rozwiń zwiń

Kroniki włoskie

Okładka książki Kroniki włoskie
Stendhal Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber klasyka
318 str. 5 godz. 18 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Koliber
Tytuł oryginału:
Chroniques italiennes
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1955-01-01
Liczba stron:
318
Czas czytania
5 godz. 18 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
zbiór opowiadań/nowel
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach:

"Kroniki włoskie" Stendhala (Henri Beyle) początkowo miały nosić tytuł "Historyjek rzymskich". Na książkę składa się pięć nowel: "Wiktoria Accoramboni", "Rodzina Cenci", "Księżna Palliano", "Ksieni z Castro" oraz "Vanina Vanini". Cztery pierwsze zostały zaczerpnięte przez autora z szesnasto- i siedemnastowiecznych rękopisów, częściowo przezeń zakupionych, po części zaś odpisanych (także, jak informuje nas autor, za pobraniem przez ich właściciela stosownej opłaty). Perypetie bohaterów ostatniego, piątego opowiadania, rozgrywają się we Włoszech XIX wieku, w czasach aktywności tajnej organizacji rewolucyjno-demokratycznej określanej jako karbonariusze.
Stendhal szczególnie upodobał sobie Włochy jako kraj wielkich, nieokiełznanych namiętności i republikańsko-wolnościowych tradycji, które przeciwstawiał nieznośnej dlań płytkiej mentalności francuskiego mieszczaństwa. Stąd też estyma, którą darzył epokę Renesansu, kiedy to nie tylko nie ukrywano emocji i pragnień, ale z wielką fantazją dawano im wyraz nawet za cenę kłamstwa, zdrady czy wreszcie morderstwa. Bohaterowie "Kronik" dopuszczają się wszak najohydniejszych zbrodni. Przy udziale swej matki i rodzeństwa Beatrycze Cenci doprowadza do śmierci swego ojca Franciszka, który wcześniej wielokrotnie ją gwałcił wmawiając jej przy tym, że ze związków kazirodczych rodzą się ludzie szczególnie ulubieni przez Boga. Karą za zbrodnie Beatrycze jest śmierć poprzedzona straszliwą kaźnią członków jej najbliższej rodziny. Z kolei ksieni z Castro z wyrachowania oddaje się miejscowemu biskupowi, z którym ostatecznie zachodzi w ciążę. Te i inne jeszcze okropieństwa ukrywa fasada honoru, który nie okazuje się niczym innym, jak tylko pychą i pełną zakłamania miłością własną. Bohaterowie rzucają wyzwanie życiu nie licząc się z jakimkolwiek konwenansem. Tej specyficznej filozofii sam Stendhal nadał nazwę "beylizmu", pod którym to pojęciem rozumiał swego rodzaju kult życiowej energii (Tadeusz Boy-Żeleński). Wszystko to zaś opisane zostało surowym, niemal bezosobowym językiem, typowym również dla powieści Stendhala ("Czerwone i czarne", "Pustelnia Parmeńska"), który w ramach pracy nad stylem zwykł był ponoć czytywać codziennie kilka stronic Kodeksu Napoleona.

"Kroniki włoskie" Stendhala (Henri Beyle) początkowo miały nosić tytuł "Historyjek rzymskich". Na książkę składa się pięć nowel: "Wiktoria Accoramboni", "Rodzina Cenci", "Księżna Palliano", "Ksieni z Castro" oraz "Vanina Vanini". Cztery pierwsze zostały zaczerpnięte przez autora z szesnasto- i siedemnastowiecznych rękopisów, częściowo przezeń zakupionych, po części zaś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    167
  • Chcę przeczytać
    125
  • Posiadam
    90
  • Klasyka
    4
  • 2013
    4
  • Teraz czytam
    3
  • 2023
    2
  • 52 książki 2012
    2
  • Ebook
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Stendhal Kroniki włoskie Zobacz więcej
Stendhal Kroniki włoskie Zobacz więcej
Stendhal Kroniki włoskie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także