Druga Księga Dżungli

Tłumaczenie: Józef Birkenmajer
Cykl: Księga dżungli (tom 1-2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Second Jungle Book
Druga, Księga, Dżungli
megiddovl

Drugi cykl luźno ze sobą powiązanych opowiadań o zwierzętach i Mowglim - chłopcu przygarniętym przez wilczą rodzinę i wychowanym przez niedźwiedzia Baloo, panterę Bagheerę i węża Kaa.

onika | 2016-09-09
Przeczytana: wrzesień 2016

Jako dziecko nigdy nie chciałam mieć psa ani kota. Marzyłam o Panu Nilssonie i o malutkim, zwinnym ichneumonie. Pana Nilssona zazdrościłam Pippi Langstrumpf, ale to dzielna mangusta walcząca z kobrą skradła moje serce za sprawą czarno-białego filmu produkcji radziecko-indyjskiej. Disneyowskiej wersji „Księgi dżungli” organicznie nie znoszę i długo ta kreskówka zniechęcała mnie do zapoznania się z książką Kiplinga. W końcu słabość do Rikki-tikki-taviego skłoniła mnie, bym sięgnęła po ten utwór…i jestem nim zachwycona.

Na moje szczęście w jednym tomie miałam obie części „Księgi dżungli”, która jest zbiorem opowiadań i nie wszystkie dotyczą przygód Mowgliego. Jest coś w kiplingowskiej narracji, co mnie uspokaja, a czego nie umiem dokładnie sprecyzować. Pisarz w mistrzowski sposób zantropomorfizował swoich zwierzęcych bohaterów, dzięki czemu łatwo pokochać tych pozytywnych i jeszcze łatwiej znienawidzić tych złych. Podziwiam sposób, w jaki autor przedstawił prawa natury, które są...

chrispu | 2014-04-27

Książka nieco lepsza od Księgi Dżungli, głównie z sprawą większej ilości opowiadań o chłopcu wychowanym w dżungli. I podobnie jak to jest w części pierwszej mamy tu baśniowo legendarny klimat Indii z ludźmi w tle oraz jedno oderwane od tego klimatu opowiadanie ze świata Eskimosów. Jeśli ktoś polubił (przeczytał/przebrnął)przez Księgę Dżungli, tę książkę będzie mu się czytało już łatwiej - niejako "z rozpędu". Ale muszę przyznać, że nie jest to literatura do której chce się często wracać. O ile w ogóle. Lepiej sobie film oglądnąć.

książek: 2098
Wojciech Gołębiewski | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Druga część ciekawsza od pierwszej, lecz tylko dla zauroczonych od początku tą piękną baśnią o alegorycznym życiu zwierząt. Inni niech nie marnują czasu, bo tego nie przyswoją, a po złości negatywnie ocenią zaniżając średnią, która jest na LC nader skromna 6,52 (285 ocen i 18 opinii).

Z kolei tych, którzy połknęli bakcyla i chcą poznać dalsze losy Mowgliego, nie ma potrzeby przekonywać o przyjemnościach towarzyszących tej lekturze, więc tylko powiem, że nastrój ona poprawia.

Renax | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Druga część 'Księgi dżungli' była dla mnie ciekawsza niż pierwsza. Nawet dokładnie przeczytałam wszystkie opowiadania, w przeciwieństwie do pierwszej części, w której było ciężko..
Nieprzemijające wartości utworu to zauważenie praw natury, tego, ze zwierzęta kierują się sprawiedliwszymi prawami, w ogóle, ze są stworzeniami, które CZUJĄ i ODCZUWAJĄ. Sto lat temu była to nowość. Prawdę mówiąc, dla wielu ludzi wciąż jest to nowość,np. że pies czuje ból.
Opowiadania były przedstawione według wewnętrznej logiki, aby ukazać świat zwierząt jako sprawiedliwszy niż świat ludzi. Kilkakrotnie zauważyłam analogie, gdy płynęły porady dla zwierząt, które odnoszą się tak naprawdę do ludzi. Np. 'Myć się należy codziennie: od czubka głowy aż do kity'. Jakże życiowa porada, szczególnie gdy właściciel jedzie środkami transportu zbiorowego....
Świat przedstawiony był ciekawy, obrazy dopracowane. Zainteresowała mnie szczególnie historia Innuitów, w której czytelnik widzi jak bardzo człowiek i...

Attia | 2016-01-06

Wypożyczyłam tą książkę z biblioteki, po tym, jak byłam zafascynowana 1cz. No niestety nie udało mi się jej przeczytać. Tak jakoś wyszło. W tym roku jednak postaram się za nią zabrać ;)

Druga Księga Dżungli to bezdyskusyjnie biblia mojego dzieciństwa. Mój tato znalazł ją gdzieś porzuconą i przyniósł mi a ja adoptowałam ją z radością i wkrótce zakochałam się w historiach o hinduskim chłopcu i jego zwierzęcych przyjaciołach. Do dziś uwielbiam staroświecki urok tego tłumaczenia. Prawie wszystkich wierszy nauczyłam się na pamięć i do większości ułożyłam melodie śpiewając sobie z upodobaniem, szczególnie "Pieśń Mowgliego złorzeczącą ludziom" - "Rozpętam bujne chaszcze i przeciw wam poduszczę by starła wasze sadyby zawezwę całą puszczę..." albo zbiór wilczych praw. W tamtych czasach nie miałam szans aby zobaczyć choćby na zdjęciach sambary, nilgau i dhole ale w pewnym sensie był to też mój pierwszy przewodnik po faunie Indii.

książek: 1933
Efemeryda | 2017-11-16
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2017

Przeczytałam wiele lat po pierwszej i nie zrobiła na mnie już takiego wrażenia jak pierwsza księga dżungli. Mimo dodatkowych opowieści snutych przy obozowym ognisku (samych w sobie niezłych), to losy dojrzałego Mowgliego są już za ludzkie. Brak mi tu twardych wręcz bezwzględnych ale sprawiedliwych praw dżungli. Za dużo w Mowglim człowieka, jego zemsta jest bardzo ludzka, a na.....odchodzi do ludzi. Za dużo tu odcieni szarości. Bardziej podobała mi się pierwsza księga z utopijnym czarno - białym obrazem dżunglowego społeczeństwa.

mynameism | 2013-05-29
Przeczytana: 22 maja 2013

Nie jest to lekka i łatwa do przeczytania książka, ale na pewno warta poświęconego czasu. Osobiście wolałabym, żeby autor pominął wszelkie poboczne opowiadania i skoncentrował się na dziejach Mowgliego, ale ogólnie rzecz biorąc czytało się przyjemnie.

gorzka | 2012-02-08
Przeczytana: styczeń 2012

W posiadanym przeze mnie wydaniu Kiplinga obie księgi dżungi zamieszczone są w jednym egzemplarzu. Nietrudno zatem z rozpędu przeczytać całość. Pamiętam, że omawianą książkę nabyłam dawno temu w trakcie pewnych wagarów:)i kiedy wówczas ją przeczytałam, wydała mi się nudnawa. Po latach, gdy zerknęłam do niej raz jeszcze odniosłam całowicie odmienne wrażenie. "Księga dżungli" mnie wciągnęła i zafascynowała. Kiedy wyobrażam sobie malutkiego Mowgliego, który jako bezbronne dziecię wałęsa się pośród dzikich zwierząt, to ciarki mnie przechodzą. Podobnie rzecz się ma, gdy pomyślę o hipnotycznym tańcu węża Kaa, będącym ostatnią rzeczą w życiu, którą widzą jego ofiary.
Dużą zaletą książki jest dostarczanie mimochodem wiadomości o zwierzętach. Gdyby nie Kipling nie dowiedziałabym się co to jest mangusta egipska (w książce Rikki Tikki Tawi) albo piżmowiec.

Bitter_Sweet | 2014-10-10

Jedna z książek mojego dzieciństwa. Podobało mi się w niej wszystko - życie w dziczy, zwierzęta o intrygujących imionach, Rikki-Tikki-Tavi.