Władcy niebios

Wydawnictwo: Amber
The Heaven Makers
powieść australijska,
Drzewko

Wszechświat Chemów - nieśmiertelnych władców Galaktyki obejmuje również Ziemię, z jej interesującymi, choć szybko przemijającymi mieszkańcami. Ziemia stanowi prywatne królestwo namiestnika Fraffina, który ze swego Kreocentrum na dnie oceanu steruje losami kontynentów, państw i pojedynczych ludzi. Dla zabicia nudy wszystkich Chemów inscenizuje gigantyczne widowiska, kształtując ziemską...

Dla zabicia nudy wszystkich Chemów inscenizuje gigantyczne widowiska, kształtując ziemską historię wedle własnych potrzeb i pragnień niby przedstawienie teatralne. Jest gwiazdą pierwszej wielkości, jednak jego poczynania wywołują pewne podejrzenia w Centrali Universum.

Kontroli działalności namiestnika dokonuje Kelexel - specjalny agent Urzędu Zwalczania Przestępczości. Odkrywa on tajemnicę, iż Chemowie mogą łączyć się z Ziemianami, co więcej, znajdują w tym przyjemność i jedyny sens życia. Informacje te nie docierają do Centrali, Kelexel wpada bowiem w zastawioną przez Fraffina pułapkę...

twojastara | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Kolejne z "szybkich" opowiadań Herberta. Doskonała do czytania w środkach komunikacji zbiorowej:)

Daje się tu odczuć:
-klimat filmu noir(psycholog Andy, samotny wilk)/może trochę też SF klasy B z lat 50-tych
-pomieszany z operą mydlaną (Joe zabija żonę, jego córka żałuje że nie związała się z Andym itd.),
-oraz czymś bardziej w stylu Herberta - czyli psychologicznym SF.

Na tle tych kilku planów przewijają się pytania dotyczące bóstwa, nieśmiertelności, manipulacji. Tak, psychologicznych "rozkmin" nie brakuje, podobnie jak momentów w których bohaterowie rozgrywają się na wzajem emocjonalnie, tryumfują, bądź sromotnie się mylą.

PLUSY:
+koncept wielkiego Kreocentrum, pantovivora i wizja świata nieśmiertelnych Chemów
+przyzwoicie zbudowane postaci
+klimat noir/filmu SF klasy B z lat 50-tych.
MINUSY:
-opera mydlana
-nie jest to dzieło wybitne, ot opowiadanie do pociągu...

Mamerkus | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

Pierwsza moja styczność z twórczością Franka Herberta i czuję się rozczarowany. Pretekstowa fabuła, pretekstowi bohaterowie i świat przedstawiony, elementy te stanowią jedynie pole do popisu autora w dziedzinie psychologii na gruncie rozważań o nieśmiertelności. Ani to świeże (motyw nudnej nieśmiertelności), ani specjalnie ciekawe.

michał | 2013-03-03

Co mogę powiedzieć o tej książce.. Tak na pewno wszystkich, którzy jeszcze nie znają twórczości Herberta zachwyci wyobraźnia autora. Przynajmniej mnie zachwyciła, człowiek po prostu wymyśla takie rzeczy o których mi się nie śniło. A jak sądzisz, że tak nie jest, to znaczy że możesz pisać ksiązki, naprawdę dobre książki. Dla "Właców Niebios" charakterystyczny jest zwrot akcji na pod sam koniec opowiadania. Chyba jedyna taka książka tego autora. Aż prosi się o ekranizację, szczególnie teraz w dobie realistycznych efektów specjalnych. Polecam,"Władców" jak i całą resztę dorobku Franka.

bies | 2016-10-15
Tomasz | 2016-07-24