historia
annkula

Książka opowiada o losach Rzymu po śmierci Cezara, o bratobójczych walkach oraz o komedii republiki Cesarza Augusta.

źródło opisu: moje własne. Dzieckokwiatu.

Niewiele jest postaci historycznych, które przejmują mnie taką grozą jak właśnie Oktawian August – główny bohater powieści Aleksandra Krawczuka „Cesarz August”. Przyznaję, że widzę go jako potwora w ludzkiej skórze, a nie jako wielkiego Cezara, twórcę ogromnego, uporządkowanego Imperium, opartego o ustrój pryncypatu, świetnego polityka, męża stanu, opiekuna artystów itp.

Charakter i czyny samego Oktawiana przejmowały mnie złowrogim drżeniem. Nie ma w jego biografii ani jednego czynu, na który mogę patrzeć bez niechęci. Każdy jego czyn nosi w sobie jakąś zbrodnię, ale albo wspaniale ukrytą lub też tak uzasadnioną, że na pozór Oktawian jawi się nam jako surowy, moralny, bardzo stanowczy Rzymianin i mąż stanu.

Uważam, że Oktawian zdradził każdego, kto miał nieszczęście go spotkać, lawirował jak zdradziecka żmija. Po przyjeździe do Rzymu sprzymierzył się z Senatem i Cyceronem - mimo, że jasnym było, że popierali oni zabójców Cezara, a nie zapominajmy, że to nazwisko Cezara,...

Allen | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z opinią

Moją opinię podzielę na dwie części:

Pierwsza dotyczy samej książki, niewątpliwe ciekawej, pisanej w sposób przystępny, bardzo dobrze przedstawiającej obraz starożytnego Rzymu i postaci, która według mnie zdeterminowała swoim życiem historię nie tylko samego imperium, lecz wielu państw Europy- Oktawiana Augusta. Niewątpliwie jest to lektura po którą warto sięgnąć nie tylko ze względu na fascynację starożytnym Rzymem, a mnie nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z pozytywnymi opiniami dotyczącymi narracji, źródeł oraz samej przyjemności czytania.

Jednakże będzie ona także, a raczej przede wszystkim, w drugiej części, repliką na poprzednią opinię.

Zaznaczę przy tym, że szanuję osobistą opinię Autorki, niemniej jednak nie mogę się z nią zgodzić, bowiem podzielając w znacznym stopniu niechęć Przedmówczyni do tyranii, nie podzielam jej poglądu według którego Oktawian August jawi się jako najgorszy potwór, a Rzym za jego panowania jako niemal totalitarny reżim. W dokonanej w...

Cesarz August był z pewnością jedną z najważniejszych postaci dziejów rzymskich. Książka niniejsza jest niezwykle udaną próbą przybliżenia czytelnikowi polskiemu jego biografii. Jednocześnie można ją uznać za kontynuację "Gajusza Juliusza Cezara" tegoż Autora. Rzeczywiście: początek monografii dotyczy wydarzeń bezpośrednio związanych ze śmiercią dyktatora. Ta część książki nosi tytuł "Mars Ultor" i oddaje charakter działań głównego bohatera w początkowym okresie jego politycznej kariery. Części kolejne noszą tytuły kolejnych bóstw: Neptuna, Izydy, Apollona oraz Nemezis. Bardzo to dobry pomysł kompozycyjny - rzeczywiście oddaje nieco charakter przedstawionych wydarzeń.

Biografia pierwszego z cesarzy oparta jest - jak to zwykle u Krawczuka - na bardzo obszernym materiale źródłowym. Należą do niego liczne teksty historiograficzne, ale także rozwinięta w owym czasie poezja. Te parafrazy poetyckich utworów Wergiliusza, Horacego czy Owidiusza bardzo mi się podobają. Ukazują bowiem...

Sulibor | 2015-10-02

Sięgnąłem po książkę "Cesarz August" po rekomendacji znalezionej w internecie. Szukałem czegoś wiarygodnego o moim ulubionym cesarzu, o największym władcy imperium, o boskim Auguście. Jako iż znałem już sposób pisania Pana Krawczuka bez wątpliwości większych zdecydowałem się i na tę książkę jego autorstwa.

Po przeczytaniu osiągnął mnie lekki niedosyt, ale to wina tego, że za dużo oczekiwałem.Najbardziej rozbudowany wątek to chyba wczesne życie Oktawiana (czyli okres zdobywania władzy), natomiast najgorzej te ostatnie lata, nasza era.

W książce było wiele cennych wtrąceń, z których dowiadujemy się o takich postaciach jak Agryppa, Wergiliusz, Horacy.. Jednak czasami miałem wrażenie, że były to wtrącenia bez ładu, zupełnie psujące ciąg historii Augusta.

Jestem mimo wszystko zadowolony, polecam każdemu, kto chce poznać historie wielkiego człowieka.. Cesarza Rzymian.. Festina lente!

Isadora | 2010-10-18
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Posiadam

Właściwie zostałam zmuszona do przeczytania tej lektury,gdy przygotowywałam się do olimpiady z łaciny ; sięgnęłam po nią z niechęcią,ale w miarę czytania książka wciągała mnie coraz bardziej!
Autor potrafił w niezwykle interesujący i przystępny sposób nakreślić portret Augusta,przedstawić tło obyczajowe i polityczne starożytnego Rzymu - postać cesarza stała się dla mnie bardziej ludzka,to mężczyzna z krwi i kości,władca targany moralnymi i egzystencjalnymi wątpliwościami,postać ze wszech miar ciekawa i intrygująca.
Najbardziej zapadła mi w pamięć scena jego śmierci - tego też dotyczyło pytanie z lektury na olimpiadzie - dzięki autorowi potrafiłam przytoczyć bez trudu niemal słowo w słowo opis tej chwili.
Polecam nie tylko miłośnikom starożytności!
To jedna z najlepszych biografii,jakie czytałam.

Dzieckokwiatu | 2010-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Pan Krawczuk pisze świetne historyczne książki opisując wszelkie niuanse, ploteczki i co najważniejsze fakty historyczne. Z książki możemy się dowiedzieć o nigdy nie wydanych rozkazie Tyberiusza, jak i o nieszczęściu Augusta, który traci całą rodzinę. Opłakuję fakt, że jego książki nie doczekały się wznowień i trzeba się nieźle męczyć z kiepskimi formami sklejeń i plam. No cóż. Warto to przeżyć dla przyjemności czytania takiej książki.

JWRJWR | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

To już nie pierwszy raz, kiedy czytając książkę pióra A. Krawczuka nie mogłem się od niej oderwać. Tak byłem przejęty czytaniem, że nie zauważyłem jej końca.

mateussz7 | 2015-09-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015
tuten | 2015-05-05

Książki tego autora pobudziły moją zainteresowanie historią starożytną. Bardzo fajnie się czyta. Popularno-naukowa, lekko strawna. Polecam

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 1998 rok

Książki Krawczuka wprowadzały mnie w świat historii. Bardzo dobre i nie doceniane.