Roboty i Imperium

1995-01-01
1995-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Robot Asimov Roboty i Imperium Roboty

Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 1 Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein, Clifford D. Simak
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Ray B...
Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 2 Isaac Asimov, Raphael A. Lafferty, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Jack Vance
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Rapha...

Pomijając zbiór opowiadań "Ja, Robot", ta książka jest zdecydowanie najlepsza z całego cyklu Roboty. Co nie zmienia faktu, że i tak jest to pozycja słaba... Dialogi to jest jakiś dramat - gdyby naprawdę wszyscy tak mówili, to na ulicach leżały by same trupy - przyczyną zgonu części z nich byłaby nuda, a pozostali zmarliby w kolejce do windy, przepuszczając się nawzajem bez końca. Sama fabuła też jest dość miałka i niewciągająca. Rozumiem, że to klasyk sci-fi, ale kolejny raz dochodzę do wniosku, że to klasyk, który baaaaaaaardzo źle się zestarzał.

Tym razem w roli głównej występuje Gladia, choć właściwie to jej roboty Giskard i Daneel odgrywają główną rolę. Tym razem jest to dużo bardziej sf niż kryminał. Ciekawe zakończenie zachęca do sięgnięcia od razu po Imperium Galaktyczne.

Genialne! Po prostu genialne! Greater Foundation Universe poznawana w kolejności chronologii świata przedstawionego mnie urzekła, ale piąta cześć cyklu, czyli „Roboty i Imperium”, wręcz mnie powaliła. Po raz pierwszy opublikowana w 1985, jak się okazuje, nic nie straciła ani ze swej aktualności, ani z celności i głębi ukrytych w niej rozważań. A może to świat i ludzkość nic się nie zmieniły... ? Fabuła mistrzowsko skonstruowana, narracja wciągająca, postacie wyraziste, choć wcale nie komiksowe. Czyta się to świetnie, a w wydaniu audio, w interpretacji Mako New, aż trudno się oderwać. Zwykle audiobooków słucham w trakcie innych czynności - spacerów z psem czy posiłków, ale tym razem trudno mi się było oderwać i książki wydane drukiem często cierpiały, gdyż „Roboty...” kilkakrotnie zawłaszczały czas przeznaczony na tradycyjną formę lektury. Powieść nie tylko wciąga, nie tylko daje do myślenia w sposób odkrywczy traktując fundamentalne zagadnienia z etyki i polityki, ale i dostarcza momentami prawdziwych emocji. Gorąco polecam

Niestety... koniec serii. Ale w jakim stylu! Baley zmarł jako człowiek szczęśliwy i spełniony prawie wiek temu. Jego syn przemierza galaktykę. Gladia nadal ma się świetnie, ale to nie dziwi, bo nie ma nawet 400 lat. Umiera też dr Falstof, a to moment, żeby z popiołów porażki odrodził się jego śmiertelny wróg Amadiro, wróg jego, ale przede wszystkim Ziemian, którzy zasiedlają kolejne światy, często wyłamując się z praw rządzących Galaktyką. Ma swojego psychopatycznego sprzymierzeńca, z którym planują zniszczenie Ziemian. Szczęśliwie mają twardy przeciwników: Dannela, Giskarda i Gladię właśnie, a ta swoją postawą zaskakuje i wzbudza podziw.
Ale to właściwie nie jest specjalnie ważne, bo jest Zerowe Prawo Robotyki.
Asimov konsekwentnie, choć nienachalnie, snuje rozważania nad definicją człowieczeństwa, nad tym kiedy „zaczyna” się człowiek, a kiedy „kończy” maszyna. Dywagacje filozoficzne i dylematy moralne Dannela i Giskardę zachwycają.
Do tego jest to najbardziej dynamiczny tom serii, pełen napięcia, zaskakujących zwrotów akcji.

Fantastyczna i odmienna od poprzednich. Nawet się mocno wzruszyłem momentami.

Jednak byłem już mocno wkręcony w świat, bo ciągiem przeleciałem przez wszystkie tomy i zżyty z bohaterami i ich problemami, którymi musieli stawić czoła

Cały cykl rewelacyjny, także mogę się brać za Imperium Galaktyczne oraz Fundację!

Fantastyczna i odmienna od poprzednich. Nawet się mocno wzruszyłem momentami.

Asimov, to autor, który jest mistrzem dialogów opartych na logice i dedukcji.
Z pewnością można powiedzieć, że jest to powieść ponadczasowa, która także dziś może być aktualna

Asimov, to autor, który jest mistrzem dialogów opartych na logice i dedukcji.

Moja opinia dotyczy całej serii Roboty i komponuję ją po przeczytaniu wszystkich części. Piękna przygoda. Bardzo dużo się nauczyłam o ludziach, polityce, socjologii, wychowaniu choć treść totalnie o tym nie jest :) Rewelacja. Momentami tylko dialogi są boleśnie proste - ale warto to przebrnąć, tym bardziej, że ma to swoje uzasadnienie :) Wspaniała przygoda.

Autor jak na Mistrza przystało wiedzie nas poprzez meandry filozofii, etyki i prawodawstwa sztucznej inteligencji. Czy i w jakich okolicznościach SI może stanowić własne prawa? Czy perfekcja robotów jest zbawieniem czy przekleństwem świata ludzi? Sporo pytań, mało prostych odpowiedzi, mnóstwo materiału do przemyślenia, a przy okazji wciągająca akcja z bohaterami znanymi już z wcześniejszych tomów. Lektura, nabierająca wartości "z wiekiem", co rzadko się zdarza.

9 dla całego cyklu, 8 dla tej książki.

9 dla całego cyklu, 8 dla tej książki.

Bardzo trudno jest mi oceniać ostatnią część Robotów. Zdaję sobie sprawę z tego jak wiele straciła - bez Baleya, z Gladią na czele, z desperacką wręcz próbą złączenia klamrą Robotów i cyklu o Fundacji. Potrzeba odpowiedzi na pytania, które łapały czytelnika przy dwóch ostatnich częściach Fundacji była motorem napędowym dla tej książki. Do tego dynamika i fabuła jest znacząco różna w porównaniu do poprzednich. Przeszkadza też wszechwiedza bohaterów, którzy przewidują, że galaktyka będzie w niezłych zawirowaniach w przyszłości.
Ale jak lubię tę książkę - im bliżej końca, tym szybciej się czyta, wręcz łapczywie pochłania poszczególne strony byle dotrzeć do zakończenia, dość satysfakcjonującego tak przy okazji. Te oczywiste rozwiązania fabularne nie przeszkadzają, bo czytelnik wie, że to musi się tak skonczyć. Musi się tak skończyć, by powstało Imperium. By powstała Fundacja.

• Science Fiction
  • Asimov