Z pól i lasów na stół i do spiżarni

Wydawnictwo: Muza
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7495-799-1
Dorota Smakuje

Las jest kolebką naszej cywilizacji. Dla praprzodków człowieka stanowił naturalne schronienie i podstawę zaopatrzenia w żywność. Współcześnie las, uzupełniający produkty z pól, zyskał funkcję rekreacyjną - najczęściej kojarzoną z grzybobraniem. Oprócz grzybów las dostarcza nam również jagód, owoców, które mogą wzbogacić stół i spiżarnię, orzechów, i roślin zielnych. I o wykorzystaniu tych darów traktuje niniejsza książka.Metody utrwalania darów lasu, aby wykorzystać je z największym pożytkiem dla smaku, zdrowia i radości życiaOryginalne potrawy z grzybów, jagód, orzechów, owoców krzewówi drzew - przygotowane bez konserwantów i udoskonalaczySmakołyki z domowej spiżarni: susze, marynaty, kiszonki, solanki i inne przetwory, które z pewnością zachwycą domowników i gości

Dorota Smakuje | 2010-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2010

Zaintrygowała mnie ta książka, bo nie spotkałam się do tej pory z pozycja wydawniczą, która by przedstawiała tak wiele odmian roślin, można powiedzieć „dziko żyjących”a które mogą być materiałem do eksperymentów kulinarnych.

Na tapecie znalazly się więc:

grzyby

tarnina

dzika jabłoń

grusza pospolita

orzechy

Każde z wyżej wymienionych zasłużyło sobie na własny rozdzialik w którym znajdziemy: opis rośliny, jej historię, miejsca występowania, metody przetwarzania i utrwalania oraz oryginalne przepisy na potrawy.

Ja swój egzemplarz już intensywnie przewertowałam i do wypróbowania zaznaczyłam sobie:

Borowiki marynowane po podlasku

Bułeczki z czarnymi jagodami

Konfitura z borówek

Śledź zawijany w sosie żurawinowym

Chleb żurawinowo-orzechowy

Chłodzący napój z malinami