Klasztor

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Józefa Ignacego Kraszewskiego. Powieści historyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
83-205-3722-3
czasy Stanisława Augusta
historyczna
megiddovl

Opowiadanie historyczne z czasów Stanisława Augusta.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1901
Gosia | 2014-06-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Jak mówi podtytuł to opowiadanie z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, choć akcja toczy się głównie na prowincji, więc mało tu nowinek z królewskiego dworu. Swego czasu czytałam dość trochę Kraszewskiego i Rodziewiczówny. DO ich książek trzeba się przekonać i polubić. Narracja toczy się w nich wolno i niespiesznie, ludzkie problemy urastają do rangi dramatu. Tutaj opisane są smutne losy człowieka, który ma trudny charakter: butny, pamiętliwy, wybuchowy. Kocha i bije się do końca. Cały splot wydarzeń doprowadza go do upadku społecznego i moralnego.
Równocześnie na przykładzie zakonników z tytułowego klasztoru autor wynosi pokorę, umiejętność poprzestawania na małym, dobry humor i życzliwość wobec ludzi. W klasztorze historia się zaczyna i tu historia się kończy. Jakkolwiek jednak początek daje jeszcze nadzieję na odpowiednie pokierowanie losem głównego bohatera, tak jednak koniec jest smutny, bo to koniec człowieka nie do końca pogodzonego z sobą.
Myślę, że jako wartościową...

| 2014-03-24
Na półkach: J.I.Kraszewski, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2014

Smutna powieść z czasów stanisławowskich. Historia upadku człowieka, który z pana pełną gębą stał się żebrakiem. Przejmująca opowieść o tym, że niezbadane są wyroki boskie; nigdy nie wiadomo, kiedy los obróci się przeciwko temu, który z niego drwi. Jednocześnie też autor wyróżnia tu pokorę, wytrwałość i szczerość; daje do zrozumienia, że Bóg nikogo nie zostawia samemu sobie i zawsze wskazuje furtkę ludziom, których przecież obdarzył wolną wolą.
Piękna, leniwa narracja Kraszewskiego prowadzi przez koleje losu rozbitka życiowego traktując tytułowy klasztor jak klamrę spinającą całą historię.
Dla wielbicieli Kraszewskiego to kolejna wartościowa pozycja. Dla szukających akcji, a nie refleksji, raczej odradzam jej czytanie.

Jedyna powieść Kraszewskiego, przez którą przebrnęłam...:)

KarolKa | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

Po książkę sięgnąłem przypadkowo. Cenię sobie "literacki kosmos" Kraszewskiego i warto - nawet współcześnie - poznawać dzieła polskiego mistrza pióra. Tytuł utworu budzi w czytelniku duże nadzieje: miałem nadzieję, napotkać w nim wątki gotyckie (rodem z "Mnicha" Lewisa), niestety nie. Nie uważam jednak, że czas poświęcony na lekturę był stracony.

Choć ten szkic powieściowy sytuuje się w grupie "opowiadań historycznych", to akcja powieści nie ogniskuje się wokół jakiegokolwiek ważnego wydarzenia historycznego. Przez chwilę przewija się przez utwór Stanisław August, ot tyle. Jest to opowieść - o jakże ważnym u Kraszewskiego - upadku szlachty. Obcujemy z bohaterem trudnym, niedającym się polubić: Stanisław Bużeński, to człowiek butny, arogancki, wyśmiewający się z katolicyzmu - jest to dość intrygujące, ponieważ szlachcic okazuje się ateistom. Historia jest dość banalna, rozpatrywać ją możemy w kategoriach destrukcyjnej funkcji miłości. Rys obyczajowy z życia mnichów jest za to...

MacG | 2016-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2016

Sympatyczna, choć przewidywalna, acz bez banalnego zakończenia.

Ania | 2016-09-30
Przeczytana: 05 lipca 2016