Księga Krwi 2

Tłumaczenie: Jan Pultyn
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horror - Phantom Press". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Clive Barker's books of blood 2
horror, opowiadania
horror
glass_arm

Kolejne opowieści z Księgi Krwi ukazują ciemną drogę, która prowadzi z życia do nieznanych miejsc. Podążają nią tylko nieliczni. Większość ludzi sunie rzęsiście oświetlonymi ulicami, opuszczając życie z modlitwą na ustach. Ale po niektórych - wybranych - przychodzą zmory, aby zabrać ich na drogę potępionych...

Zabrałam się za drugą "Księgę krwi" zaraz po skończeniu pierwszej. Początek był obiecujący, opowiadanie "Lęk" rozkręcało się fenomenalnie. Niestety, jego zakończenie to moim zdaniem zmarnowany potencjał. Dalej też było gorzej niż w jedynce, niby dobrze się czytało, ale czegoś ciągle brakowało. "Nowe Morderstwa Przy Rue Morgue" mogę określić jako niezłe, reszta opowiadań jest niestety przeciętna.

Bosy_Antek | 2012-10-09
Przeczytana: 08 października 2012

Miałem około 14 lat. Późna podstawówka. Trwała właśnie wigilia klasowa. Koleżanki i koledzy wymieniali się prezentami, mniej lub bardziej udanymi. Niektórzy całkiem nieźle symulowali entuzjazm. Inni cieszyli się naprawdę z "anonimowych" podarunków.

Mi przypadła w udziale niewielkich rozmiarów książeczka - "Księga krwi" autorstwa Clive'a Barkera.

Nie wiem, dlaczego ktoś mógł pomyśleć, że nastolatkowi spodoba mi się na przykład opowiadanie pod tytułem „Nocny pociąg z mięsem” lub „Blues świńskiej krwi”, w którym opętana świnia (!!!) zajada się ludzkim mięsem.

Cóż, ziarno zostało zasiane wcześnie, stałem się fanatykiem wszelkiego rodzaju horrorów, opowieści grozy i tym podobnych klimatów, choć do Clive’a Barkera wróciłem dopiero teraz na fali sentymentu bardziej niż realnej fascynacji czytelniczej.

Z horrorami jest generalnie problem – jako gatunek niższego rzędu musi horror chcąc nie chcąc być oceniany dwutorowo. Z jednej strony staje się przedmiotem nieustających kpin (żeby...

Fantomas | 2014-03-29

Zatwardziali krytycy wszelakich horrorów, misternie snując w swoich główkach wyobrażenie tego gatunku, na ogół oczyma wyobraźni dostrzegają właśnie takie "Księgi Krwi II". Owszem, da się przeczytać, są nawet dobre momenty, ale generalnie, umówmy się, kiedy sięgam po jakiś tytuł, mam nadzieję, że nie będzie to tzw. "podrzędna groza", taka jak oceniana w tej chwili "Księga Krwi II". Plusem takich książek jest to, że są po prostu krótkie i akcja nie jest przeciągana, dzięki czemu przynajmniej nie męczą czytelnika.

Czarna_Sarna | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Antologie
Przeczytana: 2013 rok

Miła, szybka lektura dla fanów horrorów. Nie czytałam innych części więc nie mogę się odnieść. W obrębie samej części 2, najlepsze wydaje się opowiadanie "Lęk" (oryginalne i ciekawe, nie tyle przerażające czy straszne, co niepokojące). Co do reszty, nie można oprzeć się wrażeniu, że już gdzieś się to czytało lub oglądało, a opowiadanie nawiązujące do E. A. Poe jest wręcz nieco żenujące. Mimo wszystko, całość jest zgrabnie napisana, pobudza wyobraźnię w przyjemny sposób.

Kamil Piekarski | 2016-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Druga część trzyma poziom poprzedniczki. Znowu dostajemy krwawe, ale i intrygujące opowiadania spod pióra Clive'a Barkera.
"Lęk" - ciekawa historia o badaniu zachowania zlęknionego człowieka. Okrutne, ale intrygujące. 8/10
"Piekielna konkurencja" - bieg charytatywny, w którym od setek lat toczy się bój o istnienie strefy profanum. 8/10
"Nowe morderstwa przy Rue Morge" - barkerowski hołd oddany największemu pisarzowi grozy, czyli Edgarowi Allanowi Poemu. 7/10
"Jacqueline Ess: jej wola i testament" - historia kobiety o zdolnościach telekinetycznych, przy pomocy których zabija swoich kochanków. Barkerowska odpowiedź na "Carrie"? 8/10
"Skóry ojców" - mocny koniec. Opowiadanie nieźle ryje mózg. 6/10
Chętnie sięgnę po kolejne części Ksiąg krwi, nie tylko dlatego, że Barker to mój ulubiony pisarz. Chcę się dowiedzieć co jeszcze mieści się w jego wyobraźni.

Domenico | 2012-11-02

Horror fantasy, czasem obrzydliwy.

Bernard Black | 2017-03-04
Przeczytana: 16 listopada 2012