Kosmiczne katastrofy

Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Focus". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Cosmic collisions
83-86868-79-1
popularnonaukowa
Barbara

Dzieje Układu Słonecznego to historia zderzeń ciał niebieskich. Doświadczyła tego także nasza Ziemia: 4,5 mld lat temu w wyniku kosmicznej kolizji odłupany został od niej Księżyc, a 65 mln lat temu upadek komety spowodował wyginięcie dinozaurów. Czy dziś możemy czuć się bezpieczni? Dana Desonie w bardzo przystępny sposób opisuje historię Ziemi i dzieje życia, opowiada o zagrożeniach ze strony komet i planetoid oraz o sposobach wykrywania i niszczenia niebezpiecznych obiektów.

VenusInFur | 2014-02-08

Książka, od której zaczęła się moja fascynacja kosmologią. Jest już mocno zniszczona od ciągłego jej wertowania, mimo tego zajmuje jedno z najważniejszych miejsc w mojej biblioteczce. Autorka w prosty i ciekawy sposób przedstawia dzieje katastrof, które nękały Ziemię w erach panowania dinozaurów oraz tych nowożytnych. Budowa i powstanie Układu Słonecznego, skład i znaczenie w ewolucji życia komet i asteroid to tylko niektóre z poruszanych przez Danę Desonie tematów. Przyjemna lektura, spodoba się wszystkim zainteresowanym kosmologią.

| 2013-01-14

Crash! Boom! Bang!

W 1980 roku zadebiutowała tzw. teoria impaktowa, tłumacząca wymarcie m.in. dinozaurów katastrofą kosmiczną, wywołaną 65 milionów lat temu upadkiem wielkiego meteorytu. Choć, jak to zwykle bywa, nie miała na początku zbyt wielu zwolenników – chętniej ufano teorii aktywności wulkanicznej czy harmonijnego wymierania, związanego z ewolucją i zmianami klimatycznymi – dziś jest wśród paleontologów teorią najpopularniejszą. Zderzenie komety Shoemaker-Levy z Jowiszem, w lipcu 1994 roku, było pierwszym takim zjawiskiem, przewidzianym i zaobserwowanym przez człowieka.

Dana Desonie twierdzi, że takie katastrofy nie są w historii Ziemi niczym niezwykłym. Wygląd Księżyca świadczy o tym, jak intensywne bombardowanie przeżywać musiały planety naszego układu. Ziemia, jako większa i aktywniejsza grawitacyjnie od swego naturalnego satelity, musiała takich katastrof przeżyć dużo więcej. Obecność atmosfery, jej działalność erozyjna zatarła ślady licznych zderzeń, jakich nasza...

Wiktor Bogacki | 2016-05-21
Chino | 2016-01-14