najbardziej bolesna była kompletna ignorancja w stosunku do Ciorana. Jak łatwo się domyślić, kompletny ignorant okazywał się najczęściej mało interesującym rozmówcą i człowiekiem w ogóle.

3. „Wyznania i anatemy” to wybór tekstów (króciutkich form), rumuńskiego filozofa, który większość życia spędził w Paryżu, pisząc po francusku.

4....

Bartosz Peruń | 2016-09-09
Przeczytana: 08 września 2016

Albo jest to słabsza pozycja, albo Cioran to nie filozof dla mnie.

Wcześniej miałem do czynienia ze "Złym demiurgiem" i tamta pozycja nie była zła, lecz też nie zachwycająca. Podobały mi się niektóre koncepty, irytowały mnie poglądy filozofa na temat nudy.

"Wyznania i anatemy" to zbiór krótkich myśli-aforyzmów, podzielonych tematycznie na pięć części. Bardzo cienka książeczka. Pisana bardzo przystępnym językiem szybko staje się toporna. Mało, które aforyzmy są inteligentne, celne (wyjątkami są te o bezsenności). Większość z nich śmierdzi banałem i nieszczerością. Cóż, najlepszym elementem książki było Posłowie Piotra Mroza na temat filozofii Ciorana, a nie sama treść pozycji. To o czymś mówi.

Fox Mulder | 2012-11-02
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, Posiadam
Przeczytana: 02 listopada 2012

Póki nie przeczytałem całej książki, ceniłem za wątpliwości, którymi lubił się dzielić przy różnych okazjach. Jednak takie połączenie cynizmu i nihilizmu nie może prowadzić do żadnego pozytywnego programu. Kontestacja dla samej kontestacji to słaby poziom filozofowania. Jeżeli ktoś chciałby poznać pesymizm w jego znamienitej wersji, powinien przeczytać Schopenhauera. Cioran może być popularny, bo mówi prostym językiem o banalnych sprawach, przez co stawiam między nim a Paulo Coehlo - afirmacji życia jako takiego - znak równości.

Żeby pozostać uczciwym dodam, że jest kilkanaście w tej książce aforyzmów o wyszukanym smaku i celności niepospolitej.

Chris_Carrion | 2012-12-03
Na półkach: Przeczytane, Nie-komiks

W sumie fajne takie aforyzmy, dla mnie trochę banalne bo sam często mam takie pesymistyczno-nihilistyczne myśli. No ale Cioran zręczniej operuje słowami niż ja.

WeronikaStępkowska | 2016-07-31
gapiesiewsufit | 2016-07-15