Trupia farma

Tłumaczenie: Grażyna Ewa Gorządek
Cykl: Kay Scarpetta (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Body Farm
Kara

W małym, cichym miasteczku została popełniona ohydna zbrodnia - znalezione zwłoki 11-letniej Emily są zbezczeszczone, a w głowie dziewczynki tkwi kula. Policja ma podstawy sądzić, że jest to dzieło seryjnego mordercy. Zaprasza do współpracy doktor Kay Scarpettę, która podważa to przypuszczenie. Nieprzeciętna wiedza medyczna i zdolności detektywistyczne lekarki sprawiają, że kryminalna...

Nieprzeciętna wiedza medyczna i zdolności detektywistyczne lekarki sprawiają, że kryminalna łamigłowka zaczyna się układać w logiczną całość, a prawdziwy morderca zostaje schwytany.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Trupia_Farma-p-403-.html

Olga | 2018-05-12

Nie mogę ocenić inaczej jak genialna - od tej książki zaczęła się moja przygoda z Kay Scarpettą, a potem z pozostałymi utworami tej autorki. Ciekawy wątek kryminalny na tle interesujących faktów naukowych. Pierwszy raz dowiedziałam się o istnieniu i celu tworzenia trupich farm. Żmudna praca dociekliwej pani patolog prowadzi do rozwiązania sprawy. Spodobała mi się ta postać - jest wykształcona, dorobiła się swoją pracą,a jednocześnie ma zwykłe rodzinne problemy.

eva43 | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Lubię styl pisania autorki Patricia Cornwell. Ta pozycja pokazuje świat FBI i sposoby na odkrycie prawdy, czy przychodzi to łatwo ? Chyba każdy wie, że nie. Doktor Scarpetta i jej siostrzenica Lucy uwikłana w ..., jakie śledztwo prowadzi Kay i jak to się skończy? Polecam.

evi | 2017-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2017

Sięgnęłam po tę książkę tylko z jednego powodu: była ona wspomniana w "Trupiej farmie (...)" Jeffersona i Bassa. Chciałam wiedzieć, jak autorka wykorzystała pozyskaną wiedzę do napisania thrillera kryminalnego. No i był opis Trupiej farmy, informacja, co robią tam lekarze i dlaczego to takie ważne dla naszego życia i bezpieczeństwa. Doświadczenia Trupiej farmy przysłużyły także głównej bohaterce do rozwikłania zagadki śmierci Emily. I to by było na tyle.

Co zaś się tyczy świata przedstawionego i samej fabuły... Główna bohaterka jest beznadziejna, nie do zniesienia. Oczywiście jest naj - podkochuje się w niej co najmniej dwóch facetów, w tym jeden żonaty, nie dość, że z niej lekarz, to jeszcze prawnik, no i jest lepszą matką niż prawdziwa matka jej siostrzenicy. Jakby tego było mało, jest tak ważną postacią, że ktoś chce ją zabić! I ma wszystkie odpowiedzi. Oczywiście.

Sama fabuła też nie porywa. Oddam należne tej książce: ma ona to, co thriller kryminalny mieć powinien, a więc...

Rudzianna | 2015-01-13
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 13 stycznia 2015

W małym miasteczku odnalezione zostają zbeszczeszone zwłoki 11-letniej Emily Steniner. Okrutna zbrodnia wstrząsa mieszkańcami Black Mountain i kieruje na spokojną dotąd okolicę uwagę mediów. W kręgu podejrzanych o zabójstwo dziewczynki stają seryjny zabójca Temple Gault i upośledzony szkolny woźny, którego dzieci przezywały ,,narzeczonym Emily”.
W międzyczasie, oddając się wyuzdanym praktykom seksualnym, ginie jeden z agentów FBI, zajmujący się tą sprawą. Na kobiecych majtkach, które miał na sobie w chwili śmierci, znajduje się odcisk palca matki Emily.
Początkowe przypuszczenia odnośnie przebiegu morderstwa dziewczynki obala sądowa lekarka- Kay Scarpetta. Wyniki przeprowadzonej przez nią sekcji zwłok wskazują, że w głowę Emily strzelono już po jej śmierci a ciało, które odnaleziono na brzegu jeziora, zostało tam jedynie podrzucone. Wątpliwości doktor Scarpetty podsyca także zeznanie upośledzonego woźnego. Twierdzi on, że w dniu, w którym zginęła Emily, wcale nie szła ona drogą...

Mel | 2012-02-29

To już piąta część losów Kay, Marino, Bensona...
Nie mogę się oderwać jak do tej pory. ;)

Tym razem dochodzi do zbrodni, w prowincjonalnym miasteczku. Kto by przypuszczał, że rozwiązanie tego morderstwa jest....nie powiem. :]
Trupia farma bardzo się przyczyniła do rozwiązania tej zagadki.

Prywatnie u naszych bohaterów, też sporo zmian. Ale tego już nie będę zdradzać. Autorka świetnie przeplata kryminalny wątek z życiowymi zawirowaniami głównych bohaterów. Stworzyła ciekawe postacie.
Mnie się bardzo podoba, dlatego czytam dalej. ;)
Polecam. ;)

Dantor | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Słabsza część niż wszystkie poprzednie tomy. Nieistotne wykorzystanie Trupiej Farmy, która nic nie wniosła do fabuły, a powinna być najciekawszą jej częścią, liczyłem na więcej.
Wątek obyczajowo-romantyczny jest absurdalny od samego początku serii i w tym tomie sięga dna. Samo prowadzenie i rozwiązanie sprawy kryminalnej bardzo niesatysfakcjonujące.

Emma | 2015-12-07
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Stałemu czytelnikowi kryminałów książka wyda się przeciętna, fabuła nie powali, nie zaskoczy. Natomiast jeśli kogoś interesuje patologia sądowa, kryminalistyka i tego typu rzeczy to znajdzie w książce wiele "smaczków" Jako że sama jestem entuzjastą takich tematów, książkę przeczytałam szybko - jednak do pozostałych tomów raczej nie wrócę.

Meszuge | 2014-03-14
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Trupia Farma to Ośrodek Badawczy Medycyny Sądowej przy uniwersytecie stanowym w Tennessee. Bada się tam wpływ różnych czynników, także atmosferycznych, na zwłoki.

W Black Mountain, pipidówie, w której kradzież gazety uchodziła za sensację, przypadkowy wędkarz znajduje nad brzegiem jeziora, ukryte w zaroślach ciało 11-letniej Emily Steiner. Lekarz sądowy, Kay Scarpetta, i nie tylko ona, podejrzewa początkowo, że zbrodni dokonał Temple Gault – psychopata, syn bogatego plantatora orzeszków laskowych, zabójca trzynastoletniego Eddiego Heatha (to już historia z innej powieści), kiedy jednak znalezione zostają zwłoki pracownika FBI, ubranego w kobiece majtki z odciskiem palca matki ofiary, Denesy Steiner, a w jego lodówce fragmenty skóry Emily, sytuacja odrobinę się komplikuje: o zbrodnię posądzany jest przez chwilę lokalny głupek, także matka dziewczynki; wszystko ma powiązania z tajnymi projektami badawczymi FBI, a w konsekwencji z siostrzenicą doktor Scarpetty…

Przeciętna powieść...

zbyszek71 | 2015-03-25
Przeczytana: 19 marca 2015

Kiepski kryminał. Sięgnąłem po niego, bo przeczytałem w "Trupiej farmie" Billa Bassa, że to w Stanach był bestseller. Za nic w świecie nie mam pojęcia dlaczego. Jak mogę uznać go za dobry, skoro na początku książki mam przeczucie, kto jest mordercą i na końcu ono się sprawdza. Przeczytałem w swoim życiu wiele kryminałów i mam jakieś porównanie dlatego daję ocenę "słaba"

Arek Wegrzynowski | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Powtórka z rozrywki, jeśli chodzi o tę część - jest ciekawie i jest nudnie. Znowu błyskawiczny finał bez garstki emocji czy zaskoczenia. Dodatkowo wątek romansu wrzucony w historię jest kiczowaty oraz niedorzeczny. Czyta się bardzo szybko, historia niewybitna, ale wciągająca. Jednak niedosyt pozostaje - autorka nie podnosi sobie znowu poprzeczki- oraz zawód dotyczący tytułu - Trupia Farma jest tu tylko przelotem w jednej chwili a szkoda, bo to idealne miejsce do stworzenia suspensu w kryminale czy thrillerze.