Spadkobierczyni Medicusa

Choices
83-7132-447-2
Cole, medycyna,
irena47

Wielu potomków doktora Roberta Jeremy'ego Cole'a było lekarzami. Niektórzy zaś odznaczali się niezwykłym szóstym zmysłem, zwanym w rodzinie Darem, pozwalającym przeczuwać, czy pacjent wyzdrowieje. W XX wieku Dar odziedziczyła Roberta Cole, która sprawiła zawód ukochanemu ojcu, gdy wybrała studia prawnicze, nie medyczne. Powołanie okazało się jednak silniejsze - Roberta poddała się w końcu przeznaczeniu, kontynuując tradycję długiej linii przodków.

Jakiś czas temu przeczytałam książkę pt. '' Szaman '', tegoż samego autora . Tamta książka bardzo mi się podobała , ucieszyłam się więc niezmiernie dojrzawszy w bibliotece kolejną część sagi o lekarskiej rodzinie Cole'ów , lekarskiej z dziada pradziada jak to się mówi . Ta część jest zdecydowanie inna , czy gorsza ? trudno mi ocenić , może ta inność polega głównie na tym że ta część opisuje czasy współczesne . Jest też inna , ponieważ po raz pierwszy jest bardzo kobieca . Główna bohaterka mimo że odziedziczyła imię Roberta , żeński odpowiednik męskiego Robert , to jednak wyłamała się z lekarskiego klanu i postanowiła , wbrew oczekiwaniom ojca skończyć studia prawnicze . Ojciec Robert J. Cole , znany z poprzedniej części przekonywał swoją krnąbrną córkę że jej powinnością jest leczyć ludzi , tak jak wszyscy poprzednicy z linii Cole'ów , tym bardziej że jak twierdził ojciec , Roberta posiada coś co w rodzinie nazywano '' Darem '' . Roberta śmiała się z tych opowieści i twierdziła...

Monika | 2012-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 maja 2012

"Spadkobierczyni Medicusa" mało przypomina pisarstwo Noah Gordon z "Medicusa" czy "Szamana", momentami ociera się wręcz o Sparks'a.

Ale czyta się miło i lekko. Ot, taka sobie przyjemna historyjka.

Renax | 2013-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2013

Trzeci tom trylogii Gordona różni się od dwóch poprzednich części przede wszystkim tym, że jest osadzony w czasach współczesnych. Nie mogę powiedzieć, że jest to książka zła, bo czyta się ją szybko i z zaciekawieniem. Lubię powieści o przełomach w życiu i o tym,że w pewnym wieku człowiek dojrzewa do tego,żeby odpuścić sobie wszystko to, co nas w naszym życiu męczy i pobyć z sobą samym. No wiec jest to powieść o KOBIECIE.
Przyszedł mi do głowy żart i pytanie o to, jak długo autor zdobywał materiały do książki, bo w pierwszym tomie autor zgłębiał kulturę jedenastowiecznej Anglii, Persji i Żydów. W drugim tomie - widzimy wojnę secesyjną i Indian Ameryki Północnej, a w tomie trzecim - mamy ODRĘBNĄ GALAKTYKĘ - WEWNĘTRZNY ŚWIAT KOBIETY! I w dodatku napisany przez mężczyznę - przebija z opowieści empatia, zrozumienie i poważne potraktowanie.
Zaletą książki jest zwrócenie uwagi na problem aborcji i macierzyństwa.

Tatiasza Aleksiej | 2014-07-11

Warto przeczytać!

Ula | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Kolejna pozycja z serii o rodzinie lekarzy z Darem. Tym razem dzieje się (niemal) współcześnie w Ameryce, a lekarzem jest kobieta. Jak to u Gordona, nie brak przeróżnych wątków społecznych - na czoło wysuwa się motyw instytucji Planned Parenthood czyli kliniki aborcyjnej oraz problem braku powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Oba tematy są zdecydowanie abstrakcyjne dla Polaków, więc choć gorąco współczuję bohaterom ich ciężkiego losu, już na starcie odczuwam dystans do ich rozterek. Mamy też wątek dyskryminacji kobiet w miejscu pracy, rodzinę "patchworkową" i alkoholizm w tle. Poważne tematy przeplatają się, jak to w życiu, ze sprawami przyjemnymi - stopniowe urządzanie domu na wsi, romans z sąsiadem, spacery po lesie... Niestety całość zaczyna dość szybko przypominać telenowelę, a to, że dzięki Darowi bohaterka jest w stanie uratować życie czy dwa, choć z jednej strony w sumie realistyczne (jaki lekarz nie wykorzystałby takiego systemu wczesnego ostrzegania?), to z drugiej...

Emerald | 2014-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2014, Ebooki
Przeczytana: 26 października 2014

Akcja toczy się bardzo szybko, mam wrażenie, że aż za szybko. Historia dotyczy ważnych problemów amerykańskiej służby zdrowia i jak zawsze - wiejskiego lekarza, a właściwie lekarki. Najsłabsza część całej trylogii, mam wrażenie, że autor nie miał większego pomysłu na rozwój wątków w książce i dlatego całość wydaje się niespójna.

Tinkerbelle | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Nie będę oryginalna. Ta powieść jest słaba, szczególnie jeśli zestawi się ją z dwoma poprzednimi tomami. Nie ma polotu.

Emma | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Przeczytałam ostatnią część trylogii Gordona.
Książka jest zupełnie inna niż dwa pierwsze tomy. Inna, bo czasy są inne. Pierwszy tom, to Europa i Bliski Wschód w XI wieku, druga, to Ameryka XIX wieku, a akcja trzeciej dzieje się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.
Główna bohaterka, Roberta J. Col (jakże by inaczej), nie może znaleźć swojego miejsca w życiu. Chce, wbrew tradycji rodzinnej, zostać prawnikiem, jednak po ukończeniu prawa, decyduje się na dalsze studia, tym razem medyczne. Chce pomagać ludziom, ale zauważa, że w dzisiejszych czasach, lekarz nie jest uzdrowicielem widzącym cały organizm człowieka żyjącego w określonym środowisku i przez to cierpiącym na określone choroby, lecz rzemieślnikiem, a często wręcz bezdusznym trybem urzędu ochrony zdrowia. Obecnie lekarz pracuje dla pieniędzy spotykając się z pacjentem raz i przesyłając go dalej do innego specjalisty. Lekarz widzi tylko małą część ciała pacjenta i leczy tylko skutki, nie widząc przyczyn dolegliwości.
Roberta...

marek | 2014-12-29
Na półkach: Z USA, Przeczytane, 2014, Na papierze
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Książka jest o tyle inna od Medicusa (nie czytałem Szamana), że czytając miałem wrażenie, że jakiś "autor widmo" napisał książkę o lekarce i dla celów komercyjnych nadał jej imię - Roberta Cole i opublikował jako trzecia część trylogii.
Nie umniejsza to wartości książki - bo porusza ciekawe problemy współczesnej medycyny. Przyczepic się mozna do haotycznego stylu i nagłych przeskoków w czasie.

Daga | 2011-09-11
Przeczytana: 11 września 2011

Jestem rozczarowana. Nie wiem czy współczesność odarła tą historię z całej magii jaką miał Medicus czy po prostu autor nie miał koncepcji na tą książkę. Poważne tematy śmierć, wybaczanie, samotność włożone w ramy romansidła.