Życie po Bogu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Life after God
83-7180-106-8
Asja

Najpierw kilka faktów. Uważam się za człowieka złamanego. Całkiem poważnie kwestionuję sens kierunku, w jakim potoczyło się moje życie i bezustannie roztrząsam wszystkie moje życiowe kompromisy.Żeby nie martwić się o pieniądze, mam niezbyt pewną i dość podłą pracę w niepewnej moralnie firmie. Żeby nie martwić się o samotność, wpuszczam się w różne, dość nieokreślone związki. I utraciłem zdolność powrotu do czystych uczuć mojej młodości w zamian za klapki na oczach, które jak mi się zdawało, wyniosą mnie na szczyt. Ale jaja. Mówią, że życie składa się z samych kompromisów; mi jednak robi się niedobrze, kiedy usiłuję pogodzić się z tym, co ze mnie to zrobiło; te małe żółte tabletki, te bezsenne noce. Zresztą wcale nie uważam, że mój przypadek jest wyjątkowy.

Tiger | 2017-01-31
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Styczeń 2017 kończę dwoma książkami, które zupełnie nie trafiły w mój gust. Chciałam oderwać się na chwilę od kryminałów, który niezmiernie kocham i poczytać coś lekkiego. Ta książka jest niezła, ale nie jej potrzebowałam na relaks. Może jeszcze do niej wrócę. Może.

Gothabella | 2015-12-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Dziwna, lakoniczna powieść pełna spokojnych, cichych, introwertycznych refleksji. Słychać spod nich puls dwudziestego wieku o rytmie prawdziwie transogennym. Ten często przyspiesza z powodu kolekcji niejasnych lęków i jaskrawo szczegółowych obaw, czasem wciąż aktualnych, innym razem prawie już zapomnianych, jak budząca kiedyś powszechną grozę straszna wojna atomowa. Powieść współczesna z nutką amerykańskiego retro, wprawiająca w szczególny, medytacyjny nastrój. Nie jest doskonała, ale trochę nie rozumiem, jak może się komuś nie podobać. Naprawdę szczególna. Zdecydowanie warto jej poświęcić parę skierowanych do wewnątrz godzin.

Patipp | 2013-08-10

„Kiedy człowiek jest młody, zawsze wydaje mu się, że życie jeszcze nie zaczęło się tak naprawdę, że życie rozpocznie się za tydzień, za miesiąc, za rok, po wakacjach - diabli wiedzą kiedy. Potem nagle człowiek robi się stary, a życia jak nie ma, tak nie ma. I wreszcie człowiek zadaje sobie pytanie: to w takim razie co to było, to coś, ten wstęp, ta przygrywka, to szaleństwo bez metody?”

Lektura na jeden wieczór. Daje do myślenia.

amrita | 2013-02-14
Przeczytana: 07 lutego 2013

- A ty nie boisz się, że żyjesz byle jak?
- No pewnie.
- A jak sobie z tym radzisz?

Co jakiś czas powracam do tej refleksyjnej, mądrej, pięknie napisanej i zilustrowanej książki. Jest MOJA, w przedziwny sposób oddaje moje niewyrażalne uczucia, niepokoje, wątpliwości, choć w żadnej mierze nie mogę identyfikować się z narratorem, jego rodziną i znajomymi. Mimo to odnajduję się gdzieś między słowami :)))

Marta B | 2011-01-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: lipiec 2008

Kolejny sukces Couplanda na mojej półce. Jedna z lepszych książek, jakie czytałam. W dość lekkiej formie, łatwo się ją czyta.

kana11 | 2017-01-14
marcin | 2017-01-02