Wąż morski

wąż, morski
przygodowa
Wiórek

Inne wydania

Książka z cyklu Niezwykłe podróże. Opowiada historię statku wielorybniczego "Saint Enoch" podczas jednego sezonu polowań. Książka pokazuje pracę wielorybników, połowy wielorybów i opisuje niezwykłą historię tuż pod jego koniec...

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

| 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2014, ***6

Dziwna ta książka, ale ta dziwność nadaje jej charakter, na swój sposób, niezwykły.
"Saint-Enoch", łowcy wielorybów, pesymistyczny bednarz, kapitan w sytuacji bez wyjścia i lekarz-doradca...
To właśnie powoduje, że "Wąż morski..." jest taki dziwny. Ja przeczytałam tę książkę wtedy, gdy nie miałam nic innego pod ręką- okazała się dobrym złodziejem czasu ;) Nie wiem natomiast, czy moje wrażenia byłyby takie same, gdybym mogła wybierać między innymi książkami np. także Verne'a...

WisemantheWise | 2016-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Jakoś trudno jest mnie jednoznacznie ocenić tą przygodowo-podróżniczą opowieść Verne'a, bo też wywołała we mnie dość skrajne uczucia.
Z jednej strony historia wyprawy morskiej po całym świecie jest wciągająca i robi wrażenie, ale nie całościowo. Bowiem wydarzenia ciekawe są przeplatane raczej monotonnymi opisami marynistycznymi.
Jako duży minus dla mnie jest nagromadzenie opisów, co by nie mówić, okrucieństwa wobec zwierząt. Bo jak można nazwać inaczej krwawe polowania na wieloryby, w których zabijano nawet nowo narodzone osobniki. Może w XVIII w. był to główny sposób na wzbogacenie się i nikt nie postrzegał zwierząt jako istot żywych, tylko jako surowiec, cóż na szczęście czasy się trochę zmieniły.
MOŻLIWY SPOILER
No i jeszcze rdzeń opowieści, czyli spotkanie z wężem morskim. Czy faktycznie miało miejsce, czy było tylko złudzeniem? To osądzi każdy czytający osobiście, zgodnie z wyznawanym światopoglądem. Jednak aura tajemnicy zastosowana przez autora wg mnie dobrze wpłynęła na...

Ewela | 2016-01-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Książka ciekawa, przygodowa (zresztą jak każde dzieło Verne'a) i posiada swój "charakter". To prawda, że przez większość czasu w książce nic takiego się nie dzieje. (Może to być dla ludzi, którzy wcześniej nie mieli dużej styczności z twórczością Verne'a zniechęcające) ale mimo to, nie zniechęcajcie się! :D
Ludzie, którzy nieraz czytają jego dzieła wiedzą, że na pewno w końcu się coś wydarzy i czytają do końca. Tym pierwszym radzę tak samo. ;)

Gorąco i serdecznie polecam tę książkę nie tylko fanom książek przygodowych, ale także wielbicielom twórczości Juliusza Verne'a i tym którzy nie mieli w ogóle z jego twórczością styczności! : )

visenna88 | 2011-09-09
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Na Vernie nie da się zawieść. Kawał dobrej, pisarskiej roboty, podszytej solidną - jak na tamte czasy - wiedzą geograficzną.

Dunya | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Ta książka to czysty opis zmagań żeglarzy (w tym przypadku wielorybników) z morzem i jego niespodziankami. Znajdziemy tu dokładne opisy połowu wielorybów, zwyczajów marynarskich oraz tego co się potem ze zdobytymi wielorybami dzieję. Ja osobiście lubię tego typu historię, ale boje się, że innym może się ona wydać po prostu nudna.

BookBasset | 2013-03-28

Książka interesująca jak każde dzieło Verne'a. Choć czytelnicy, którzy szybko się nudzą i po raz pierwszy mają kontakt z tym pisarzem mogą się zawieść. Jednak dla całej reszty jest to interesujący wgląd w życie codzienne wielorybników i fenomen wodnych potworów.

Luna | 2011-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Ludzie praktycznie od zawsze wierzyli w potwory. Podobno żyły w jaskiniach, górach, w odmętach oceanu... Legenda o wężach morskich zainspirowała Juliusza Verne do napisania powieści.

„Pewnym jest, że w 1819 roku slup Concordia, znajdując się piętnaście mil od Race-Point, napotkał rodzaj gada wynurzającego się na pięć czy sześć stóp, o czarniawej skórze i głowie konia [...]. W kilka lat później w Zatoce Meksykańskiej dostrzeżono żabę o wielkiej głowie, wyłupiastych oczach i dwóch niebieskozielonych ramionach; jej wielkie łapska schwyciły burtę jednej z łodzi. Ledwie zdołano sześcioma kulami z rewolweru zwolnić uchwyt tej „modliszki”, której ramiona przytwierdzone były do tułowia błoną podobną do błony nietoperza. Wypadek wywołał panikę w tej części zatoki. [...] Wreszcie w 1873 roku [...] dowódca statku Pauline, George Drivor, widział podobno olbrzymiego węża owiniętego wokół wieloryba jak wąż boa. Ten wąż koloru brunatnego, który musiał mieć od stu sześćdziesięciu do stu...

Szymon | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Nuda, nuda, nuda, nuda... Nie spodziewałem się po tej książce nie wiadomo jakiej akcji - jestem realistą, to nie ten gatunek. Jednak przez pierwsze 80% nie dzieje się absolutnie nic. To było moje pierwsze podejście do Verne'a i na razie jestem zniechęcony.

Rafal242 | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Przerażająco nudne. Najgorszy Verne jakiego czytałem. Przeczytanie starej książki telefonicznej byłoby bardziej emocjonujące niż to. Dobrze chociaż że krótkie.

Pio | 2015-05-27
Na półkach: 2015, Przeczytane