Dziennik więzienny II

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jeffrey Archer". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A Prison Diary II
83-7337-767-0
Karolina

Drugi tom "Dziennika więziennego" stanowi relację Archera z pobytu w więzieniu Wayland w hrabstwie Norfolk, do którego zostaje przeniesiony z Belmarsh, zakładu o najostrzejszym rygorze. Wprawdzie w książce próżno szukać misternie utkanej intrygi i zaskakujących zwrotów akcji, lecz z pewnością znajdziemy tu najwierniejszy z portretów rzeczywistości, do jakich przyzwyczaił nas autor "Co do grosza". Podobnie jak w zapiskach z "Piekła", Archer z niezwykłą drobiazgowością dokumentuje każdy z sześćdziesięciu siedmiu dni spędzonych w "Czyśćcu", opisując monotonię świata za kratami, gdzie - w powszechnym mniemaniu - kryminaliści mają przechodzić proces resocjalizacji, tymczasem dla wielu z nich więzienie staje się szkołą i początkiem przestępczego życia. Obraz systemu penitencjarnego w najbardziej, zdawałoby się, cywilizowanej części świata, jaki wyłania się z dziennika więźnia FF 8282, nie napawa optymizmem.

gwiazdka | 2015-03-25
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2015

Część II „Dziennika więziennego" bardzo przypomina część I tyle, ze miejscem akcji jest inny zakład karny.

Uderzyły mnie tutaj pewne sprzeczności w opisach, czego przykładem są pewne jego uwagi: najpierw Archer „dziwi się” brakom rewizji przed czy po wizycie znajomych, kiedy go jednak rewidują rzuca cynicznym i uwagami, że robią to, bo jest sławny. Podobnie z warunkami więziennymi: kilkakrotnie ma za złe zbyt dobry sprzęt przeznaczony dla więźniów (np. sportowy), za chwilę obnosi się ze swoim lordowskim podniebieniem i rzekomym nie do [przełknięcia wyżywieniem- a przecież każdy inny więzień normalnie korzysta z więziennej kuchni.

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Nie znam „Dziennika więziennego I”, nie wiem też za co siedział; znam natomiast jego „Ewangelię wg św, Judasza” oraz „Kane i Abel”, jak i kontynuację tzn „Córkę marnotrawną”. Ze zdziwieniem zauważyłem w tym momencie, że na „lubimy czytać” jest moja recenzja tylko tej pierwszej książki /7 gwiazdek/. No to będzie druga, ale niezbyt przyjemna.

Jedyna śmieszna sekwencja w książce to fragment listu: /str.13/

„Jeżeli nie dostałeś tego listu, daj mi znać, to przyślę ci drugi”.

Autor opisuje 67 dni pobytu w luksusowym areszcie śledczym, tak luksusowym, że przypominają mnie się opowieści starościca Wolskiego, w których szlachcic wybierając się do odsiedzenia wyroku brał z sobą kuzyna, „panienki” i zapas jadła i napitków. Bo kłopoty autora-więżnia są żenujące:

str.28: „...tygodniowo przysługują mi tylko dwa cienkie i małe ręczniki /trzy stopy na jedną/. Jeżeli zamierzam...

ira | 2011-12-11
Przeczytana: 2004 rok

Lord Jeffrey Archer w więzieniu. Nie na odczycie literackim, ale jako osadzony. Jak to możliwe?
Archer w "Dzienniku więziennym" nie odnosi się do kwestii swojego procesu prawie wcale. Z właściwą sobie za to przenikliwością opisuje warunki, w których się znalazł, ludzi, którzy go otaczają, system zasad i reguł, w który został wtłoczony.
Ciekawostka.

książek: 2023
Agata | 2011-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Po przeczytaniu I części nic tu nie zaskakuje..... wieje nudą...

Magdanna | 2011-05-11

ciekawa