Nieznanemu bogu

To a God Unknown
83-7129-852-8
klasyka
glass_arm

Początek XX wieku. Młody syn farmera wyrusza na zachód, do Kalifornii w poszukiwaniu swojego miejsca i własnego kawałka ziemi. Nie wie, jaką walkę będzie musiał stoczyć o tę ziemię.

Ewa Kowalska | 2011-08-28
Przeczytana: 27 września 2011

"Nieznanemu bogu" to opowieść o dręczących poszukiwaniach sprawczej siły wyższej. Ta nieznana siła ma decydować o pomyślności i biedzie, o deszczu i suszy, o płodności i wyjałowieniu.
Bohaterem powieści jest młody osadnik, który ma pragnienie, aby jego ziemia bujnie rodziła. Poznajemy historię nieskrępowanego osadnictwa: czytamy o budowaniu domów i zagród, o uprawie roli i rodzeniu dzieci. A nad tym wszystkim góruje poczucie bezpieczeństwa płynące z przekonania, że cała pomyślność płynie dzięki czci oddawanej przyrodzie. Obserwujemy zatem proces wtórnego pogaństwa, cofamy się mentalnie do czasów, kiedy drzewo jest synonimem boga - do niego przynosi się jedzenie z uczty, przedstawia niemowlęta, zwierza z problemów. Kiedy poznajemy tę krainę szerzej, okazuje się, że są takie miejsca, gdzie w podziękowaniu za dobry dzień składano krwawe ofiary ze zwierząt, aby wywołać upragniony deszcz tańczono w dzikim kręgu w tumanach kurzu i błota.
Zapewne takie zachowania mają posmak...

Marta | 2014-09-15

Bardzo lekko się czyta, styl Steinbecka dobry jak zawsze. Sama fabuła zapowiadała się bardzo dobrze. Jednak im dalej, tym gorzej. Religijny fanatyzm nigdy nie będzie dobry, bez różnicy czy czci się drewniany krzyż czy ogromne drzewo. Brak w bohaterach było racjonalności i zdrowego rozsądku. Podejrzewam, że autor chciał wpleść tu jakiś *magiczny* element, ale dało to dosyć nieciekawy efekt. Co do praw natury; to logiczne, że warunkowały wtedy życie farmerów. Ale prawa religii były tu niesamowicie przerysowane i budziły już pod koniec niesmak.

kroofy | 2013-03-17
Przeczytana: 1999 rok

Czytałam ją bardzo dawno temu, jeszcze jako nastolatka, ale utkwiła mi w pamięci.
Czas klęski i nieurodzaju zmusza bohaterów do poszukiwań nie tylko sensowych (?) rozwiązań jak przetrwać, ale również wiary, swoistego mistycznego wsparcia.
Z pewnością do niej wrócę przy pierwszej lepszej okazji choćby z ciekawości czy odbiorę ją w podobny sposób, czy dalej będzie pociągać mnie swoim smutkiem i niesamowitymi opisami natury.

sabja | 2013-07-16

Steinbeck jak zwykle stworzył dzieło wybitne. Wstrząsa, porusza do głębi, zmusza do zastanowienia się nad istotą naszego człowieczeństwa i tego do czego ludzkość zmierza. Momentami drastyczna, przerażająca a przede wszystkim mroczna opowieść o człowieku, który tak kochał ziemię, która posiadał, że sam się w tym wszystkim zatracił. Opowieść o prostym życiu, strachu, nadziei a przede wszystkim o fanatyzmie i religii, którą człowiek tworzy dla własnych potrzeb.

Travisx85 | 2013-09-28
Przeczytana: maj 2013

Ostatnio znalazłem na półce w bibliotece i jakoś nie mogłem się za nią zabrać. Jak zacząłem to w niej utonąłem, chociaż bardzo mnie dobiła w kilku momentach to jednak mi się podoba

KoRnelkA | 2013-05-12
Przeczytana: 11 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść o prowadzącym do szaleństwa przywiązaniu do ziemi i natury, pierwotnych instynktach, składaniu ofiar i pogańskich obrzędach mających sprowadzić deszcz. A jednocześnie główny bohater zawiera w sobie sprzeczność - jakoś mam wrażenie że niezbyt mu zależy na własnej żonie, jak również bez problemu "pozbywa się" swojego dziecka. Jedyne na czym mu zależy to drzewo i porośnięty mchem głaz... Można przeczytać.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-28