Legendy Podlasia

Wydawnictwo: Kreator
historyczna

Podlasie to magiczne miejsce. Mało jest regionów w Polsce, które byłyby tak przepełnione folklorem jak północny wschód naszego kraju. Na każdym rozwidleniu dróg duch, w każdej dziupli diabeł a niemal wszystkie ruiny nawiedzane przez tajemniczą kobiecą postać w zwiewnej szacie? Niekoniecznie. Ta książka stanowi zbiór autentycznych legend z różnych rejonów ziemi podlaskiej. Co ciekawe a każda legenda dotyczy konkretnego i realnie istniejącego miejsca. Dociekliwy czytelnik może udać się w pasjonującą podróż toczącą się nie tylko w fikcyjnym świecie i odwiedzić miejsca opisane w książce. Smak legend czytanych w domowym zaciszu jest jednak równie słodki. Dają one bowiem szansę cofnięcia się w czasie a do opowiadań naszych dziadków i babć. Do opowiadań, które raz nas bawiły a innym razem jeżyły włosy na głowie. Ten baśniowy klimat pogłębiają znakomite ilustracje pozwalające jeszcze lepiej poczuć klimat przekazywanych z ust do ust opowieści o nawiedzonej studni, magicznym lesie czy też przeklętym uroczysku, na które lepiej się nie zapuszczać po zmroku. zasiądźmy zatem do lektury i przenieśmy się w świat legend.

Koval | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

„Diabeł tkwi w szczegółach. Ale nie tylko. Rogatego możemy spotkać np. w zmurszałym pniu starej wierzby. Kogo możemy się spodziewać natomiast w wielowiekowej kniei czy od dawna nieużywanej studni? Na te i wiele innych pytań odpowie zbiór legend rodem z Podlasia”.
Coś dla lokalnych patriotów i osób lubiących stare podania związane z folklorem nieco zapomnianych regionów Polski. Częściowo dostajemy tu zestaw opowieści fantastycznych, niekiedy trafia się bajka z morałem niczym u Ezopa, a po części przedstawiono historię podlaskich rzek, jezior i lasów. Sporo odwołań do trudnych czasów z przeszłości, słowiańskich naleciałości oraz wielkiego uczucia związanego z opisywanym regionem. I to chyba właśnie ten ostatni element najbardziej rzutuje na odbiór „Legend Podlasia”. Same historyjki są proste, niewymagające, z często spotykanymi motywami także w Małopolsce czy innych częściach kraju, ale jeżeli spojrzy się na książkę Tomasza Lippomana jak na całość, to aż bije od niej ciepło i...

MIKA | 2017-05-23

Bardzo trudno ocenić tę pozycję. Kupiłam książkę aby zgłębiać historię regionu, w którym mieszkam. Miałam nadzieję poczytać dzieciom bajki przed snem, a przy okazji dzieciaki nauczyłyby się czegoś o tradycji itp. Nie jest to jednak typ bajek "za górami, za lasami..." Historyjki są krótkie, troszeczkę dziwne. Nie jest to również typ historii z morałem. Raczej wyjaśnianie ludzkich lęków za pomocą opowieści. Na przykład historia o utopcu w Tykocinie :) Niestety są to krótkie historyjki.Chciałabym więcej tła historycznego. Gdy zaczynam rozmawiać z ludźmi na temat tej książki okazuje się, że wiele osób zna różne historie odnośnie swoich miejscowości. Dlatego uważam, iż można było zebrać więcej materiału na ten temat. Jednak nie żałuję zakupu tej książki. Z każdej pozycji staram się wyciągnąć jak najwięcej informacji, niekoniecznie podanych na talerzu. Ogólnie ciekawa pozycja, ale nie dla każdego.

bialachmura | 2013-06-06
Przeczytana: 25 maja 2013

Fantastyczne legendy opisane pięknym, acz prostym językiem. Autor tak ujmująco scharakteryzował Podlasie, że w trakcie lektury czytelnik potrafi pokochać, zatęsknić i zapragnąć zwiedzić tą krainę pomimo tego, iż do tej pory nie miał ku temu okazji. Szczerze polecam.

synafia | 2011-08-22

Kto się zakochał w Podlasiu, ten będzie mógł czerpać z tek książki tyle radości, ile się czerpie z oglądania zdjęć ukochanej osoby. I to w zasadzie tyle.

neolenka | 2016-09-29
Olena | 2015-10-13