Piastówny i żony Piastów

Piastowie, kobiety
historyczna
Oceansoul

Inne wydania

Ów zbiór szkiców historycznych, podanych zresztą w formie jak najbardziej współczesnej, adresowanej do dzisiejszego czytelnika, czyta się świetnie. Kreśląc sylwetki Piastówien i żon Piastów Żylińska stara się je jak najbardziej zbliżyć do czytelnika: ukazuje sposób bycia, obyczaje i poglądy swych bohaterek, ba, notuje nawet z kobiecą wnikliwością szczegóły, które, być może, uszłyby uwagi...

Kreśląc sylwetki Piastówien i żon Piastów Żylińska stara się je jak najbardziej zbliżyć do czytelnika: ukazuje sposób bycia, obyczaje i poglądy swych bohaterek, ba, notuje nawet z kobiecą wnikliwością szczegóły, które, być może, uszłyby uwagi mężczyzn: jak Piastówny się ubierały, a nawet jakich używały perfum. Rzecz jasna, są to przyczyneczki, które jednak dodają całości barwy.

źródło opisu: PIW, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2013-07-05

Niezbyt mi się ta książka podobała. Może nie jestem miłośnikiem takiej formy pisarstwa, ale i w tej dziedzinie potrafię docenić rzecz dobrą, a tej bym za takową nie uznał. Autorka ciągle się powołuje na innych badaczy: nie oczekuję, by odkryła coś nowego, czy stawiała własne ambitne tezy, ale jakoś mnie to razi. Jedyną rzeczą, którą naprawdę z tej książki pamiętam jest fakt, że ostatnia z Piastówien zmarła w 1707 i miała na imię Karolina. Zawsze coś.

Ewa | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 01 lutego 2017

Przesadna życzliwość wobec Rychezy, ale poza tym bardzo ciekawie i szczegółowo przedstawione relacje, środowisko, okoliczności życia najważniejszych kobiet wczesnego średniowiecza. Dużo nowości dla mnie.

paskudek | 2017-05-10
Renata | 2017-01-22