Nadciągająca burza

Tłumaczenie: Alicja Unterschuetz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Thunderhead
dona

Kolejna książka autorów pamiętnego Reliktu i Relikwiarza, a także Zabójczej fali. Cywilizacja, która kwitła tysiąc lat temu, by potem w tajemniczy sposób zniknąć… lud, który budował drogi, choć nie znał koła, który poznaczył krajobraz amerykańskiego Południowego Zachodu mnóstwem naskalnych siedlisk, latarni, miejsc kultu i planetariów; którego współcześni archeolodzy wciąż nie do końca...

Cywilizacja, która kwitła tysiąc lat temu, by potem w tajemniczy sposób zniknąć… lud, który budował drogi, choć nie znał koła, który poznaczył krajobraz amerykańskiego Południowego Zachodu mnóstwem naskalnych siedlisk, latarni, miejsc kultu i planetariów; którego współcześni archeolodzy wciąż nie do końca rozumieją… Kiedy życie osobiste i kariera archeolog Nory Kelly zdają się zmierzać donikąd, gwałtowny, niewytłumaczalny wypadek sprawia, iż trafia w jej ręce tajemniczy list. Ów list, napisany przez jej ojca, który przepadł bez wieści na dalekiej pustyni szesnaście lat wcześniej, podsuwa wskazówki co do lokalizacji legendarnego miasta ukrytego w krainie czerwonych skał i kanionów w południowej części stanu Utah - Quiviry, cudownego złotego miasta Indian Anasazi. Przekonana, iż ojciec naprawdę odkrył Quivirę, Nora organizuje ekspedycję i prowadzi swój zespół w górę Lake Powell, do wylotu Serpentine Canyon. W surowym labiryncie kanionów, wśród nagiej, kamienistej pustyni, znajdzie zarówno spełnienie swoich największych nadziei, jak i urzeczywistnienie najcięższych koszmarów. Ponieważ właśnie tam, ukryte w cieniu spalonych słońcem klifów, spoczywają nieopisane skarby i znajduje się rozwiązanie największej zagadki amerykańskiej archeologii - i nieubłagana śmierć…

Nesihonsu | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, Tajemnica

Druga ulubiona po Zabójczej fali książka duetu. Dość powiedzieć, że po lekturze namiętnie poszukiwałam zdjęć opisanych w tekście lokalizacji i zaczęłam planować, niestety wciąż jeszcze niezrealizowaną, wycieczkę do atrakcji geologiczno- archeologicznych stanu Utah. Sporo zabawy przy oddzielaniu miejsc prawdziwych i wymyślonych przez autorów. Bo pustynna sceneria pełna kolorowych skał, wąwozów i wtopionych w nie artefaktów pozostałych po wymarłej cywilizacji to jeszcze jeden bohater tej opowieści. Prawdziwa uczta nie tylko dla miłośników tajemnic i suspensu ale i geologii.

| 2012-11-12

Bardzo dobra powieść sensacyjna. Nie zanudza, płynnie rozwija się akcja. Spełnia postawione przed nią oczekiwania- dostarcza rozrywki tak samo jak i dobre kino. Jeśli ktoś nie oczekuje od książki wysublimowanego smaku pełnego erudycji i filozofii, a chce posiedzieć zimą w ciepłym fotelu i poczuć między zębami piach pustyni i dreszcz przygody, to gorąco polecam. Warta przeczytania i zapewne przeczytam jeszcze coś napisanego przez panów Prestona i Childa.

książek: 1906
Nalupia | 2013-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2013

To moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z duetem Preston & Child. Książkę, mimo swej objętości, przeczytałam w 2 dni. Tajemnica, przygoda w stylu Indiana Jons'a, czyhające niebezpieczeństwo to zdecydowanie dobry przepis na rewelacyjną książkę. Polecam!

majek | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Child & Preston, Preston & Child - koło tych panów nie da się przejść obojętnie! Ich książki porywają Czytelnika w świat przygody, akcji, ale też... strachu? Nie oszukujmy się: czytając "Nadciągającą burzę" nie raz miałam ochotę przykryć się bezpieczną kołderką i dopiero wtedy ruszyć dalej. W dodatku zespół C&P pisze w taki sposób, że praktycznie czułam na skórze piasek z kanionów, albo słyszałam na własne uszy szum wody.
Szkoda mi tylko jednego z bohaterów, jednak nie będę zdradzać którego. Powiem tylko, że gorąco polecam :)

Edit: Jedno małe "ale" - tłumacza powinno się powiesić za.. uszy za dialog pomiędzy Norą, a Holroyd'em o "rowerach". Eh.

Mamerkus | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Bardzo dobrą powieść przeczytałem. Lubię sobie od czasu do czasu zapodać dzieła duetu Lincoln-Child, panowie nie schodzą poniżej pewnego całkiem przyzwoitego poziomu. "Nadciągająca burza" jest już piątą w ostatnim czasie powieścią tychże autorów i trzeba przyznać, że każda z nich miała coś ciekawego do zaoferowania. "Nadciągająca burza" plasuje się zaraz po "Relikcie", a więc w moim przypadku jest to świetna rekomendacja.

C.d. na: http://mamerkus.blogspot.com/2013/03/misterium-ludu-anasazi.html

peggy | 2011-07-31
Przeczytana: 2010 rok

Uwielbiam książki, z których można się również czegoś nauczyć. Jak zwykle nie zawiodłam się.

Via | 2016-02-16
Przeczytana: grudzień 2015

Książka gdzieś pomiędzy "Relikwiarzem" a "Gabinetem osobliwości", ale bez Pendergasta. Za to z Norą Kelly i Billem Smithbackiem. Atmosfera nie jest ciężka, a autorzy kaniony opisują bardzo obrazowo i czyta się tak jakby się oglądało film z pięknymi zdjęciami.
Więcej:

wirydiana | 2012-05-02
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Kolejna odsłona wspólnej pracy duetu Preston & Child. Utrzymana w konwencji archeologiczno - przygodowej opowieść z kręgu historii w stylu Indiany Jonesa.
Od wielu lat krążą w świecie archeologicznym opowieści o tajemniczym mieście Indian Anasazi, Ouivirze. Wszyscy o nim słyszeli, ale nikomu nie udało się go odnaleźć. Jednak jest grupa zdeterminowanych osób, które za wszelką cenę (nawet własnego życia) chce rozwiązać tę zagadkę. Należał do nich archeolog- amator, ojciec Nory. Większość swego życia spędził na bezowocnych poszukiwaniach archeologicznych w które wciągnął własne dzieci. Niestety, przed szesnastoma laty zaginął bez wieści.
Nora Kelly, pracownik instytutu archeologicznego, pewnego dnia otrzymuje wiadomość od swej dawnej sąsiadki. Na opuszczonym rodzinnym ranczu dzieją się dziwne rzeczy. Najprawdopodobniej zamieszkali tam bezdomni lub okoliczna młodzież przystąpiła do całkowitej demolki gospodarstwa. Nora, wiedziona poczuciem obowiązku, postanawia to sprawdzić. Tuż po...

Renee | 2011-09-04
Przeczytana: 04 września 2011

Książkę czytałam, czytałam i czytałam. Pomimo pochlebnych recenzji mnie powieść nie zachwyciła.Nie mogę powiedzieć, że książka nie jest ciekawa, bo jest nawet bardzo. Można się wiele dowiedzieć, bo kto z nas słyszał o rdzennych mieszkańcach Ameryki Indianach Anasazi oraz ich tajemniczym, zaginionym mieście. Długo nie mogłam się jakoś w tą opowieść wciągnąć. Powieści moim zdaniem zaszkodziła obszerność ponad 500 stron, a samo przygotowanie ekspedycji archeologicznej ciągnie się przez ponad 100 stron. Myślę, że to wszystko doprowadziło mnie do pewnego znużenia przygodami archeolog Nory Kelly.

emwilga | 2014-01-30

Książka trzyma w należytym napięciu, co cenię sobie w pozycjach autorstwa tych pisarzy. Ciekawy wątek o nieodkrytych skarbach Indian Anazasi może pobudzić naszą ciekawość, a wzmaga ją troska o zagrożone życie głównych bohaterów.

Gorąco polecam tę książkę!