Czarodziejka z Darshivy

Wydawnictwo: Amber
Sorceress of Darshiva
malloreon, belgarion, belgarath
Pablos

Uciekając przed Zakathem i jednocześnie goniąc Zandramas, Garion i jego towarzysze docierają na wyspę Melcenę. Spotykają tam kulawego alchemika Senjiego, który w swej bibliotece przechowuje księgę wyroczni. Członkowie wyprawy odczytują z niej przyszłe losy syna Gariona i decydują się na zmianę planów. Porzucają trop Zandramas i kierują się w strone siedziby wieszczów - Kell...

Bacha85 | 2013-10-21
Przeczytana: październik 2013

Jest to przedostatni tom przygód Belgariona w Mallorei. Bohaterowie przemierzają kolejne krainy szykując się do ostatecznej konfrontacji światła i ciemności. I chociaż proroctwa oraz przepowiednie prowadzą czytelnika od pierwszej strony tej wielotomowej sagi, jednak niejednokrotnie potrafią zaskoczyć. Eddings zdradzając cel, do którego dążą potęgi stworzonego świata uchylił tylko rąbka tajemnicy. Można stwierdzić, że i to zbyt wiele, jednak uważam, że takie narysowanie pryszłości nie preszkadza w czzerpaniu radości z lektury.

Prolog wprowadza czytelnika do Melceny, kolebki handlu i nauki, w której bardzo sceptycznie podchodzi się do magii i pradawnych wierzeń. Drużyna premierza następne krainy leżące we wschodzniej części kontynentu molloreańskiego. Podobnie, jak w tomie drugim, tu tempo akcji również jest oszałamiające. Bohaterowie odwiedzają kolejne kraje, nie poświecając im zbyt wiele uwagi. Chociaż autor stara wleść opisy mijanych miejsc, każdemu z nich nadając wyjątkowe...

| 2013-07-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uff! Starcie z demonami Nahazem oraz Mordją mamy już za sobą. Melcena zwiedzona, wszystko, co trzeba, załatwione i można wyruszać do Kell... rzecz jasna, w towarzystwie uroczego, archaizująco-współczesnego przekładu pana Czajczyńskiego.

W tym tomie "Malloreonu" do drużyny Belgariona przyłącza się mój ulubiony bohater, Kal Zakath. Wszystko byłoby w najlepszym porządku, gdyby nie fakt, że jego decyzjami od tej pory kierowała będzie napuszona, patetyczna Prorokini Cyradis, która pewnego razu zjawiła się w jego namiocie i "wzięła go na zakładnika". Nie podoba mi się koncepcja, jaką wprowadzili tu Eddingsowie. W "Belgariadzie" losami postaci dowodziło Proroctwo - jako byt ponadczasowy, stojący ponad ziemską hierarchią miało do tego prawo. W "Malloreonie" natomiast ogromna wiedza (a co za tym idzie, także władza) spoczęła w rękach Dalów, co teoretycznie upoważnia ich do wydawania poleceń "narzędziom Konieczności". Wolałabym, aby Proroctwa Światła i Ciemności same aranżowały wydarzenia,...

Artur | 2014-12-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Kolejne zadania stają na drodze Garionowi. Tym razem już wie jak poważne jest spotkanie Dziecka Światła i Dziecka Ciemności i jakie konsekwencje czekają świat, kiedy wybór zostanie dokonany.
Droga drużyny nie jest prosta, a często urozmaicana kolejnymi próbami, walkami, zadaniami - wszystko co musi zostać wykonane aby wypełnić wszystkie przesłanki przepowiedni. Grupie udaje się być spójną i zgodną pomimo różnic w sposobie bycia i różnic charakterów, oraz głównemu dążeniu Gariona i Ce'Nedry do odzyskania syna.

Dodatkową ciekawostką występującą w tym tomie, a która była ciekawym urozmaiceniem, był szerszy niż do tej pory opis zmiany kształtu przez czarodziei, oraz ich odmienny sposób myślenia w zwierzęcej postaci.

W czasie podróży rozrasta się i sama drużyna, przy czym jest to poszerzenie grupy nie tylko o ludzkie postacie. Powoduje to oczywiście pewne implikacje, ale wydaje się, że jest to celowym zamierzeniem autora, które być może będzie rzutować na wydarzenia w kolejnym i...

Lavon | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

Fiu, fiu, jakże akcja uległa przyspieszeniu! Po dość nudnawym (przynajmniej dla mnie) trzecim tomie, historia znacznie nabrała rumieńców, jakby weszło w nią drugie życie. Na powrót nie mogę się oderwać od losów bohaterów i nie mogę się doczekać, co będzie dalej.

Już od samego początku uradował mnie fakt ujrzenia starej, dobrej gwardii. Aczkolwiek nie na długo, ale zawsze. Mam nadzieję, że to ich zapowiedź powrotu na dłużej.

Gdyby ktoś tak jak ja (przyznaję się bez bicia) - zwątpił w poprzednim tomie, czy to aby niezbyt wiele - niechaj sięga po ten tom jak najszybciej :) A mnie nie pozostało nic innego jak zabrać się za ostatnią już część, kończącą losy jakże bliskich mej duszy bohaterów. Nie lubię tego uczucia, gdy wiem, że coś skończy się już definitywnie..

NonReal | 2016-12-02
Na półkach: Fantasy, Przeczytane