Głupi Franek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
wieś, ojcowizna, ziemia, tradycje
megiddovl

W noweli Głupi Franek, gdzie ziemię polską chcą wykupić" Niemce " Głupi Franek swoją mową, a na koniec modlitwą daje do zrozumienia chłopom jak cenną rzeczą jest ziemia. Wiejska gromada, otumaniona przez zawodowych agentów agitujących do wyzbywania się gospodarstw na rzecz zaborców i udawania się na obczyznę, opętana nadzieją łatwego zysku, opamiętuje się słuchając mowy „wiejskiego głupiego”, który powołuje się na fundamentalne wartości: uczucia rodzinne, tradycję i wiarę. Za sprawą „głupiego”, chwilowo zwiedziona społeczność wiejska odzyskuje moralną równowagę i godność, zdolność do rozpoznawania wartości nadrzędnych.

DYM
Żyją sobie spokojnie - matka i Marcyś, jej jedyny syn, który ciężko pracuje jako kotłowy w pobliskiej fabryce. Ledwo starcza im na życie, hodują w klatce oswojonego kosa - żyją szczęśliwie, choć bardzo biednie. Aż pewnego dnia Marcyś ma zły, proroczy sen.
Krótka, szeroko znana nowelka opowiada o wielkiej miłości matki do syna. Jest odpowiednia dla młodszych czytelników, ponieważ nie jest drastyczna i pokazuje fragment innego, smutniejszego świata.

Maria Konopnicka jest przykładem pisarki, która swą twórczością chciała zwrócił uwagę społeczeństwa na nękające je problemy. Pisała utwory dla dzieci i znaczną część twórczości poświęciła młodzieży. Umiejętność odtwarzania psychiki dziecięcej, mentalności i wyobraźni dostrzec można w jej nowelach.

źródło opisu: http://www.empik.com/glupi-franek-konopnicka-maria

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ZARAZA | 2015-09-12
Przeczytana: wrzesień 2015

GŁUPI FRANEK - 5/10

Historia całkiem ciekawa. Ale nie była porywająca. Przeczytałam, nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Niedługo o niej zapomnę.

DYM - 9/10

Nowela znana mi już z gimnazjum, ale nawet po tylu latach zrobiła na mnie takie samo wrażenie. Wzruszyła i wstrząsnęła mną. Opowiada przede wszystkim o pięknej, silnej, czystej miłości matki do syna.

Polecam przeczytać.

Czesia | 2015-03-15
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2015

Krótka, 30-stronicowa nowelka opowiadająca dwie historie pt. "Głupi Franek" oraz "Dym".
Pierwsza z nich opowiada historię chuderlawego i roztargnionego chłopca o imieniu Franek. Jest publiczną maskotką, z której się śmieją i patrzą na niego z przymrużeniem oka mieszkańcy lokalnych wiosek. Wyszydzany i obśmiewany wśród społeczności opowiada historie, że w lesie widział króla. Sąsiedzi patrzą abstrakcyjnie na wywody chłopca i kompletnie mu nie wierzą. Jednak dzięki chłopcu i pod jego wpływem społeczność zmienia swoje nawyki i nastawienia. W tle jest przedstawiona natura, przyroda otaczająca chłopca, zwierzęta oraz nacisk położony jest na ciężką pracę tamtejszych ludzi, chłopów zamieszkałych niewielkie wsie.
Druga opowiastka tyczy się przecudnej relacji matki - opiekuńczej i troskliwej - oraz jej syna Marcysia. Marcyś ciężko pracuje na kopalni, gdzie odpowiada za palenie w piecu, jest po prostu palaczem, kotłowym. Przychodzi do domu wyczerpany, a matka wyczekuje go i daje mu całe...

jolunia559 JOLA | 2010-07-20
Przeczytana: 1966 rok

Lektura obowiązkowa w moich czasach.Czytało się niezle,płakało jeszcze lepiej!

zawsze chciałam,jak Franek...mieć brata

Rafał | 2015-12-28