Starplex

Tłumaczenie: Joanna Jędrzejczyk
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Starplex
Pablos

Od ponad dwudziestu lat eksploracja kosmosu przebiega w oszałamiającym tempie, głównie za sprawą sztucznych międzygwiezdnych skrótów. Nikt nie wie, kto je zbudował, lecz właśnie dzięki nim najodleglejsze zakątki wszechświata znalazły się w zasięgu ręki. Zdaniem Keitha Lansinga, szefa statku "Starplex", jest to stanowczo zbyt blisko. Gdy z nowego skrótu wyłania się zagadkowy obiekt bez okien, spoin czy jakichkolwiek widocznych urządzeń napędowych, "Starplex" może się stać zarzewiem międzygalaktycznej wojny.

Jonasz | 2011-03-20
Przeczytana: 20 marca 2011

Pierwsza ze starszych (1996) powiesci Sawyera przeczytana przeze mnie. We w slowie wstepny zapowiada, ze to ostatnia jego kosmiczna powiesc. Jak dotychczas doczymal slowa.

Powiesc znakomita, przemyslana, emocjonujaca. Opisuje wszechswiat z konca XXI wieku. Ludzkosc opanowala miedzygwiezdna nawigacje, a dzieki szczesliwemu odkryciu "skrotow" potrafi sie przemieszczac w odlegle regiony galaktyki. Poznaje inne pozaziemskie cywilizacje z ktorymi zawiera sojusze. Ksiazka opisuje kolejny "pierwszy kontakt" z istotami roznicami sie calkowiecie ze wszystkim co widziano dotychczas. Przy okazji spotkania zostaje wyjasninych wiele zagadek naukowych na ktorymi rozkladaja rece atronomowie i astrofizycy od stulecia.

Ksiazka pelna ludzkich uczuc, filozoficznych i socjologicznych przemyslen.

Marcin | 2014-02-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Słaba. Bardzo słaba. Autor miota się (za pomocą opowieści głównego bohatera) między kilkoma elementami. Na pierwszym planie mamy gł. boh. jako dyrektora stacji kosmicznej Starplex, który musi sobie poradzić z sytuacją kryzysową. Równocześnie ma biedak problem z kryzysem wieku średniego. Żeby było ciekawiej, opowiada te wszystkie rzeczy obcemu, który przechwycił jego statek. Oczywiście dla obcego kwestia kryzysu wieku średniego jest jak najbardziej zrozumiała....

Jeśli chodzi o techniczny aspek książki (mam na myśli twarde opis sifi w stylu "Czerwony Mars" chociażby) to są one dość nie przekonywujące. Bohaterowie próbują rozwikłać pewien fenomen gwiezny, i starają się wysnuć jakieś wnioski, ale słowa i sposób w jaki to robią przypomina grupę dzieciaków dywagujących nad umierającą rybą.

Jak dla mnie można sobie tą książkę spokojnie odpuścić.

Yarek Jak | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Absolutnie wyśmienita. Co szczególnie pociągające u Sawyera: w treści mnóstwo przemyśleń, spektakularnych pomysłów (np. na temat planów jakie mogą tworzyć istoty nieśmiertelne), czy hipotez dotyczących fizyki (to nic, że przecież prawie na pewno nie sprawdzą się w przyszło - i tak są rewelacyjne). Jest oczywiście akcja, są zwroty wypadków, jacyś bohaterowie, ale najważniejsze to idee, które Autor zasiewa w umyśle czytelnika. Bo w końcu najlepsza książka, to taka w czasie czytania której trzeba raz po raz wstać i zacząć krążyć po pokoju rozmyślając, nieprawdaż ?

roosterbizon | 2014-06-20

Przyjemnie się czyta.