Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Nadciągająca burza

Tłumaczenie: Alicja Unterschuetz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Thunderhead
dona

Kolejna książka autorów pamiętnego Reliktu i Relikwiarza, a także Zabójczej fali. Cywilizacja, która kwitła tysiąc lat temu, by potem w tajemniczy sposób zniknąć… lud, który budował drogi, choć nie znał koła, który poznaczył krajobraz amerykańskiego Południowego Zachodu mnóstwem naskalnych siedlisk, latarni, miejsc kultu i planetariów; którego współcześni archeolodzy wciąż nie do końca...

Cywilizacja, która kwitła tysiąc lat temu, by potem w tajemniczy sposób zniknąć… lud, który budował drogi, choć nie znał koła, który poznaczył krajobraz amerykańskiego Południowego Zachodu mnóstwem naskalnych siedlisk, latarni, miejsc kultu i planetariów; którego współcześni archeolodzy wciąż nie do końca rozumieją… Kiedy życie osobiste i kariera archeolog Nory Kelly zdają się zmierzać donikąd, gwałtowny, niewytłumaczalny wypadek sprawia, iż trafia w jej ręce tajemniczy list. Ów list, napisany przez jej ojca, który przepadł bez wieści na dalekiej pustyni szesnaście lat wcześniej, podsuwa wskazówki co do lokalizacji legendarnego miasta ukrytego w krainie czerwonych skał i kanionów w południowej części stanu Utah - Quiviry, cudownego złotego miasta Indian Anasazi. Przekonana, iż ojciec naprawdę odkrył Quivirę, Nora organizuje ekspedycję i prowadzi swój zespół w górę Lake Powell, do wylotu Serpentine Canyon. W surowym labiryncie kanionów, wśród nagiej, kamienistej pustyni, znajdzie zarówno spełnienie swoich największych nadziei, jak i urzeczywistnienie najcięższych koszmarów. Ponieważ właśnie tam, ukryte w cieniu spalonych słońcem klifów, spoczywają nieopisane skarby i znajduje się rozwiązanie największej zagadki amerykańskiej archeologii - i nieubłagana śmierć…

Dortek | 2018-02-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2018

Z pewnością sięgnę jeszcze po książki duetu Preston & Child. Potrafią pisać. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne słowa. Wszystko ma swoje miejsce i sens. Książkę, o wyprawie archeologów w kaniony stanu Utah ‘czyta’ się obrazami, niemal wyświetlając w głowie wartką akcję w stylu Indiana Jones'a. Wszystko zaczyna się od starego listu ojca Nory, który oznajmia, że odkrył tajemnicze miasto Indian Anasazi, Quiverę. Nora rusza tym śladem. Niestety, dotarcie na miejsce nie oznacza końca problemów. Czyhające niebezpieczeństwo wręcz nabrzmiewa. Kto wyjdzie cało z tej opresji, jakie instynkty zawładną ludźmi, czy żądza wzbogacenia i sławy weźmie górę nad rozsądkiem? Przekonajcie się sami.

agata | 2018-04-08

Wciągnęła mnie zupełnie, mnie przeciwniczkę thrillerów?! Dzięki tej książce dowiedziałam się o kulturze Indian Anasazi, o istnieniu których nie miałam pojęcia. A warto poczytać i pooglądać informacje o ich życiu. Dobrze by było, aby historię każdego narodu można było poznawać dzięki takim wydawnictwom. Zapewniam, że nikt się nie będzie nudził.

Nesihonsu | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, Tajemnica

Druga ulubiona po Zabójczej fali książka duetu. Dość powiedzieć, że po lekturze namiętnie poszukiwałam zdjęć opisanych w tekście lokalizacji i zaczęłam planować, niestety wciąż jeszcze niezrealizowaną, wycieczkę do atrakcji geologiczno- archeologicznych stanu Utah. Sporo zabawy przy oddzielaniu miejsc prawdziwych i wymyślonych przez autorów. Bo pustynna sceneria pełna kolorowych skał, wąwozów i wtopionych w nie artefaktów pozostałych po wymarłej cywilizacji to jeszcze jeden bohater tej opowieści. Prawdziwa uczta nie tylko dla miłośników tajemnic i suspensu ale i geologii.

Bodaj najlepsza książka duetu Preston-Child. Być może dlatego cenię ją wyżej od innych, bo pojawia się w niej watek, choć to raczej złe słowo - osią fabularną powieści - jest poszukiwanie legendarnego miasta Quivira, a szerzej kultura Anasazi. Niewiele o nich wiadomo. Pozostały osiedla, które budowali pod nawisami skalnymi w niemal pionowych kanionach Południowego-Zachodu dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i… niewiele więcej. Zniknęli w połowie XIV wieku. Mesa Verde, Canyon de Chelly, Montezuma Castle, Betatakin… Czy wszystkie osiedla zostały odnalezione? Prawdopodobnie nie. Arizona, Nowy Meksyk, Colorado, Utah to setki tysięcy kanionów, tylko część tak naprawdę zbadanych, więc może Quivira istnieje…
Mało w Polsce ukazało się książek o prekolumbijskiej Ameryce, jeszcze mniej o kulturach, które istniały na terenach dzisiejszych Stanów, a które przestały istnieć zanim pojawili się biali (choćby Cahokia Mounds, czyli kultura Missisipi). C. W. Cerama „Pierwszy Amerykanin” i...

| 2012-11-12

Bardzo dobra powieść sensacyjna. Nie zanudza, płynnie rozwija się akcja. Spełnia postawione przed nią oczekiwania- dostarcza rozrywki tak samo jak i dobre kino. Jeśli ktoś nie oczekuje od książki wysublimowanego smaku pełnego erudycji i filozofii, a chce posiedzieć zimą w ciepłym fotelu i poczuć między zębami piach pustyni i dreszcz przygody, to gorąco polecam. Warta przeczytania i zapewne przeczytam jeszcze coś napisanego przez panów Prestona i Childa.

książek: 2041
Nalupia | 2013-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2013

To moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z duetem Preston & Child. Książkę, mimo swej objętości, przeczytałam w 2 dni. Tajemnica, przygoda w stylu Indiana Jons'a, czyhające niebezpieczeństwo to zdecydowanie dobry przepis na rewelacyjną książkę. Polecam!

waldek1982 | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

Spin-off serii z detektywem Pendergastem...tyle że bez samego Pendergasta. Mamy tu więc do czynienia z piękną i inteligentna panią archeolog Norą Kelly oraz dziennikarzem Billem Smithbackiem oraz grupą naukowców wyruszających w poszukiwaniu legendarnego miasta "ze złota" Indian Asanazi oraz zaginionego przed laty ojca Nory Kelly. Książka ta w przeciwieństwie do serii z Pendergastem jest przede wszystkim książką przygodową chociaż także z elementami thillera, a przez chwilę nawet znajdziemy tu coś z mrocznego horroru. Z całą pewnością akcja rozwija się tutaj wolniej ale czy to źle? Jeżeli kogoś nie zrażą nieco przydługie opisy krajobrazu odludnych, górzystych terenów w płd-wsch części USA, a jest fanem obu autorów to powinien po tą powieść sięgnąć.. jak dla mnie rewelacja. Przy okazji warto zaznaczyć, że akcja powieści toczy się gdzieś pomiędzy " Relikwiarzem", a "Gabinetem osobliwości" i szczególnie w tej drugiej książce znajdziemy do niej trochę odwołań.

majek | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Child & Preston, Preston & Child - koło tych panów nie da się przejść obojętnie! Ich książki porywają Czytelnika w świat przygody, akcji, ale też... strachu? Nie oszukujmy się: czytając "Nadciągającą burzę" nie raz miałam ochotę przykryć się bezpieczną kołderką i dopiero wtedy ruszyć dalej. W dodatku zespół C&P pisze w taki sposób, że praktycznie czułam na skórze piasek z kanionów, albo słyszałam na własne uszy szum wody.
Szkoda mi tylko jednego z bohaterów, jednak nie będę zdradzać którego. Powiem tylko, że gorąco polecam :)

Edit: Jedno małe "ale" - tłumacza powinno się powiesić za.. uszy za dialog pomiędzy Norą, a Holroyd'em o "rowerach". Eh.

Krysztyna | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Świetne uzupełnienie serii o Agencie Pendergaście! Serdecznie polecam!

Mamerkus | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Bardzo dobrą powieść przeczytałem. Lubię sobie od czasu do czasu zapodać dzieła duetu Lincoln-Child, panowie nie schodzą poniżej pewnego całkiem przyzwoitego poziomu. "Nadciągająca burza" jest już piątą w ostatnim czasie powieścią tychże autorów i trzeba przyznać, że każda z nich miała coś ciekawego do zaoferowania. "Nadciągająca burza" plasuje się zaraz po "Relikcie", a więc w moim przypadku jest to świetna rekomendacja.

C.d. na: http://mamerkus.blogspot.com/2013/03/misterium-ludu-anasazi.html