Legendy Podlasia

Wydawnictwo: Kreator
historyczna

Podlasie to magiczne miejsce. Mało jest regionów w Polsce, które byłyby tak przepełnione folklorem jak północny wschód naszego kraju. Na każdym rozwidleniu dróg duch, w każdej dziupli diabeł a niemal wszystkie ruiny nawiedzane przez tajemniczą kobiecą postać w zwiewnej szacie? Niekoniecznie. Ta książka stanowi zbiór autentycznych legend z różnych rejonów ziemi podlaskiej. Co ciekawe a każda legenda dotyczy konkretnego i realnie istniejącego miejsca. Dociekliwy czytelnik może udać się w pasjonującą podróż toczącą się nie tylko w fikcyjnym świecie i odwiedzić miejsca opisane w książce. Smak legend czytanych w domowym zaciszu jest jednak równie słodki. Dają one bowiem szansę cofnięcia się w czasie a do opowiadań naszych dziadków i babć. Do opowiadań, które raz nas bawiły a innym razem jeżyły włosy na głowie. Ten baśniowy klimat pogłębiają znakomite ilustracje pozwalające jeszcze lepiej poczuć klimat przekazywanych z ust do ust opowieści o nawiedzonej studni, magicznym lesie czy też przeklętym uroczysku, na które lepiej się nie zapuszczać po zmroku. zasiądźmy zatem do lektury i przenieśmy się w świat legend.

Koval | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

„Diabeł tkwi w szczegółach. Ale nie tylko. Rogatego możemy spotkać np. w zmurszałym pniu starej wierzby. Kogo możemy się spodziewać natomiast w wielowiekowej kniei czy od dawna nieużywanej studni? Na te i wiele innych pytań odpowie zbiór legend rodem z Podlasia”.
Coś dla lokalnych patriotów i osób lubiących stare podania związane z folklorem nieco zapomnianych regionów Polski. Częściowo dostajemy tu zestaw opowieści fantastycznych, niekiedy trafia się bajka z morałem niczym u Ezopa, a po części przedstawiono historię podlaskich rzek, jezior i lasów. Sporo odwołań do trudnych czasów z przeszłości, słowiańskich naleciałości oraz wielkiego uczucia związanego z opisywanym regionem. I to chyba właśnie ten ostatni element najbardziej rzutuje na odbiór „Legend Podlasia”. Same historyjki są proste, niewymagające, z często spotykanymi motywami także w Małopolsce czy innych częściach kraju, ale jeżeli spojrzy się na książkę Tomasza Lippomana jak na całość, to aż bije od niej ciepło i...

bialachmura | 2013-06-06
Przeczytana: 25 maja 2013

Fantastyczne legendy opisane pięknym, acz prostym językiem. Autor tak ujmująco scharakteryzował Podlasie, że w trakcie lektury czytelnik potrafi pokochać, zatęsknić i zapragnąć zwiedzić tą krainę pomimo tego, iż do tej pory nie miał ku temu okazji. Szczerze polecam.

synafia | 2011-08-22

Kto się zakochał w Podlasiu, ten będzie mógł czerpać z tek książki tyle radości, ile się czerpie z oglądania zdjęć ukochanej osoby. I to w zasadzie tyle.

neolenka | 2016-09-29
Olena | 2015-10-13