Roboty i Imperium

Wydawnictwo: Prima
Robots and Empire
Robot, Asimov, Roboty i Imperium, Roboty
Pablos

Czwarta i ostatnia część cyklu "Roboty".

Daneel Olivaw i robot Giskard stają w obliczu dziejowej misji. Muszą powstrzymać wrogów Elijaha Baleya od rzucenia się w wir galaktycznej wojny. Czy zadanie to nie okaże się sprzeczne z Prawami Robotyki? Czy obu robotom uda się ocalić Galaktykę i zapoczątkować budowę Imperium?

vievioor | 2015-03-19
Przeczytana: 15 marca 2015

Dla miłośników serii o Fundacji i dla miłośników serii o Robotach spinający je obie.
Kolejny puzzel do układanki tworzonej latami przez Assimowa - wciąż mnie zaskakuje spójność i konsekwencja autora w budowaniu swojej historii rozwoju i ekspansji ludzkości. Dużą przyjemność sprawia mi odkrywanie źródeł czy praprzyczyn zdarzeń, o których czytałam wcześniej w pięcioksiągu o Fundacji. Bardzo przyjemna i wciągająca lektura.

Marta | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Bezbłędne zakończenie cyklu, aż szkoda, że to już koniec ( a właściwie początek!). Naprawdę wspaniałe było to odkrywanie powiązań do Fundacji. Wszystko w tej powieści tak pięknie się splata. Bardzo żałuję, że przeczytałam te cykle tak zupełnie bez sensu. Powinnam zacząć od Sagi Roboty, potem przejść do Sagi o Imperium galaktycznym a na sam koniec przeczytać cykl Fundacja, niestety człowiek mlody jest często ignorantem..Jeśli jednak ktoś czyta ten opis i nie popełnił tego błędu co ja to namawiam do czytanie w kolejnosci3, którą tu wymieniłam. Co do samej powieści to co tu mogę dodać. Wreszcie jes mniej schematyczna, powiem, że chyba najlepsza z tych 3 poprzednich części. Jest tutaj wiele o ludziach ich emocjach i postanowieniach. Roboty tutaj próbują wyjaśnić specyfikę bycie człowiekiem i naprawdę bardzo dobrze im to wyochodzi.Asimov jest wnikliwym obserwatirem ludzkości i pokazuje kaj nie iść a kaj iść w sposób wręcz prześwietny! Jako, że czytam Sagę jedną z drugą jestem bardziej...

Mamerkus | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Najlepsza powieść cyklu. Konsekwentna, w końcu z rozbudowanym tłem geopolitycznym, bez drętwych dialogów o filozoficzno-logicznych założeniach Trzech Praw Robotyki. "Roboty i Imperium" nie dosyć, że stanowią dynamiczną, dosyć wielowątkową opowieść, której akcja toczy się w wielu lokalizacjach, pojawia się kilku nowych i interesujących bohaterów, do tego pierwszoplanową rolę odgrywają znane wcześniej roboty Daneel Olivaav i Giskard, ale przede wszystkim Trzy Prawa zostają poszerzone o tzw. prawo zerowe. W zasadzie podanie tego prawa tutaj będzie spojlerem, bo czytając powieść czytelnik razem z robotami zmierza do jego odkrycia, jest to jeden z elementów kulminacyjnych "Robotów i Imperium" tyle że prawo zerowe jest spojlerowane wszem i wobec w internecie (np. na Wiki), stąd nie mam skrupułów i je niniejszym przytaczam:
Robot nie może skrzywdzić ludzkości lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do skrzywdzenia ludzkości.

Przy okazji pojawiają się tutaj ciekawe dywagacje...

Adam | 2011-05-22
Na półkach: E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2011

Choć dzieło to trochę się dłużyło, nie ma powodu by nie wyróznić go z pośród podobnych książek w tej tematyce. Opisywany jako podsuomowanie serii "Robotów" i wstęp do "Fundacji" jako pierwsze z pewnością się sprawdza. Wolno nakręcająca sie fabuła, która ostatecznie ma swoje rozwinięcie pod koniec idealnie stawia kropkę w tej serii. "The end is the begining of new..." jak to niektórzy mówią :)

konitka | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Ostatnia część z cyklu Asimova o detektywie Elijahu Bajleyu,który tutaj pojawia się jednak tylko jako wspomnienie.
Początek trochę się dłużył, rozbudowane filozoficzne rozmowy między robotami nie przekonywały mnie. Z czasem jednak fabuła się rozwija, pojawia się więcej postaci, różne wątki, narasta tempo, tak że końcowe strony "połykałam" w pośpiechu. Świetne zakończenie serii, czasem zbyt przegadane i ta naprawdę bez zaskoczenia, ale dla mnie to klasyka gatunku.Szczerze polecam!

lucas688 | 2017-08-23
Przeczytana: sierpień 2017

tylko po przeczytaniu poprzednich, stanowi bowiem nierozerwalną całość, to nie kryminał ale raczej "historia przyszłości" wstęp do wstępu do "Fundacji"

Łukasz | 2016-09-09
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, Soft SF
Przeczytana: 09 września 2016

Zawiodłem się na ostatnim tomie cyklu o robotach.
Byłem przygotowany na przegadaną akcję, drętwe dialogi i naiwną wizję świata - wszystkie poprzednie książki miały te wady. Mimo wszystko stanowiły całkiem przyjemną lekturę, zapewne dlatego, że przygody Elijaha Bayleya miały sens. W "Robotach i imperium" sensu jest niewiele, za to wiele jest rozmów robotów, które muszą ściszać głos i czekać aż ludzie pójdą spać żeby porozmawiać, chociaż już w "Ja, Robot" potrafiły komunikować się bezprzewodowo i niesłyszalnie dla ludzi. Wiele jest czynienia robotów na siłę bardziej ludzkimi, co wyszło fatalnie, potęgując typowe w poprzednich książkach poczucie naiwności i rozwlekając niemiłosiernie akcję, która zmieściłaby się na połowie stron które "Roboty..." sobie liczą. Wiele jest łamania słynnych Trzech Praw Robotyki - pojawiające się w książce prawo zerowe wydaje się być desperacką próbą uszczknięcia jeszcze odrobiny z pomysłu, który de facto przyniósł Asimovowi rozpoznawalność lub próbą -...

Pablos | 2011-01-25
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ostatni tom cyklu Roboty szczególnie powinien ciekawić tych, którzy wiedzą, jak kończy się ostatni tom Fundacji, gdyż to tutaj dowiemy się, jakie były przyczyny stanu, który zastaliśmy w ostatnich rozdziałach książki Fundacja i Ziemia.

Ale zdecydowanie zainteresuje także tych, którym podobał się cykl Imperium Galaktyczne, czyli trzy pełne akcji (a pozbawione niestety większej filozofii) książki przygodowe. Roboty i Imperium opowiadają jak doszło do kolonizacji Galaktyki, i kto ostatecznie zwyciężył, czyja wizja - Ziemian czy Przestrzeniowców.

Nie zabrakło ulubionych bohaterów. Jest i Gladia, jest Daneel i Giskard. Elijah Baley natomiast tu występuje jedynie we wspomnieniach, gdyż jako Ziemianin nie jest tak długowieczny jak jego przyjaciele.

Początek powieści jest bardzo interesujący, lecz niestety im głębiej, tym nieco gorzej. Asimov każe swojemu bohaterowi R. Daneelowi kombinować nad czymś, co jest ważniejsze od Trzech Praw Robotyki, i jest to dość trudne do przyjęcia, gdyż...

Kamee | 2016-03-21
Przeczytana: 20 marca 2016

Niezła, choć nie najlepsza w serii. Intryga ciekawa, jak to u Asimova, ale pod koniec wszyscy się idealnie wszystkiego domyślają i wszystkie elementy układanki banalnie trafiają na swoje miejsca. Za to sam koniec dość zaskakujący (o ile ktoś nie czytał kolejnych sag). W wydaniu, które mam (Rebis, wyd. II poprawione, 2014) momentami dialogi są bardzo kiepsko połamane, czasem nie wiadomo co kto mówi i nawet powrót do początku dialogu nie pomaga, samemu trzeba decydować ;) Jedna gwiazdka ekstra za postać Daneela, mojego ulubieńca :)

Kern | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2015, SciFi
Przeczytana: czerwiec 2015

Znacznie słabsze niż wcześniejsze części. Odstąpiono od kryminału na rzecz dość standardowej, nieco sensacyjnej odsłony "ratujmy wszechświat". Dużym plusem, niejako ratującym sytuację, jest analiza "psychiki robota" oraz ogrom powiązań z innymi cyklami tego autora.