Księgi Krwi 5

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horror ("Rebis")". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Clive Barker's Books of Blood volume V
83-85696-13-X
horror, opowiadania
horror
glass_arm

W V części "Ksiąg Krwi" kolejne cztery opowieści grozy: 1 Zakazany Wiele jest zakazów zbyt kategorycznych, by je złamać. Wiele opowieści zbyt przerażających, by były prawdziwe. Zanim w nie uwierzysz... 2 Madonna Była starsza niż legenda: Grzeszna Madonna, której piękne dzieci były marzeniem większości mężczyzn i nocnym koszmarem każdego z nich. 3 Dzieci krzyku Rajska wyspa, zagubiona na...

W V części "Ksiąg Krwi" kolejne cztery opowieści grozy:
1 Zakazany
2 Madonna
3 Dzieci krzyku
Rajska wyspa, zagubiona na skrzącym się morzu... Czy istnieje lepsze miejsce spisku na zgubę świata?
4 W ciele
Każdej nocy zamykali drzwi celi na dziesięć godzin; zamykali więźniów z ich żalem i tajemniczym strachem, i z czymś jeszcze. Czymś ze zwariowanego świata czystej rzezi, co czyhało po tamtej stronie ścian...

Galfryd | 2018-03-09
Przeczytana: 03 marca 2018

Piąty tom "Ksiąg Krwi" zawiera tylko 4 teksty, do tego jeden z nich - "Dzieci Krzyku" jest mocno nieudane, obłędna jakość pozostałych trzech opowiadań wynagradza jednak to czytelnikowi z nawiązką.

Zbiór otwiera "Zakazany" (znany powszechnie jako "Candyman za sprawą bardzo popularnej ekranizacji) - jedno z najlepszych, jeżeli nie najlepsze, opowiadanie całego cyklu. Pewna kobieta, szukając najciekawszych wzorów graffiti zapuszcza się do dzielnicy slumsów. Tam poznaje mrożące krew w żyłach miejskie legendy, dotyczące szeregu okrutnych morderstw popełnionych w dzielnicy. Próby ustalenia, czy w opowieściach tkwi ziarno prawdy zawiodą ją ramiona postaci z mrocznych snów, przywoływanego w napisach na murach Cukiernika (Candymana),

"Madonna" to kolejna manifestacja barkerowskiego feminizmu w postaci budzącego dreszcze miejskiego horroru, opisującego tajemnice ukryte w labiryncie miejskiej pływalni. W jej centrum postać z dziwnych koszmarów, tytułowa Madonna rodzi swe alienopodobne...

fałszywy | 2015-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Kolejna porcja opowiadań brytyjskiego króla horroru rozczarowuje i tonie pod ciężarem zmarnowanego potencjału.
ZAKAZANY to najlepszy tekst w tym zbiorze, jednak daleko mu do świetnej ekranizacji. Cały czas miałem wrażenie, jakbym czytał zubożały szkic wstępnej wersji scenariusza filmu. Mimo to klimat i intrygująca historia wręcz wylewają się litrami.
MADONNA wraz z autorem nie do końca chyba wiedziała, w którą stronę chce zmierzać i jaką opowieść nam zaserwować. Odrobina barkerowskich obrzydliwości wymieszana z lovecraftowskim nieznanym sprawiają, że da się tekst w ogóle czytać.
DZIECI KRZYKU to najsłabsze opowiadanie. Kilka intrygujących pomysłów brutalnie zderza się z kiepskim warsztatem autora. Ewidentnie widać, że poza ogólnym zarysem historii nieudolnie walczył z kolejnym scenami, gubiąc się o czym tak naprawdę chce pisać.
W CIELE to idealny przykład fantazji i bogatej wyobraźni autora. Niestety świetny motyw miasta morderców i niemożliwej walki z przeznaczeniem stoi w cieniu...

ZadokAllen | 2013-12-20

Bardzo dobry zbiór opowiadań, najbardziej podobał mi się rozpoczynający nowelę utwór "Zakazany". Myślałem że będzie bardziej powiązany fabularnie z filmem (który widziałem wcześniej), jednak mimo tej znacznej rozbieżności opowiadanie wciąga klimatem i niezłym pomysłem. Drugie opowiadanie które przypadło mi do gustu to kończący zbiór utwór "W ciele", gdzie akcja rozgrywa się w więziennych klimatach. Pozostałe dwa opowiadania "Madonna" i "Dzieci krzyku" mimo iż na dobrym poziomie nie zapadają szczególnie w pamięć.

Korron | 2018-04-19
Pawkens | 2017-12-26