Fizyka podróży międzygwiezdnych. Wędrówka po świecie Star Trek

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Physics of Star Trek
Bartek

Okazuje się, ze współczesna fizyka potrafi już powiedzieć bardzo wiele o statkach kosmicznych przyszłości (napęd na antymetrię, prędkości ponadświetlne, tunele czasoprzestrzenne), o możliwości teleportacji astronautów z pokładu rakiety na planetę, o broni kosmicznej i innych pomysłach, które do niedawna kojarzyły się wyłącznie z literatura fantastyczno-naukowa. O wszystkim tym pisze znany amerykański fizyk teoretyk, czerpiąc przykłady ze słynnego serialu "Star Trek". Książkę opatrzył przedmowa sam Stephen Hawking!

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1996

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1996

Patrycja Szabłowska | 2013-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2013

Trudno ocenić tę pozycję właściwie. Polski wydawca trochę "popłynął" z interpretacją angielskiego tytułu (Physics of Star Trek). Jest to raczej lektura dla fanów tego serialu, tymczasem polski tytuł sugeruje niestety cos innego. Ponadto książka nie porusza jedynie tematu podróży międzygwiezdnych - stanowią jedynie fragment przedstawionej treści. Niestety, duży minus za to - nie wiem, czy w takiej postaci książka trafi do właściwego odbiorcy. Fani Star Trek mogą ją przeoczyć, a pozostali będą nią po prostu znudzeni.
Plus dla autora za przystępne wytłumaczenie podróży kosmicznych z prędkościami relatywistycznymi oraz teorii względności. Wielka szkoda, że wydawca przez zmianę tytułu wypaczył jego intencje.

Maciek Wolański | 2015-11-03

Dla fanów Start Treka, szkoda, że nie jest to takie jasne gdy sięga się po książkę. Może wypadałoby dodać podtytuł?

adalbertus1976 | 2014-06-11

poszerza spojrzenie na swiat

camillejr | 2011-05-15
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Smutno mi.

herub | 2016-10-24